Kaip nesėkmę paversti sėkme

Svajojanti moteris / Vida Press nuotr.
Svajojanti moteris / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-03-03 09:13
AA

Paliko mylimasis? Pažemino pareigose ar atleido iš darbo? Diagnozavo sunkią ligą? Rodos, po skaudžios nesėkmės žemė ėmė slysti iš po kojų. Galbūt optimizmo suteiks faktas, kad beveik kiekviena garsi sėkmės istorija stovi ant daugybės nesėkmių pamato. Ir jis tvirtas tada, kai visi nusivylimai vertinami kaip pamoka, kuri skatina mokytis iš klaidų ir judėti pirmyn. Kadaise W.Churchillis yra pasakęs, kad sėkmė yra gebėjimas retsykiais klysti neprarandant entuziazmo.

Bet ar šiandien mūsų pasaulyje dar palikta teisė klysti? Spaudimas būti lyderiu ir geriausiu prasideda jau mokyklos suole. Ir bėgant metams jaučiamės vis labiau spraudžiamos į kampą – visuomenės peršamame sėkmingos moters įvaizdyje turime atitikti ne savo, bet nežinia kieno sugalvotus kriterijus: būti ne tik išsilavinusios, gerai uždirbančios, bet ir lieknos, stilingos, tuo pat metu spėjančios atlikti visas mamos ir žmonos pareigas.... Šiandien sėkmės istorijos taip akcentuojamos, kad tampa vieninteliu teisingu gyvenimo modeliu. Visi, kurie negali jų papasakoti it stebuklinės pasakos, lieka nepastebimi – kažkur pilkoje zonoje sėkmės kūdikių ir užribio gyventojų.

Prašyti pagalbos, kalbėti apie sunkumus palikta teisė tik trečiarūšių televizijos laidų personažams. Tačiau pirmasis žingsnis bet kokios sėkmės link yra supratimas, kad gyvenimą tvarkyti turime atsižvelgdamos ne į kažkieno, tegul ir labai paplitusius, įsivaizdavimus, bet paisydamos savo norų, galimybių ir objektyviai vertindamos realybę.

Paprastai skaudžiausiai išgyvenamos tos nesėkmės, kurios patiriamos nepaisant to, kad į darbą ar santykius buvo įdėta daugybė pastangų. Apima jausmas, kad esate nieko verta, kad aplinkiniai irgi ima jus vertinti prasčiau. Kartais iš tiesų kitų žmonių vertinimas pasikeičia, kai, pavyzdžiui, netenkame pozicijų darbe, tačiau dažnai – tai tik mūsų pačių įsivaizdavimas.

Galbūt net su pačia sudėtingiausia situacija susidoroti bus kiek lengviau, jei pabandysite ją įveikti etapais.

1. Pripažinkite, kas yra blogiausia

Nesvarbu, su kokiu likimo smūgiu susidūrėte – pirmas žingsnis yra adekvatus situacijos įvertinimas. Nors pirminė žmogaus reakcija į nelaimes būna situacijos neigimas – neva tai atsitiko ne su manimi, galbūt tai klaida ir viskas dar pasikeis – tačiau kapanotis pradedama tik tada, kai objektyviai pripažįstama nauja realybė: taip, vyras nebegrįš, nes gyvena su kita; taip, diagnozė yra būtent tokia, nes ją patvirtino keli medikai; taip, reikia registruotis darbo biržoje, nes darbo kol kas nėra...

Nebijokite liūdėti, verkti ar pykti. Savo jausmus reikia pažinti ir išgyventi. Jei niekaip nepavyksta susitaikyti su realybe, labai svarbu kreiptis pagalbos – vienu atveju galbūt pakaks išsikalbėti su artimu žmogumi, kitu – pravartu kreiptis į specialistą. Tačiau bet koks – sielos ar kūno – gydymas gali prasidėti tik tada, kai tiksliai žinoma, kokia gi liga kamuoja.

2. Užduokite sau tinkamus klausimus

Pripažinus problemą labai svarbu kelti konstruktyvius klausimus ir ieškoti į juos atsakymų. Kodėl tai atsitiko man, už ką mane baudžia likimas – toks požiūris sprendimų rasti nepadės. Verčiau mąstyti kita linkme: kokie mano ar aplinkinių veiksmai atvedė į šia situaciją? Ko iš jos galiu pasimokyti? Kaip turėčiau elgtis, kad ir vėl tai nepasikartotų? Kokios pagalbos galiu tikėtis iš savo artimųjų ar specialistų? Ką galiu pakeisti pati? Tikėtina, kad sąžiningi atsakymai ne tik pažadins viltį, bet ir suteiks aiškumo – kas ir kodėl įvyko.

3. Išsikelkite naują tikslą

Venkite žmonių, kurie pasakoja istorijas, kad jiems buvo dar blogiau, ir siūlo abstrakčią pagalbą.

Kai nesėkmė įvardyta, išsiaiškintos ir pačiai sau pripažintos jos priežastys, pats metas imtis aktyvių veiksmų ir kapanotis iš pasyvaus liūdesio ir apmąstymų liūno. Įsivardykite naują siektiną tikslą – susirasti naują darbą, įsimylėti, pasveikti. Tada kelionę į tikslą suskirstykite mažais etapais: apsibrėžkite sau artimiausio laikmečio prioritetus. Pavyzdžiui, naujos meilės paieškas pradėkite nuo mažų savęs lepinimo ritualų, vėliau drąsiai išeikite į vietas, kur galite sutikti naujų žmonių. Sveikdamos pirmiausia vykdykite medikų nurodymus, keiskite gyvenimo būdą, kalbėkitės su sėkmingai įveikusiais ligą.

Šiuo etapu labai svarbu, kad jus suptų geranoriški ir pozityvūs žmonės. Venkite tokių, kurie pasakoja istorijas, kad jiems buvo dar blogiau, ir siūlo abstrakčią pagalbą. Konkretumas ir teigiamos emocijos – štai, kas dabar jums reikalinga.

Pasimatymas / Vida Press nuotr.

4. Iš naujo pradėkite tikėti

Jei nesitikite, kad situacija gali pagerėti, kaipgi susidorosite su ja? Kelias į sėkmę ilgas, jame daug įvairių trukdžių, bet atkaklumas ir įsipareigojimai sau yra būtini sėkmės rakteliai. Tikslas pasiekiamas tik tada, kai jo siekiama. Tikėjimas, kad pavyks, valia ir drąsa – būtinos sėkmės sąlygos. Kaip ir pagarba ir meilė sau – nesvarbu, kas buvo nutikę. Kol manote esanti verta savo svajonių, tol jos sukasi aplink jus. Todėl būtų nedovanotina neištiesti rankos ir vienos ar kelių nepasigriebti.