Kai užsidaro durys, gimsta idėjos: namuose įkalinti lietuviai – meniškose fotografijose

Žmonės karantino metu/Gabijos Vainiutės nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2020-03-24 10:34
Kaip žmonės leidžia dienas karantine? Kaip juos tai paveikė? Kokios nuotaikos vyrauja? Būtent į šiuos klausimus ir bando atsakyti fotografė Gabija Vainiutė.

„Šiuo metu visiems įprastas gyvenimas tapo sunkiai atpažįstamas – visiems privaloma laikytis saugaus atstumo, nebegalima eiti į sporto salę, mokykla atšaukta, jei įmanoma, reikia dirbti iš namų. Jokiųvakarienių restorane, jokių susibūrimų su draugais… Šis laikotarpis sunkus visiems, tačiau šiuo fotoprojektu noriu priminti, kodėl karantinas yra svarbus ir kad likdami namie mes darome didelę paslaugą visiems aplinkui“, – pasakoja Gabija.

Per pirmąją karantino savaitę buvo nufotografuota per 40 skirtingų vietų Vilniuje ir Kaune. Nuotraukose vaizduojamos ir šeimos su vaikais, ir pavieniai žmonės, ir senjorai, maitinimo verslai.

„Nuotraukos buvo daromos laikantis saugaus atstumo, su jokiais fotografuotais žmonėmis nebuvo fizinio kontakto, dažniausiai vykdavo trumpi pokalbiai per pravertą langą arba telefonu“, – teigia Gabija.

Žmonės karantino metu/Gabijos Vainiutės nuotr.
Žmonės karantino metu/Gabijos Vainiutės nuotr.

Anot kūrėjos, buvo įdomu pamatyti, kaip skiriasi įvairių žmonių karantininė kasdienybė. Šeimose nuotaikos paprastai buvo ramios, vaikams buvo kiek neįprasta neiti į mokyklą ir tiek daug laiko praleisti su tėvais. Gyvenantys atskirai dažniausiai dirbdavo nuotoliniu būdu, užsiimdavo savo mėgiamomis veiklomis, kaip sportas, knygų skaitymas. Kalbinti senjorai kol kas irgi buvo ramūs, tačiau neslėpė, kad vis vien išeina pasivaikčioti į parduotuvę, kad praskaidrintų savo kasdienybę.

„Pakalbinus maitinimo verslo atstovus, nuotaikos tapo kiek niūresnės. Dauguma jų viltingai laukia atvažiuojančių pristatymo į namus kurjerių ir karantino pabaigos, kai į restoranus ir kavines vėl prigūžės žmonių”, –  pasakoja G. Vainiutė.

Beje, vos pasidalinusi idėja apie projektą, jau pirmą dieną Gabija sulaukė daug palaikymo iš norinčių jame sudalyvauti. Sujungus jėgas su  „Kaunas 2022” organizuojamu bendruomeniškumo projektu „Fluxus Labas”  fotografavau ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, o Klaipėdoje įkvėpta mano idėjos šį projektą atliko ir kita fotografė.”

Žmonės karantino metu/Gabijos Vainiutės nuotr.
Žmonės karantino metu/Gabijos Vainiutės nuotr.

Paklausta apie tolimesnius planus, Gabija neslepia turinti minčių ir toliau tęsti šį projektą, kol galios karantinas. Tuo tarpu pasibaigus šiam laikotarpiui ir viskam nurimus, tikėtina bus organizuojama fizinė paroda.

Naujausi straipsniai