Kabulo gatvės vaikas virto tarptautine kino žvaigžde, o Afganistanas svajoja apie pirmą „Oskarą“

Kadras iš filmo „Buzkašio berniukai“ / YouTube nuotr.
Kadras iš filmo „Buzkašio berniukai“ / YouTube nuotr.
Šaltinis: 15min.lt
2013-02-24 12:00
AA

Sekmadienį, prieš pat „Oskarų“ ceremoniją Los Andžele, raudonu kilimu kartu su Holivudo žvaigždėmis pereis nedrąsus 14-metis, kuris vos prieš porą metų uždarbiavo dulkėtose Kabulo gatvėse, užsieniečių maldaudamas nupirkti žemėlapį ar žodyną. Suvaidinęs filme apie nacionalinį Afganistano žaidimą buzkašį, buvęs gatvės vaikas tapo ekrano žvaigžde, o juosta pretenduoja gauti apdovanojimą kaip geriausias trumpametražis veiksmo filmas.

Anglų kalbos pramoko gatvėje

Fawadas Mohammadi didžiulėmis žaliomis akimis gatvėje praleido ne vienerius metus. Bet amerikietis Samas Frenchas, sumanęs susukti filmą apie buzkašį ir prieš porą metų ėmęsis dairytis pagrindinių vaidmenų atlikėjų, jo gyvenimą apvertė aukštyn kojomis. 

Juosta „Buzkašio berniukai“ („Buzkashi Boys“) pasakoja apie geriausius draugus – charizmatišką gatvės prekeivį ir užsispyrusį šaltkalvio sūnų, svajojančius tapti garsiais buzkašio žaidėjais, skelbiam „Khaama Press“.

Kadras iš filmo „Buzkašio berniukai“ / YouTube nuotr.

Afganistano nacionaliniu žaidimu laikomas buzkašis primena polo, tik yra kur kas brutalesnis. Vietoj kamuolio čia naudojamas ožio kūnas nukirstomis kojomis ir galva, kurį raiti vyrai stengiasi pagriebti ir numesti į apibrėžtą apskritimą.

Mohammadi istorija primena savo herojaus – nepasiturinčio šaltkalvio sūnaus gyvenimą. Nuo penkerių jis buvo priverstas padėti našle likusiai mamai ir penkiems broliams bei sesutei. Suvenyrų parduotuvių gatvėje, vadinamoje Chicken Street, po kelis dolerius pardavinėdamas kramtomąją gumą, žemėlapius ir žodynus jis prisidėdavo prie kuklių šeimos pajamų, rašo „NBC News“ portalas. Čia berniukas pramoko anglų kalbos, o dosnių užsieniečių dėka pradėjo mokytis privačioje mokykloje.

Už filmą paauglys gavo 1,5 tūkst. dolerių, kuriuos atidavė mamai. Tai yra triskart daugiau nei daugumos afganistaniečių metų pajamos.

Jaunasis aktorius negalvojo, kad filmas kaip nors pakeis jo gyvenimą. Bet pakeitė, kai vienoje iš Kabulo interneto kavinių Mohammadi sužinojo, kad juosta nominuota „Oskarui“ ir kad jis pakviestas į ceremoniją. Iki tol jis niekada nebuvo girdėjęs apie Kino meno akademijos apdovanojimus.

O dabar jis ne tik sulaukė šlovės, bet ir gavo pasą bei leidosi į tolimą kelionę, jau nekalbant apie pirmą skrydį lėktuvu, kuris apie piloto karjerą svajojančiam paaugliui sukėlė nepaprastą džiaugsmą.

Klestinti kino pramonė buvo sunaikinta

Ironiška, kad kitą iš vargšų vaikų dvejeto – benamį gatvės prekeivį – vaidina ne Mohammadi, o jo bendraamžis Jawanmardas Paizas, žinomo Afganistano aktoriaus jauniausias sūnus, rašė „Associated Press“. Aktoriai yra ir jo dėdė, ir broliai.

Kai vienas giminaitis sykį Kabulo gatvėje pamatė Paizą apdriskusiais drabužiais mojuojantį indu su smilkalais, kad vairuotojai duotų išmaldos, išsigandęs užpuolė jo tėvus: kokia nelaimė ištiko, kad sūnui reikia elgetauti? 11 val. paaugliui reikėjo būti mokykloje, o ne prašinėti pinigų. Paizą šis klausimas ne tik prajuokino, bet ir paglostė širdį: tai reiškė, kad jis vaidino įtikinamai.

Kadras iš filmo „Buzkašio berniukai“ / YouTube nuotr.

Paaugliui šis darbas pažįstamas – jis filmuojasi nuo penkerių ir net yra buvęs Kanų kino festivalyje. Todėl jis nepatyrusį kolegą apipylė patarimais, kaip elgtis prieš kamerą ir per nesibaigiančius interviu, kurie prasidėjo filmui pasiekus ekranus. Mohammadi savo ruožtu papasakojo apie gyvenimą nesaugomuose rajonuose.

S.Frenchas surinko beveik 10 tūkst. jaunųjų aktorių kelionei į Los Andželą. Šiek tiek pinigų bus skirta Mohammadi mokslams ir jo šeimai paremti.

200 tūkst. dolerių biudžeto juosta buvo filmuojama karo krečiamoje šalyje ir, anot režisieriaus, yra ambicingiausias jos kino projektas bent per pastarąjį dešimtmetį. Filmas sulaukė didžiulio susidomėjimo ne tik užsienyje, bet ir pačiame Afganistane, kur jis tapo pirmu tokios apimties projektu po talibų nuvertimo 2001-aisiais.

Jei „Buzkašio berniukai“ būtų įvertinti „Oskaru“, jis būtų pirmasis šalies istorijoje. Neseniai 29 min. trukmės filmas laimėjo apdovanojimą Los Andželo trumpametražių filmų festivalyje geriausios dramos kategorijoje.

XX a. pradžioje Afganistanas galėjo pasigirti klestinčia filmų pramone, bet ji buvo sunaikinta per vėliau įsiplieskusius ginkluotus konfliktus ir talibų režimą – šie apskritai draudė bet kokias pramogas. Daugelis aktorių ir šios industrijos darbininkų, įskaitant Paizo tėtį ir šaltkalvį vaidinantį aktorių Wali Talashą, emigravo.

Prieš dar kelis vaizdo įrašus, primename, kada ir kur žiūrėti „Oskarų“ teikimo ceremoniją. SPAUSKITE ČIA.