Kada iškasti narcizus, tulpes ir kitas svogūnines gėles

Narcizai / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
AA

Svogūninių gėlių iškasimas labai priklauso nuo oro sąlygų, todėl geriau nesilaikyti jokios konkrečios datos, o įvertinti gėlių išvaizdą.

  • Tulpės yra iškasamos, kai pageltonuoja 2/3 jų lapų ilgio, tačiau lapai dar nėra visiškai nuvytę. Dažniausiai tai įvyksta birželio pabaigoje – liepos pradžioje.
  • Po tulpių eilė išsikasti narcizų ir hiacintų svogūnėlius. Tinkamiausias tam momentas – kai pradeda džiūti ne tik lapai, bet ir senos šaknys ant svogūnėlių. Svarbu, kad dar nespėtų susiformuoti nauji svogūnėliai, vadinami „vaikai“.

Kaip teisingai išsikasti ir saugoti?

Kasimo darbus geriausia atlikti sausą dieną, kai dirva nėra drėgna. Kastuvu buku kraštu užkabinkite žemę šiek tiek giliau nei yra svogūnėlis ir meskite ją į laisvą lysvės vietą.

Iš žemės svogūnėlis ištraukiamas kartu su „vaikais“, lapų ir žiedų likučius atsargiai nukirpkite ar nulaužkite, rankomis nuvalykite nuo svogūnėlio senus, rudus lukštus, stenkitės jo nepažeisti. Svogūnėlį nuplaukite po tekančiu vandeniu, po to galima dar nuskalauti kalio permanganato tirpalu.

Tada dėkite juos vienu sluoksniu į medines dėžes, nepamirškite šone užrašyti gėlės veislės ar bent jau nurodykite spalvą.

Dėželes su svogūnėliais kelias valandas palikite gryname ore. Uždenkite jas tinkleliu ar plonu audeklu, kad ten nepridėtų kiaušinių kokie nors kenkėjai. Po to dėžės 3–5 dienas laikomos patalpoje, kurioje yra 20–25 °С temperatūra.

Kai svogūnėliai išdžiūsta, nuo jų dar kartą kruopščiai nuvalomi lukštai, senos šaknys, sausų lapų liekanos ir atskiriami „vaikai“. Tada svogūnėliai skirstomi pagal dydį ir sudedami vienu sluoksniu į medines dėžes. Jos laikomos gerai vėdinamoje patalpoje, kurioje yra 17–20°С temperatūra ir 60–70 proc. santykinis oro drėgnumas.

Netingėkite iškasti ir persodinti svogūnines gėles. Tuomet kasmet jos džiugins jus ryškiu žydėjimu.

Priklausomai nuo klimato ir gamtinių sąlygų svogūninių gėlių sodinimas į žemę įvairiuose šalies regionuose gali labai skirtis. Rudenį tą geriausia daryti 6 savaitės iki galimų šalnų. Pavasarį laukiama 10 °С temperatūros.

Svogūnėlių sodinimo laikas Gėlės pavadinimas

Rugpjūčio pabaiga

Žydrės, sniegdryžės, krokai, scylės, puškinijos, snieguolės

Pirmosios dvi rugsėjo savaitės

Narcizai, hiacintai

Spalis–lapkritis

Tulpės
Skaitykite daugiau