Kaip atsikratyti pomidorų maro – fitoftorozės?

Pomidorai / Fotolia nuotr.
Pomidorai / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-06-13 08:49
AA

Fitoftorozė – klastingas susirgimas, greitai įgyjantis imunitetą įvairiems preparatams. Tai yra grybelinis susirgimas, kuris pažeidžia mūsų mėgiamus pomidorus. Kaip ir visi grybai, fitoftora labai gyvybingas. Ir kas blogiausia, kad šio grybo yra visur. Jo sporos gali būti žemėje, ant sodo įrankių, augalų liekanose, daiguose.

Kaip elgtis tokiais atvejais pataria tinklalapis sodininkams www.ogorod.ru. Siūloma visas pajėgas sutelkti į ligos profilaktiką, sukurti tokias sąlygas, kad šis grybas negalėtų plisti ant jūsų daržovių

Profilaktika

Dar prieš kurį laiką pomidorų fitoftorozė pradėdavo reikštis rugpjūčio mėnesį, tačiau dabar stebima šios ligos ankstyvesnio pasireiškimo tendencija. Šio susirgimo pradžios laiką galima prognozuoti pažiūrėjus į miško grybus: kai tik miške pasirodo pirmieji grybai, vadinasi, visai netrukus jūsų darže gali pasirodyti fitoftorozė.

Labiausiai saugokite bulves, nes būtent nuo jų šis susirgimas persimeta ant kitų daržo augalų (net ir ant augančių šiltnamyje). Kaip apsaugoti bulvių krūmus? Purkškite bet kokiais preparatais, sudėtyje turinčiais vario; juos galima ištirpinti tiesiai laistytuve prieš laistymą. Tačiau atminkite, kad po apipurškimo negalima 3 savaites kasti ir vartoti jaunų bulvių.

Būtent dėl šios priežasties negalima vario preparatais purkšti pomidorų, nes jie skinami kas kelias dienas.

Pomidorus nuo šio grybelinio susirgimo apsaugos tinkama jų priežiūra. Laistyti juos reikėtų pirmoje dienos pusėje, kad per dieną drėgmė įsigertų į dirvą arba išgaruotų. Jeigu drėgna ir apsiniaukę, pomidorų geriau visai nelaistyti.

Itin palankios sąlygos vystyti šio grybelio sukeltam susirgimui atsiranda tuomet, kai jūsų šiltnamyje yra dideli temperatūriniai svyravimai. Dažniausiai taip nutinka vasaros pabaigoje. Dar jeigu kaupiasi rasa, rizika išsivystyti grybeliniam susirgimui didėja. Todėl dienos metu šiltnamį būtina vėdinti.

Jeigu pomidorai susirgo

Kai tik pamatote pirmuosius pažeistus pomidorų lapus, augalą būtina kuo skubiau gelbėti. Iš karto pašalinkite lapus, ant kurių matote juodas dėmes. Vėliau galima augalus apipurkšti 5 proc. jodo tirpalu. Kibirui vandens (10 l) užteks 10 ml jodo. Purškimą reikia pakartoti po kelių dienų.

Jeigu pažeidimas stiprus, gali padėti purškimas su kalio chlorido tirpalu. Reikia 200 ml 10 proc. preparato ir 2 l vandens. Purkšti reikia visą augalą: nuo stiebo apačios iki vaisių.

TAIP PAT SKAITYKITE: 5 netikėti dezodoranto panaudojimo būdai: pravers net jūsų džinsams

Jeigu ant pažeisto augalo yra žiedų, juos reikia pašalinti, nes vaisių užuomazgos suserga greičiau nei vaisiai. Aukštiems pomidorų krūmams vertėtų pakirpti viršūnes, kad jie nustotų eikvoti jėgas augimui ir galėtų kovoti su fitoftoroze bei megzti naujus žiedus. Palaipsniui šalinkite apatinius lapus, esančius po vaisiais.

Kaip sumažinti fitoftorozės atsiradimo riziką?

  • Grybeliniai susirgimai itin gerai vystosi, kai yra drėgniau, todėl pomidorus į lysvę sodinkite didesniais atstumais vienas nuo kito. Taip jie turės daugiau erdvės ir tarp jų geriau cirkuliuos oras, neužsilaikys drėgmė.
  • Jei bijote šio susirgimo ar pavargote su juo kovoti, rinkitės tokias pomidorų rūšis, kurios pasižymi atsparumu grybeliniams susirgimams. Tokią informaciją rasite ant sėklų pakuotės.
  • Labai naudinga sodinti pomidorus po dirvos būklę gerinančių augalų, tokių kaip garstyčios, taip pat į tą vietą kur anksčiau augo agurkai arba ridikėliai.
  • Visiškai nerekomenduojama sodinti pomidorų ten, kur prieš tai augo bulvės, baklažanai ar pomidorai.

Fitoftora – klastinga liga, galinti pasiglemžti visą jūsų derlių. Todėl reikia laiku taikyti profilaktinius purškimus, teisingai prižiūrėti pomidorus ir labai atidžiai stebėti jų išvaizdą.

Temos: