Kaip elgtis, kad šventės metu jūsų neišprašytų lauk. Pataria etiketo specialistė

Šventės svečiai / Shutterstock nuotr.
Šventės svečiai / Shutterstock nuotr.
2017-06-28 12:00
AA

Net jei šventė vyksta gamtoje, per oficialų renginį, iškilmingą ceremoniją svarbu paisyti etiketo. Jis padeda visiems svečiams jaustis gerai, išvengti nemalonių incidentų ir užtikrina puikią nuotaiką.

Živilė Sederevičiūtė-Pačiauskienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Konsultavo mokymų centro „Supremus“ lektorė-konsultantė, VGTU Kūrybinių industrijų fakulteto dekanė Živilė Sederevičiūtė-Pačiauskienė (www.supremus.lt).

Ką daryti, jei...

Pavėlavote į šventę, jau vyksta ceremonija ar visi sėdi prie stalo

Visų pirma apie vėlavimą reikia įspėti šeimininkus jau tada, kai suprantate, kad į šventę negalėsite atvykti laiku. Atėję dar kartą atsiprašykite (tačiau ne perdėtai, neatkreipkite visų dėmesio) ir prisidėkite prie šventės svečių.

Pagal etiketą, galima pavėluoti ne daugiau kaip 10–15 min., ypač į tokias šventes kaip gimtadienis, kviestinė vakarienė. Į furšetą, kur svečiai nesėda prie stalo, leidžiama atvykti ir 20 min. vėliau.

Skubėdami pamiršote dovaną

Jei pamiršote dovaną, reikėtų pagalvoti, ar iš viso į šventę eiti. Kuo oficialesnis renginys, tuo būtinesnė yra dovana, nes, tikėtina, teks sveikinti visų akivaizdoje ir pasiteisinimai atrodys mažų mažiausiai keistai.

Jei pamiršote dovaną, reikėtų pagalvoti, ar iš viso į šventę eiti. Kuo oficialesnis renginys, tuo būtinesnė yra dovana.

Dovana būtina ir keliaujant į vaiko gimtadienį. Mažiesiems ji yra labai svarbi. Jei įmanoma, grįžkite paimti dovanos arba pakeliui nupirkite naują.

Atvykti tuščiomis nedera net ir tada, kai keliaujate pas artimus žmones. Žinoma, giminės ar draugai greičiausiai priims jūsų atsiprašymą. Vis dėlto gėlės ir kita maloni smulkmena yra būtina.

Bevalgant nukrito įrankiai

Gerame restorane, aukšto lygio pobūviuose (net rengiamose po atviru dangumi) padavėjai ar kitas aptarnaujantis personalas dažniausiai tai pastebi ir atneša kitus įrankius. Tačiau neatkreipiant kitų dėmesio galima ir pačiam paprašyti kito peilio ar šakutės. Blogiausias variantas – lįsti po stalu jų ieškoti arba garsiai šaukti padavėją, kad atneštų įrankius. Stenkitės dėl tokios smulkmenos nekelti šurmulio.

TAIP PAT SKAITYKITE: Šakutė – nepadorus įrankis?

Velykų stalo dekoravimas. / Fotolia nuotr.

Valgydami apsipylėte ar netyčia apipylėte šalia sėdintį žmogų

Geras tonas reikalauja atsiprašyti ir pasiūlyti pagalbą. Tačiau nepulkite valyti pati, juolab aiškinti, kad tai nieko tokio.

Kokią pagalbą pasiūlyti, priklauso nuo padarytos žalos dydžio. Jei maisto ar gėrimo užtiško nedaug, užtenka tiesiog paduoti servetėlę. Jei drabužis smarkiai apgadintas, verta pasiūlyti padengti valymo paslaugas.

Maistas neskanus ar esate jam alergiškas

Garsiai komentuodami, kad maistas nepatinka arba kad negalite valgyti vieno ar kito patiekalo, nes esate alergiškas, įžeisite šventės šeimininkus ar organizatorius.

