Kaip neperdegti prieš didžiąsias metų šventes?

Prieššventiniai rūpesčiai / Vida Press nuotr.
Prieššventiniai rūpesčiai / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2015-12-04 16:50
AA

Ar ir jums atrodo, kad likus kelioms savaitėmės iki Kalėdų laikas bėga greičiau, reikalų padvigubėja, o tai, kas turėtų būti „maloniais rūpesčiais“ virsta galvos skausmu ir panikos priepuoliais, kad nieko nespėjate? Kaip kokybiškai pailsėti pervargusiam žmogui, pataria Mičigano universiteto profesorius Stephenas Kaplanas.

Metams baigiantis, žmonės dažnai pasijunta išsekę, tačiau reikia įjungti antrą kvėpavimą, nes laukia šventės. Taigi, laukia, nors ne vienam norisi jas praleisti tiesiog įsisupus į pledą ir jaukiai žiūrint filmus ar skaitant knygas...

Jaučiamės sudirgę, išsekę, mums sunku susikaupti, nebepadeda nei saldumynai, nei paplepėjimai su draugais, nei mamos patarimai, kad reikia vartoti maisto papildų. 

Meduolis / Vida Press nuotr.

Tačiau profesorius Kaplanas turi savo teoriją. Jis teigia, kad dauguma žmonių įsivaizduoja, kad pailsinus fizinį kūną, pailsės ir mūsų protas. Bet ką reiškia „poilsis“ mūsų smegenims?

Jei norime, kad mūsų smegenys, kurios ilgai koncentruojasi į tam tikro tipo veiklą, pagaliau pailsėtų, joms reikia ne pasyvaus gulėjimo ant sofos ir ne daugiau miego, o kitokios veiklos. 

Pasak jo, tai tarsi programos perjungimas. Yra toks senas eksperimentas: pabandykite ilgai  kilnoti hantelį, treniruodami dešinį bicepsą. Paskui trumpam pailsėkite ir kilnokite vėl. Ar raumuo pakankamai pailsėjo? Ne visai. O jei tol, kol dešinė ranka ilsisi, jūs kilnotumėte hantelį kaire ranka? Tada dešinės rankos raumuo pailsėtų kur kas greičiau. Taigi, jei norime, kad mūsų smegenys, kurios ilgai koncentruojasi į tam tikro tipo veiklą, pagaliau pailsėtų, joms reikia ne pasyvaus gulėjimo ant sofos ir ne daugiau miego, o kitokios veiklos. 

Pirmiausia reikia pakeisti aplinką. Būtinai. Nepailsėsite, jei naršysite internete, atsakinėsite į elektroninius laiškus, žiūrėsite televizorių, žaisite kompiuterinius žaidimus (nors daug žmonių įsivaizduoja, kad tai yra poilsis). Tokia veikla reikalauja tiek pat dėmesio, kiek ir darbas, todėl nė kiek nepadeda.

TAIP PAT SKAITYKITE: 10 būdų, kaip pasijusti laimingesnei

Būtina rasti laiko pasivaikščioti. Bet jei įsivaizduojate, kad dvidešimt minučių eidami į darbą triukšmingomis miesto gatvėmis pailsėsite, labai klystate. Reikėtų rasti tylią vietą: parką, nuošalų kampelį – tik tokiu atveju jūsų „baterijos“ vėl pasikraus. 

Meduolis / Vida Press nuotr.

Šalia nėra nei miško, nei parko? S.Kaplanas pataria keliolika minučių praleisti bent jau... balkone. Stebėkite saulėtekius ar debesis, paukščius, pakelkite akis į dangų. Tačiau tai kasdienė praktika, o savaitgaliais būtinai išsiruoškite į gamtą.

Kad ir kaip prieštarautumėte, jog neturite laiko, jog reikia ieškoti dovanų, pradėti puošti namus, kad esate tokia pavargusi, jog norisi tiesiog susiraityti prie televizoriaus. Viską meskite ir važiuokite į mišką! Kuo jis toliau – tuo geriau. Leiskite savo žvilgsniui tiesiog klaidžioti gamtoje – nieko nekontroliuojant, neanalizuojant, tik žiūrint ir įsiklausant. Tai ir yra neįsisąmonintas dėmesys. Tai ir yra „kairiojo bicepso“ treniruotė...

S.Kaplanas teigia, kad jei jau niekaip neįmanoma ištaikyti laiko gamtoje, padės bent jau gamtos vaizdų stebėjimas: žiūrinėkite nuotraukas ar video. Tai tas atvejis, kai galite pasikapsyti po šeimyninių kelionių nuotraukas. Tai geresnis poilsis smegenims nei vakaras triukšmingoje kavinėje.