Kaip elgtis svečiuose? 18 svarbių etiketo taisyklių

Naujųjų metų sutiktuvės. / Fotolia nuotr.
Naujųjų metų sutiktuvės. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-12-31 11:00
AA

Kartais savo elgesio nesureikšminame arba neatkreipiame dėmesio į tam tikras detales. Tačiau kas mums atrodo priimtina ir įprasta, nebūtinai yra tai, ką galima pavadinti etiketu ir geru tonu.

Ką reikėtų žinoti? Pavyzdžiui, ar svečiuose galite paprašyti dar vienos procijos? Kaip elgtis, jeigu netyčia sudaužėte indą? Aif.ru pataria etiketo ekspertė Tatjana Nikolajeva.

Ar galima į svečius ateiti su savo maistu ir gėrimais, jeigu jų nederinote su šeimininkės meniu?

Nereikėtų kiekvienam sakyti, kad esate veganas, vegetaras, pasninkaujate ir pan., tai jūsų asmeninė informacija, nemokykite kitų, kaip jie turėtų maitintis.

Yra viena svarbi taisyklė – visi atsinešti patiekalai ir gėrimai turi būti padėti ant šventinio stalo, tačiau gali būti, kad jie neįsipaišys į jau paruoštą meniu. Todėl rekomenduoju rinktis klasikinius ir universalius tiek gėrimus, tiek maistą.

Yra kitas variantas, kai savo atsineštus valgius jūs norite padovanoti šeimininkei, tuomet galite pasakyti, kad tai skirta tik jai ir jos šeimai, tada ji galės jūsų valgomų dovanų nedėlioti ant stalo.

Jeigu nusprendėte iš namų paimti kokį nors valgį spontaniškai, verčiau susilaikykite nuo tokios idėjos.

Ar galima prašyti dar vienos porcijos?

Jeigu ant stalo maisto pakankamai, tuomet jūsų prašymas tik pradžiugins šeimininkę – tai jai tarsi pagyra. Kitu atveju, geriau kad maistą padalintų šeimininkė arba pasiūlytų tam, kuriam patiekalas labiausiai patiko.

Bet kuriuo atveju kriminalo tokiame prašyme nėra. Pavyzdžiui, paskutinis gabaliukas torto dažniausiai lieka nepaliestas. Tačiau nieko blogo jį pasidalinti su priešais jus ar šalia sėdinčiu kaimynu bei tiesiog paklausti, kas norėtų pasimėgauti kartu skaniuoju desertu.

Kaip atsisakyti alkoholio, jeigu jo nevartojate?

Paprasčiausiai pasakykite, kad nevartojate alkoholio, – nereikėtų leistis į ilgus išvedžiojimus, kodėl to nedarote. Tai jūsų apsisprendimas ir neprivalote niekam atsiskaitinėti.

Žinoma, pasitaiko labai įkyrių svečių, kurie tik ir stengiasi nugirdyti arba iškvosti, dėl kokių priežasčių atsisakėte alkoholio. Tuomet galite išsisukti pasakydami, kad negeriate dėl medicininių priežasčių.

Tarkim, nevalgote kokio nors ingrediento, esančio salotose. Ar galima jį palikti lėkštėje?

Tokiu atveju geriau atsisakyti patiekalo, kadangi, tarkime, svogūnų, žirnelių ar bet kurio kito ingrediento rakinėjimas gali sukelti nemalonius jausmus kitiems svečiams.

Kitas atvejis, kai jūs esate alergiški – tuomet nesidrovėkite paklausti šeimininkės, kokį patiekalą geriau rinktis. Taip pat nereikėtų kiekvienam sakyti, kad esate veganas, vegetaras, pasninkaujate ir pan., tai jūsų asmeninė informacija, nemokykite kitų, kaip jie turėtų maitintis.

Kaip elgtis, jeigu pamatėte nešvarų šaukštą ar plauką salotose?

Tokioje situacijoje nereikėtų agresyviai demonstruoti nei vieno, nei kito. Geriausia tiesiog tyliai, neatkreipiant kitų svečių dėmesio, paprašyti kitos porcijos, švarios lėkštės ar šaukšto, atsižvelgiant į tai, ko jums reikia.

Ar galime nevalgyti kokio nors patiekalo?

Kiekvienas mūsų turi tam tikrą skonį, kurių šeimininkai nežino. Todėl nebūtina aiškinti, kad, pavyzdžiui, žuvies tai jau tikrai nevalgysite, nes jos negalite pakęsti. Mandagus svečias sutiks paragauti vieno ar kito patiekalo, tačiau paprašys nedidelės porcijos.

Ar reikia įspėti svečius, kad ateisite ne vieni?

Būtinai, kadangi nuo to priklauso ir svečių susodinimas, ir šventinio stalo ruošimas. Todėl visada atsiklauskite, ar galite ką nors atsivesti, ar turite ateiti vieni. Pavyzdžiui, jeigu nėra aišku dėl vaikų, tuomet užduokite klausimą: „Aš su malonumu ateičiau, tačiau neturiu kur palikti mažylio“. Išgirdę atsakymą jūs žinosite, kaip planuoti savo išėjimą į svečius.

Ar reikia siūlyti savo pagalbą šeimininkei, pavyzdžiui, padėti nunešti patiekalus nuo stalo, išplauti indus ir pan.?

Viskas priklauso nuo to, kaip bendraujate, kiek artimi esate. Visada galite pasisiūlyti padėti, tačiau jeigu šeimininkė atsisako ir tikina, kad susitvarkys pati, nesistenkite jos perkalbėti.

Taip pat nemandagu svetimuose namuose landžioti po spinteles, šaldytuvą, tvarkytis svetimoje virtuvėje ir pan. Indų geriau taip pat neplauti – ypač svečių akivaizdoje. Vienintelė išimtis – tai jeigu kartais pritrūktų indų patiekalams patiekti.

Kiek galima vėluoti?

Vėlavimas dažniausiai suardo ne tik jūsų, bet ir kitų žmonių planus, todėl būkite atsakingi. Todėl vėluoti leidžiama iki 15 minučių (juk negali visi atvykti lygiai tuo pačiu metu), o štai per anksti ateiti taip pat nepatartina, kadangi šeimininkai gali būti nepasiruošę. Beje, jeigu matote, kad 15 minučių ribą gerokai peržengsite, tuomet paskambinkite šeimininkei ir praneškite.

Ką daryti, jeigu ką nors svečiuose sulaužėte ar sudaužėte?

Kiekviena materialinė netektis turi būti atlyginta, tačiau tai nereiškia, kad turite skubėti į parduotuvę pirkti sugadinto daikto arba duoti šeimininkams pinigus. Geriausia pasikalbėti, kaip galėtumėte atlyginti žalą. Beje, ir šeimininkai turėtų elgtis korektiškai, ir jeigu svečias ką nors sugadino, nereikėtų jam iškelti scenos. Jis ir taip jausis nejaukiai, o konfliktinė situacija tik sukels chaosą ir nemalonią savijautą kitiems svečiams.

Kaip paprašyti patiekalo, jeigu jis nuo jūsų yra toli?

Geriausia paprašyti to žmogaus, kuris yra arčiausiai jūsų norimo patiekalo, kad jį jums paduotų arba įdėtų į lėkštę. Tiesa, pastaruoju atveju tai yra ne itin patogu.

Ar einant į svečius galima neštis savo batelius, šlepetes ir pan.?

Venkite blogų naujienų, sveikatos temų, taip pat pamirškite liežuvavimą apie kitus žmones.

Visų pirma, paprašyti svečių nusiauti batus – nederama. Tačiau sutikite, jog retas norės sėdėti su žieminiais batais prie šventinio stalo. Todėl pasiimti pakaitinę avalynę – puiki idėja. Žinoma, kai kada galite vaikščioti ir basi, jeigu užbėgote pas draugę kavos, tačiau jeigu tai prašmatni vakarienė, kai damos puošiasi vakarinėmis suknelėmis, geriau turėti su savimi batelius.

Ar galite paklausti šeimininkų, kas dar dalyvaus vakarėlyje?

Užduoti panašaus pobūdžio klausimus ne itin gražu, tačiau ir patys šeimininkai turėtų pranešti, bendrais bruožais nusakyti, koks vakarėlis yra numatomas. Pavyzdžiui, kad jame dalyvaus kolegos iš darbo, tėvai, draugai, kaimynai, kad yra numatyta tam tikra tema ir pan. Tada jūs galėsite nuspręsti, kaip rengtis ir kam nusiteikti.

Kai užeiname į vonią nusiplauti rankų, ar reikia paprašyti rankšluosčio šeimininkės, ar geriau jos nevarginti?

Tuo turėtų pasirūpinti patys šeimininkai – svečiams reikia padėti naujus rankšluosčius ir pintinę, į kurią jie vėliau sudėtų jau panaudotus rankšluosčius. Blogiausiu atveju galite palikti popierinių servetėlių rankoms nusišluostyti.

Kaip elgtis, jeigu šeimininkė primygtinai siūlo įsidėti maisto išsinešti?

Jeigu kalba eina apie itin artimus žmones, tuomet tokia situacija dažniausiai būna įprasta, tačiau kitu atveju, kai bendraujate tik dalykiškai, šeimininkė neturėtų siūlyti, o jūs galite atsisakyti. Svarbiausia, patys nieko neprašykite nuo šventinio stalo.

Kokių temų geriau neliesti prie šventinio stalo?

Visų tų temų, kurios sukelia aršias diskusijas, pykčius ir ginčus. Todėl politika, religija, kai kada ir sportas, seksualinė orientacija neturėtų būti aptarinėjami prie šventinio stalo. Venkite ir blogų naujienų, sveikatos temų, taip pat pamirškite liežuvavimą apie kitus žmones.

Ar galima paprašyti šeimininkės kavos ar arbatos dar iki patiekiant desertą?

Nereikėtų svetimuose namuose persistengti demonstruojant savo įpročius. Geriau prisitaikykite prie šeimininkų sudėlioto plano, kadangi bet koks nukrypimas jiems sukelia nepatogumų.

Kada dera išeiti ir kaip reikėtų reaguoti į šeimininkų prašymus dar pabūti?

Jeigu žinote, kad jums reikės išeiti anksčiau, pasakykite šeimininkams, nepamirškite su jais atsisveikinti. Kavos ar arbatos patiekimas, desertas – tai atskleidžia, kad vakaras eina į pabaigą, todėl nereikėtų užsilaikyti pernelyg ilgai. O jeigu jau nusprendėte išeiti, tačiau šeimininkai bando perkalbėti, laikykitės savo plano. Nes pernelyg ilgai užsisėdėję svečiai greitai nusibosta ir priverčia jaustis nejaukiai.