Kaip nutolinti menopauzę: padėti gali ir paprasti būdai

Menopauzė / Fotolia nuotr.
Menopauzė / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-05-08 09:00
AA

Daugelis vidutinio amžiaus moterų pradeda jausti artėjančios menopauzės požymius. Joms pasireiškia dažna nuotaikų kaita, padidėja jautrumas, prastai miegama, prasideda galvos skausmai, gali svyruoti kraujospūdis ir sumažėti lytinis potraukis. Nors gamtos neįveiksi, šiuos požymius galima šiek tiek atitolinti.

Dažniausiai moteriai menopauzė prasideda maždaug tokio paties amžiaus kaip ir jos mamai. Tad svarbu žinoti, kada tai įvyko mamai, kokie požymiai pasireiškė. Paveldimumas turi nemažos įtakos, tačiau kai ką moterys ir pačios gali dėl savęs padaryti.

Moterims, kurios rūko, menopauzės požymiai gali pasirodyti 1–4 metais anksčiau nei toms, kurios nerūko.

Sveikai maitinkitės

Vienas pagrindinių veiksnių, turinčių įtakos menopauzės pradžiai, yra sveikas gyvenimo būdas. Jei sveikai maitinsitės, būsite fiziškai aktyvios, neturėsite žalingų įpročių, įmanoma, kad menopauzė aplankys vėliau. Atsisakykite cholesterolio turinčių, aštrių produktų, pusgaminių. Pirmenybę teikite sveikam maistui: vaisiams ir daržovėms, varškei ir košei, virtai mėsai be priedų, rauginto pieno gėrimams.

Vitaminai ir antioksidantai yra esminės medžiagos, galinčios padėti kovoti su laisvaisiais radikalais ir skatinti hormonų pusiausvyrą. Pasirūpinkite, kad su maistu gautumėte pakankamai reikalingų vitaminų ir mineralų (vitaminų A, E, D, magnio, cinko, seleno, kalcio). Nepamirškite ir skysčių – per dieną stenkitės išgerti 1–2 l vandens.

Sportuokite, bet nepersistenkite

Sportas – sveikos gyvensenos dalis, taigi gali padėti nutolinti menopauzės pradžią. Tad nepamirškite sportuoti ir paverskite tai kasdiene savo veikla. Aerobika, gimnastika, joga padės jaustis geriau, energingiau. Stenkitės mankštintis kasdien, o rimčiau treniruokitės bent kelis kartus per savaitę. Norėdamos išlaikyti stabilų svorį, suvartojamo maisto kaloringumą reikėtų mažinti apie 20 proc., o fizinį krūvį didinti taip pat maždaug 20 proc. Visgi būkite sąmoningos ir viską atlikite su saiku, o geriausia – pasitarusios su specialistu.

Moteris mankštinasi / Vida Press nuotr.

Venkite streso

Stiprus neigiamas emocinis krūvis gali turėti įtakos ankstyvai menopauzės pradžiai. Be abejo, apsisaugoti nuo nenumatytų situacijų negali niekas, bet galima keisti požiūrį į kylančias problemas. Todėl stenkitės ramiau reaguoti į nesklandumus darbe, venkite ir neprovokuokite konfliktų namie su artimaisiais bei darbe su bendradarbiais. Daugiau ilsėkitės, atraskite ramų santykį tiek su žmonėmis, tiek su gamta. Žinokite, geros emocijos daro stebuklus.

Niekaip negalite atsikratyti streso? Raskite būdų, kaip atsipalaiduoti. Pavyzdžiui, išmėginkite masažus. Masažas ne tik gerina limfos, kraujo tekėjimą, stangrina raumenis, bet ir tiesiogiai veikia organizmo hormoninę sistemą. Ne tik klasikinis, bet kiti masažai, reguliariai atliekami, padės jums pasijausti geriau, atsikratyti streso ir įkyrių minčių.

Galite išmėginti ir kitų atpalaiduojamųjų technikų. Itin raminančiai veikia įvairios meno terapijos. Pavyzdžiui, piešimo ir spalvinimas nuramins, padės atsipalaiduoti ir pamiršti rūpesčius.

Meskite rūkyti

Žalingi įpročiai tikrai prisideda prie ankstyvesnės menopauzės. Vienas iš jų – rūkymas.

Cheminės medžiagos, kurios yra cigaretėse, pavyzdžiui, nikotinas, cianidas ir anglies monoksidas gali paspartinti kiaušinėlių praradimą. Deja, kai jie žūsta, nebegali atsinaujinti. Dėl to moterims, kurios rūko, menopauzės požymiai gali pasirodyti 1–4 metais anksčiau nei toms, kurios nerūko. Šie skaičiai išties priverčia susimąstyti.

Venkite aplinkos toksinų

Ar makiažo ir higienos priemonės – lūpdažis, kūno prausiklis, pudra ir kt. – gali sukelti hormoninių pokyčių, dėl kurių prasidėtų menopauzė? Mokslininkai vis dar tiria šį ryšį. Tačiau mūsų aplinkoje esančios cheminės medžiagos iš dalies gali paspartinti šį procesą, nes įvairios cheminės medžiagos gali sutrikdyti hormonų veiklą. Be abejo, mūsų aplinkoje yra daugybė teršalų, tačiau kai ką dėl savęs galime padaryti. Pavyzdžiui, mažiau naudoti sintetinių kvapiklių, skalbiklių, valiklių, rinktis natūralesnę kosmetiką, o kai kurios galbūt išvis atsisakyti.

TAIP PAT SKAITYKITE: Testas. Kaip sutariate su savo mama?