Neakcentuokite to, tiesiog mandagiai atsisakykite, neatkreipkite į save aplinkinių dėmesio. Anot etiketo žinovų, šeimininkai neturėtų įkyriai siūlyti ką nors valgyti ar gerti, o svečiams nederėtų viešai aptarinėti savo mitybos prioritetų ar ligų.

Vienas iš svečių gerokai padaugino alkoholio

Šiuo svečiu pasirūpinti turi jam artimi žmonės. Kitų elgesys priklauso nuo to, ar to asmens girtumas tapo problema kitiems. Jeigu žmogus ima elgtis įkyriai, šlitinėja, kabinėjasi, reikėtų jį nuvesti į nuošalesnę vietą ar pasirūpinti, kad jį kas nors pargabentų namo. Na, o jei įkaušęs svečias didelių rūpesčių ir nepatogumų nekelia, patartina to neakcentuoti ir stengtis nekreipti dėmesio.

Telefonas turi padėti bendrauti, o ne trukdyti. Visuose oficialiuose renginiuose jį reikia išjungi, o gamtoje reikėtų nustatyti tylų režimą.

Vienas iš svečių sako kalbą, kuri, akivaizdu, yra įžeidžianti

Vienareikšmio atsakymo nėra, nes žmonės labai skirtingi: vienam tai įžeidimas, kitas neatkreips dėmesio. Jei įmanoma mandagiai užkirsti tam kelią, nukreipti pokalbį ar sveikinimą kita linkme, puiku. Kartais geriau mandagiai nutylėti ir netaktišką ar vulgarų sveikinimą tiesiog ignoruoti: neploti, nekelti kartu taurės ir pan. Tai reikš nepritarimą tostui.

Šventės dalyviai ar šeimininkai primygtinai ragina dalyvauti žaidime, o jūs labai nenorite

Pasak etiketo žinovų, visada reikėtų elgtis taip, kad kitiems jūsų draugija būtų maloni. Taigi jei užtektinai žmonių žaidžia ir jūsų niekas nepasiges, elkitės taip, kaip norite. Na, o jei esate mažame bičiulių būryje ir dauguma nori žaisti, nepritapti būtų blogas tonas.

Vienas iš svečių pradeda pokalbį nemalonia tema

Vertėtų pasistengti nukreipti pašnekesio temą. Kartais tai padaryti gali tekti kelis kartus, nes neretai žmonės yra atkaklūs. Vis dėlto pasistengti verta. Mažai pažįstamų asmenų kompanijoje nedera liesti temų, susijusių su politiniais, nacionaliniais ar religiniais įsitikinimais, įkyriai klausinėti apie gaunamą atlyginimą. Taip žinokite, kad niekam neįdomu, kuo sergate ar kokios bėdos jus slegia. Itin nemandagu aptarinėti, kiek kainavo tokia puota ir pan. Žodžiu, žvilgčioti į svetimą kišenę – blogas tonas. O pagirti šventę ir maistą kone privalu.

Sėdint prie stalo arba kam nors sakant tostą suskamba telefonas

Telefonas turi padėti bendrauti, o ne trukdyti. Visuose oficialiuose renginiuose jį reikia išjungi, o gamtoje reikėtų nustatyti tylų režimą. Tačiau atsiliepti derėtų pasitraukus nuo šventės dalyvių. Jei telefono nepaleidžiate iš rankų, aplinkiniai gali pamanyti, kad jums yra svarbesnių dalykų nei šį šventė.

Jei užmiršote išjungti garsą ir telefonas suskambo kam nors sakant kalbą, kuo skubiau jį išjunkite ir tyliai atsiprašykite. Jei skambutis labai svarbus, pasibaigus kalbai galite išeiti į kitą patalpą ir perskambinti. Atsiliepti tam, kad pasakytumėte, kur esate ir kad negalite kalbėti, blogas tonas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Klaidos, kurias darote tiekdami ir valgydami sūrį