Kai gimus kūdikiui, atšąla jausmai vyrui. Pataria santykių ekspertai

Kūdikis / Fotolia nuotr.
Kūdikis / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2013-10-06 16:00
AA

Atsako santykių ekspertai Šarūnas ir Silvija Mažuoliai.

Mano situacija tokia: su vyru pažįstami jau apie dvejus metus, iš jų metus esame susituokę. Turime 3 mėn. sūnų. Nežinau, kas atsitiko, bet nebejaučiu vyrui to, ką jaučiau anksčiau, t. y. susižavėjimo, galbūt net susijaudinimo. Apie intymius santykius net nešneku – mane erzina viskas. 

Kai su juo apie tai kalbu, jis sako, kad viskas yra gerai. Deja, aš taip nemanau. Gal čia kažkokios mano bėdos? Apskritai, kaip vyras jis man patinka, atrodo, ir myliu jį, patinka jo kūno kvapas ir pan. Tik mane greičiausiai atšaldo tai, kad, grįžęs namo iš darbo, jis nuolat dėl ko nors man priekaištauja: kad neišploviau grindų, neišskalbiau drabužių, sako, ar sunku per visą dieną įjungti skalbyklę?.. Bet man tikrai dabar sunku, ypač jei mažylis būna neramus.

Savo priekaištais jis mane suerzina visam vakarui, nors pats netrukus užmiršta viską ir nebepyksta. O aš pykstu toliau... Ateina laikas miegoti, jis nori intymumo, o aš – ne. Tačiau galiausiai vyras vis tiek pasiekia savo, o aš tik laukiu, kad tai greičiau baigtųsi, ir galėčiau eiti miegoti, nes esu labai pavargusi, erzina viskas.

Sveiki, jūsų atveju teks pakalbėti apie emocijas, jų slopinimą ir valymosi procesą bei kaip instruktuoti vyrą, kad jis jums padėtų, užuot apsunkinęs situaciją.

Mes visi turime savo neišreikštų emocijų bagažą, kurį susikrovėme per gyvenimą. Esame tikri, kad, peržvelgusi savo gyvenimą ir santykius su vyru, rasite ne vieną nuskaudą, kurios neišsakėte, pyktį, kurio neišreiškėte, įvairius susierzinimus, kuriuos mieliau „nurijote“, kad nereikėtų kelti, atrodytų, bereikšmio konflikto. Visos šios emocijs niekur nedingsta, jos kaupiasi subtiliose kūno struktūrose ir laukia savo eilės iškilti į paviršių. Didelis kiekis tokių emocijų galiausiai pasireiškia fiziniame kūne kaip liga ar funkcinis sutrikimas.

Moteris turi gamtos duotą dovaną – periodiškai išsivalyti nuo tokių emocijų. Tokiais atvejais jai, regis, nei iš šio, nei iš to atsiranda bloga nuotaika, nepagrįstos baimės, susierzinimas ir t. t. Dalis moterų pasistengia užslopinti šį procesą, visais įmanomais būdais kelia sau nuotaiką. Iš tiesų jos taip tik atideda valymąsi ateičiai su vis daugiau besikaupiančių emocijų. Jei kartą per mėnesį nevaikščiodavote pikta, nejausdavote depresijos, gilaus liūdesio, nerimo, baimės ir neparodydavote ar pasidalydavote visu tuo su artimomis draugėmis ir vyru, nesulaukdavote vyro palaikymo, priėmimo, užuojautos, sukaupėte pakankamai „turto“, kuris dabar po truputį veržiasi lauk. Greičiausiai to nebūtų nutikę dar gana ilgą laiką, tačiau vaikelio gimimas labai suaktyvina mamos valymosi procesą. Viskas, kas buvo užspausta, „nuryta“, pradeda kilti į viršų. Moteris, įpratusi suvaldyti savo emocijas, staiga netenka šios galimybės ir pati nebesupranta, kas su ja vyksta.

Raskite su kuo pasidalyti savo emocijomis, papasakoti, kaip jaučiatės, išsikalbėti. Moteris emociškai valosi kalbėdama ir, jeigu neturite kam paatvirauti, rizikuojate prarasti santykius su vyru, nes slopinamos neigiamos emocijos silpnina ir jūsų šiltus jausmus jam.

Toks banalus, bet labai aiškus palyginimas: įsivaizduokite, kad ilgą laiką valgėte, bet ribojote ėjimą į tualetą. Šiek tiek leisdavote žarnynui išsivalyti, bet ne iki galo, o valgyti mėgote sočiai. Po kurio laiko jums į maistą pateko vidurius laisvinantys vaistai ir nežinodama nurijote juos. Žarnynas pradėjo valytis pats, ir jūs jau nieko nebegalite su tuo padaryti. Labai tikėtina, kad jums nutiko kaip tik tai, tik valosi „suvalgytos“ emocijos, o mažylio gimimas suveikė taip, kad procesas tapo nebevaldomas. Patartume į tai žiūrėti kaip į dovaną – galimybę pagerinti savo emocinę būseną ir išvengti rimtų fizinių problemų ateityje. Belieka išmokti pačiai ir padėti vyrui pasgelbėti jums įveikti valymosi periodą, kuris, deja, gali užtrukti.

