Kaip išvengti paauglių košramo – spuogų?

Spuogai / Fotolia nuotr.
Spuogai / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2018-09-13 10:17
AA

Dažniausiai paaugliai savo veido oda susirūpina tik išvydę pirmuosius brendimo požymius – jaunatvinius spuogus. Tačiau vieni atsiradusių odos pakitimų nesureikšmina, manydami, kad viskas praeis pasibaigus brendimo laikotarpiui, o kiti imasi rimtų priemonių, kurios užkerta kelią spuogams. Pasak ilgametę darbo patirtį turinčios kosmetologės Editos Debesys, paaugliai per mažai šviečiami odos priežiūros klausimais, todėl ji rekomenduoja atkreipti dėmesį į problemą vos tik jaunuolių odoje atsiranda komedonai, papulės. Odoje tai matoma plika akimi, o palietus jaučiamos užterštos vietos, jos yra nelygios, šiurkštesnės.

„Spuoguotumą lemia ne tik hormonų disbalansas paauglystėje, kai suaktyvėja hormonų androgenų veikla organizme, tačiau įtaką turi ir genetika. Jei mama ar tėtis turi ar turėjo genetiškai riebią odą, ypač reikia atkreipti dėmesį atsiradus pirminiams paauglystės bėrimams ir neapleisti manant, jog spuogeliai praeis savaime. Tinkamai prižiūrint odą, galima išvengti nepageidaujamų spuogų ar bent maksimaliai sumažinti jų atsiradimą. Tik neeksperimentuokite nepasitarę su profesionalais – paauglių oda yra dar labai jautri“, – įspėja Edita Debesys.

Pasak kosmetologės, kovoti su spuogais padeda priemonės, turinčios antibakterinių, priešuždegiminių savybių, valančios, reguliuojančios sebumo išsiskyrimą, eksfolijaciją skatinančios priemonės, poras sutraukiančios priemonės. „Tik paaugliams visos šios priemonės turėtų būti neagresyvios, draugiškos odai. Kalbant apie sudėtį išvardinsiu keletą, kas teigiamai veikia riebią odą: azelaino rūgštis, azeloglicinas, kaolinas, arbatmedžio aliejus, cinkas, migdolų rūgštis, AHA rūgštys, salicilo rūgštis, piruvinė rūgštis“, – sako Edita Debesys.

Kalbant apie natūralius produktus, galima pasidaryti namines kaukes, pilingus kaip papildomas procedūras, tačiau kosmetologė nepataria to naudoti kaip pagrindinės priemonės spuoguotos odos problemų šalinimui. „Kosmetologija, dermatologija, farmakologija yra stipriai pažengusi į priekį, bendradarbiaudama tarpusavyje ir kurdama efektyvius produktus. Dabar galima įsigyti puikių priemonių paaugliams už prieinamą kainą, kurių veiksmingumas ir saugumas bus kur kas efektyvesnis nei namų priemonės“, – tvirtina ji.

Daugiau nei dešimtmetį kosmetologijos srityje dirbanti Edita Debesys atvira – jos kabinete paaugliai apsilanko ne taip ir dažnai. „Problema yra ir tėvų požiūris į jų vaikų odos priežiūrą. Kažkodėl dažnam atrodo, kad visi spuogai dings savaime, tačiau dažnai jaunuoliai ima kompleksuoti dėl savo odos būklės, mažėja pasitikėjimas savimi, kurio paauglystėje ir taip trūksta. Galiausiai patys ima gydyti spuogus paskaitę informaciją internete ir dažniausiai tik dar labiau pakenkia savo odai“, – sako kosmetologė.

Pasak jos, pirmasis vizitas pas kosmetologę turėtų būti tada, kai atsiranda pirmieji nepatogumai dėl odos – poros ima kimštis, atsiranda bėrimai, oda ima riebaluotis. Specialistė ragina su kosmetologe pasikonsultuoti ir merginas, kurios pradeda naudoti dekoratyvinę kosmetiką.

Edita Debesys pastebi, kad spuogai, aknė vyresniame amžiuje taip pat nėra retas reiškinys. „Visada sakau, kad bet kokia pasekmė turi priežastį, todėl pirmiausia ją reikia surasti, kad gydymas būtų sėkmingas. Jei tai nėra endokrininių ligų, žarnyno ligų, ginekologinių ligų, hormonų pusiausvyros disbalanso priežastys, dažniausiai pakanka vien kosmetologinio gydymo be gydytojų pagalbos. Kosmetologai taiko mechaninius, rūgštinius, aparatinius veido valymus. Taip pat tokią odą privalu atitinkamai prižiūrėti ir namuose“, – sako ji. Kiekvienam paaugliui, turinčiam problemų dėl spuoguotos odos, kosmetologė pataria kasdien ryte ir vakare veido odą prausti tinkamai parinktu prausikliu, putomis ar geliu. „Tai pat reikalingas tonikas arba micelinis vanduo, kuris neutralizuoja kalkes, esančias vandenyje, atstato odos Ph, o esant normaliam odos Ph nepažeidžiama hidrolipidinė plėvė, kuri atlieka apsaugos barjero funkciją. 

Toniką arba micelinį vandenį galima naudoti dienos metu pvz. po treniruotės, kai suprakaituojama, popiet (po mokyklos, kai oda išskiria riebalus epidermyje, po pietų miego), tačiau jokiu būdu nei micelinis vanduo, nei tonikas negali būti naudojamas vietoje prausiklio. Nepaisant to, kad paauglystėje oda dažnai būna riebi, kremo atsisakyti taip pat negalima. Jei jau pradėjote prausti veidą, pradėkite tepti ir kremu. Klaidinga manyti, jog jis riebina odą, atvirkščiai – riebiai odai skirti kremai turi riebalų išsiskyrimą reguliuojančių savybių. Papildomos priemonės turėtų būti pilingas ir valomosios kaukės. Pilingą reikėtų naudoti 1-2 kartus savaitėje, o kaukę – vieną kartą. Esant uždegiminiams spuogams, lokaliai naudokite uždegimą mažinančius pieštukus. Ir jokiu būdu nespaudykite spuogų, nekrapštykite veido odos, nes taip uždegimas tik išplis“, – pataria Edita Debesys.