Kaip išrinkti vaikui saugią vasaros stovyklą?

Vaikų vasaros stovykla / 123RF.com nuotr.
Vaikų vasaros stovykla / 123RF.com nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-06-15 15:16
AA

Prasidėjus vasarai, o ir tris mėnesius praleidus karantine, dauguma vaikų su didžiuliu noru šiemet norės atostogas leisti stovyklose. Lietuvoje kasmet stovyklauja apie 50 tūkstančių vaikų, tad ši vasara – tikrai ne išimtis. Ir nors šiemet jose dėl koronaviruso bus dar daugiau dėmesio skiriama higienai, reikia užtikrinti, kad be tėvų priežiūros likę mažieji elgtųsi atsakingai ir stovykloje laiką leistų saugiai.

Kad vasaros atostogos stovykloje išties būtų smagios ir saugios, tėvai prieš išleisdami vaiką turėtų atidžiai pasidomėti, kokios joje bus sąlygos: nuvykus pasikalbėti su vadovais, apžiūrėti teritoriją, kritiškai įvertinti, ar aplinka, žaidimų erdvės, kambariai ir kitos vietos atrodo saugiai ir patikimai.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai atkreipia dėmesį, kad jų organizatoriai privalo užtikrinti saugias poilsio, ugdymo ir priežiūros sąlygas. Jie pateikia dažniausiai stovyklose fiksuojamus saugumo pažeidimus – į šiuos dalykus tėvai turėtų atkreipti dėmesį ir įsitikinti, kad stovykla nepažeidžia šių dalykų.

  • Darbuotojai nepasitikrinę sveikatos, neišklausę pirmosios pagalbos ir higienos įgūdžių mokymų;

  • Nepažymėtos maudymosi vietų, skirtų vaikams, ribos;

  • Netinkama patalpų ir įrangos priežiūra (patalpos, įrenginiai ir kitas inventorius nešvarūs);

  • Patalpų įrengimas neatitinka reikalavimų (ne visi sanitariniai įrenginiai veikiantys ir techniškai tvarkingi; ne visų stovyklos patalpų grindų danga lygi, neslidi ir lengvai valoma drėgnuoju būdu);

  • Patalpos, vartotojai neaprūpinami būtinu inventoriumi (tualeto ir prausyklos patalpoje nėra asmens higienos priemonių);

  • Karštas ir šaltas vanduo ne nuolat tiekiamas į dušus, prausyklas, valgyklą ar kitą vaikus maitinti pritaikytą patalpą ar vietą.

Praėjusiais metais šie pažeidimai užfiksuoti dvejose iš trijų stovyklų, dėl kurių buvo gauti skundai. NVSC taip pat pateikia pagrindinius aspektus, kurie stovyklose privalomai turi būti užtikrinti, taigi tėvai, juos žinodami, gali drąsiai išsiaiškinti dar prieš stovyklos pradžią.

Vaikų vasaros stovykla / 123RF.com nuotr.

DALYKAI, KURIUOS PRIVALO UŽTIKRINTI STOVYKLŲ ORGANIZATORIAI:

  • Maudymosi vietos. Maudymosi vietų, skirtų vaikams, ribos turi būti pažymėtos. Svarbu atkreipti dėmesį į maudymosi vietų gylį. Jis turi būti ne didesnis kaip 0,7 metro ikimokyklinio amžiaus vaikams ir vaikams, nemokantiems plaukti, bei ne didesnis kaip 1,3 metro mokyklinio amžiaus mokantiems plaukti vaikams. Taip pat svarbu, kad maudymosi vietose priėjimas prie vandens būtų neslidus, neklampus, nebūtų šalto gruntinio vandens versmių, verpetų ar didelių bangų. Vandens telkinio dugnas neturi būti akmenuotas, klampus, duobėtas, užterštas, o vandens paviršius – apaugęs dumbliais.

  • Tvarkingi ir sutvirtinti įrenginiai. Gyvenamieji kambariai, tualeto, prausyklos, dušo patalpos turi būti atskiros mergaitėms ir berniukams. Svarbu pasirūpinti, kad tualeto ir prausyklos patalpose būtų pakankamai asmens higienos priemonių – tualetinio popieriaus, muilo, rankų džiovintuvų ar vienkartinių rankšluosčių. Gyvenamuosiuose kambariuose gali būti įrengta 10 vietų vaikams iki 10 metų ir 5 vietos vyresniems vaikams. Kambariuose kiekvienam vaikui turi būti numatyti baldai ar vieta asmeniniams drabužiams ir daiktams laikyti. Kiekvienam vaikui skiriama lova, pagalvė, antklodė, lovos skalbiniai, 2 rankšluosčiai. Jei rankšluosčiais ir lovos skalbiniais nebus aprūpinama, turi būti informuojama iš anksto. Gyvenamuosiuose kambariuose, poilsio ir ugdymo patalpose turi būti užtikrintas natūralus vėdinimas.
Vaikų vasaros stovykla / 123RF.com nuotr.
  • Mitybos režimas. Vaikai turi būti maitinami pagal poilsio stovyklos vadovo patvirtintus valgiaraščius ne rečiau kaip kas 3,5‒4 val. Vaikams, pateikusiems gydytojo raštiškus nurodymus, turi būti organizuojamas pritaikytas maitinimas. Taip pat turi būti sudarytos sąlygos nemokamai atsigerti geriamojo vandens. Jei poilsio stovykloje vaikai kasdieną intensyviai sportuoja, valgiaraščiai jiems turi būti sudaromi atsižvelgiant į padidėjusį energijos poreikį.     
                                     
  • Žaidimų ir poilsio aikštelės – valomos, žolė – nušienauta. Vaikų žaidimų aikštelėse turi būti sudaryta galimybė apsaugoti vaikus nuo tiesioginių saulės spindulių ir kritulių. Smėlis žaidimų aikštelėse įrengtose smėlio dėžėse turi būti keičiamas ar atnaujinamas kiekvieną pavasarį ir pagal epidemiologines reikmes, taip pat užsiteršus. Vaikų žaidimo dėžės turi būti apsaugotos nuo užteršimo. Smėlyje neturi būti parazitų (askaridžių, plaukagalvių, toksokarų echinokokų ir kitų) kiaušinių. 

  • Pirmosios pagalbos užtikrinimas. Stovykloje privalo būti pirmosios medicininės pagalbos priemonių rinkiniai, o joje dirbantys asmenys turi mokėti teikti pirmąją pagalbą ir turėti tai įrodančius pažymėjimus.
Vaikų vasaros stovykla / 123RF.com nuotr.

Įsitikinę, kad stovykla tinkamai paruošta, nepamirškite ir kito itin svarbaus aspekto, kuris yra jūsų šeimos atsakomybėje – tai pokalbis su vaiku apie saugaus elgesio taisykles. Vaikas turi  suprasti, koks elgesys stovykloje yra saugus, kad nepakenktų tiek sau, tiek kitiems ją lankantiems vaikams.

Papasakokite vaikui, kaip reikia elgtis prie vandens ir ugnies, žaidžiant su kitais vaikais, naudojantis  žaidimų aikštele ir pan. Stovyklos dažniausiai iš anksto pateikia atmintines apie saugų elgesį – jas reikėtų atidžiai perskaityti ir tėvams, ir vaikams, išsiaiškinti visus punktus, įsitikinti, kad vaikas žino, kaip reaguoti į tam tikras situacijas, pasikalbėti apie galimus pavojus ir sprendimo būdus. 

Vaikų vasaros stovykla / 123RF.com nuotr.