Joks vyras negali pakelti viso moters emocijų krūvio, tad, prieš pradėdami rašyti rekomendacijas, apie ką pasikalbėti su vyru, patariame kuo daugiau bendrauti su kitomis artimomis ir išklausyti galinčiomis moterimis: draugėmis, mama ir kt. Raskite su kuo pasidalyti savo emocijomis, papasakoti, kaip jaučiatės, išsikalbėti. Moteris emociškai valosi kalbėdama ir, jeigu neturite kam paatvirauti, rizikuojate prarasti santykius su vyru, nes slopinamos neigiamos emocijos silpnina ir jūsų šiltus jausmus jam. Blogiausiu atveju susiraskite psichologę, jei esate tikinti ir vaikštote į bažnyčią – raskite galimybę pabendrauti su kunigu ir atsiverti jam. Ko patariame vengti, tai išsipasakojimo kitam vyrui, jei jis nėra dvasininkas, nes gali pradėti formuotis emocinis ryšys, kuris turėtų formuotis su jūsų vyru.

Dabar pereikime prie jūsų vyro. Jau dabar galite jam ramiai ir aiškiai pasakyti, kad jūsų santykiai artėja prie rimtos krizės ir jeigu nieko nesiimsite, laukia labai sunkus periodas arba skyrybos. Šiuo metu jo elgesys dar labiau apsunkina situaciją, didina jumyse nuoskaudų kiekį jo atžvilgiu ir slopina jūsų meilę jam. Jis to nesupranta ir negali suprasti, nes nejaučia to, ką jaučiate jūs. Tad jūsų pareiga parodyti sutuoktiniui, kad situacija nėra tokia nekalta, kaip jam atrodo ir kur link ji gali nuvesti. Pastudijuokite ir paskaitykite daugiau apie moters emocijas, kad geriau suprastumėte pati save ir būtų lengviau kalbėti su vyru, padėti jam suvokti, kaip su jumis elgtis ir ko jums reikia.

Jei ir toliau sutiksite mylėtis, savo santykiams ir sau padarysite meškos paslaugą. Savo vyre vietoj mylimo žmogaus pradėsite matyti tą, kuris jus tarsi prievartauja, rodo nemeilę ir nepagarbą. Nors vyro pareiga yra pasirūpinti moterimi ir jos gerove, moters pareiga pasistengti, kad vyras tai padarytų, ypač jei jis pats nesuvokia, ką daro. Teks jam aiškiai papasakoti, kaip jaučiatės, kas vyksta jumyse ir, svarbiausia, pradėti kalbėti apie tai, ko norite. Papasakokite, kas jus skaudina jo elgesyje, kad jaučiatės negerbiama ir neįvertinama, kai jis jus kritikuoja dėl neišplautų drabužių ar grindų, kad tokiu elgesiu ir kritika jis po truputį praranda jus ir griauna šeimą.

Kitas žingsnis: kaip jau minėjau, pagalvokite ir pasirašykite, kokio jo elgesio norėtumėte. Ką trokštate girdėti, kaip jums patiktų, kad jis elgtųsi. Tada papasakokite tai jam kuo aiškiau ir konkrečiau. Kai kur teks vėl ir vėl instruktuoti jį, kaip su jumis elgtis ir kaip jums padėti dabartinėje būsenoje. Turėkite galvoje, kad vyras padeda ne tik jums, jis padeda ir sau, mat kuo nelaimingesnė būsite, tuo sunkiau bus jam pačiam. Nelaiminga moteris – pagrindinė vyro nesėkmių darbe ir gyvenime priežastis, tad apsunkindamas ir taip sunkią jūsų būklę, jis kasa duobę ne tik santykiams, bet ir pats sau. Jei esate gana atviri vienas kitam, mokate kalbėtis ir išklausyti vienas kitą, galite ir dviese rasti tinkamiausių variantų, kaip palengvinti jūsų situaciją.

Vos tik pasijausite saugi su vyru, neigiamos emocijos gali sustiprėti, tačiau, joms nurimus, vis labiau pradėsite jausti meilę sutuoktiniui, stiprės prisirišimas ir dėkingumas jam už tai, kad jis jus palaiko ir padeda. Pasakykite vyrui ir tai, kad norite, jog jis padėtų jums vėl jausti jam stiprius jausmus ir dėkingumą vietoj besikaupiančių nuoskaudų ir nusivylimų. Kiekviena pora yra unikali, tad sunku numatyti, kaip judviem seksis kalbėtis ir ieškoti sprendimų. Jei matysite, kad vieniems susitvarkyti nepavyksta, rekomenduojame susirasti specialistą, kuris padėtų jums rasti sprendimus. Jei paliksite viską taip, kaip yra, pasitenkinsite santykiais, kurie teikia daugiau skausmo nei laimės ir tikėsitės, kad kada nors viskas susitvarkys, tuomet prarasite meilę savo vyrui, o su ja ir šeimą bei santykius.

Tekstas Silvijos Mažuolienės


DĖMESIO! Jums su partneriu kyla sunkumų, kurie kartina jūsų santykius? O gal neduoda ramybės kokie komplikuoti širdies reikalai (tarkime, nesiseka rasti antrosios pusės, užmegzti santykių ir pan.)? Drąsiai siųskite klausimą mums el. paštu ji24.lt@zlg.lt. Santykių ekspertai Šarūnas ir Silvija Mažuoliai mielai atsakys.