Ką moterys turi žinoti apie makšties ekosistemą: tema, apie kurią nepatogu kalbėtis net su drauge

Moteris / Shutterstock nuotr.
Moteris / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Reklama
2023-08-16 11:34
AA

Ar žinojote, kad sutrikęs natūralus makšties drėkinimas gali varginti ne tik brandaus amžiaus moteris, sulaukusias menopauzės ar kovojančias su onkologine liga, bet ir jaunas sveikas merginas? Kodėl makšties gleivinė sausėja, kokius nemalonumus tai sukelia, apie kuriuos nesinori prasitarti net geriausiai draugei, ir kaip su tuo kovoti, pataria Amberclinic medicininių konsultacijų klinikos gydytoja ginekologė Lina Varaneckienė.

Gydytoja, sakykite, ką kiekviena moteris turi žinoti apie makšties ekosistemą?

Makšties ekosistema – moters makštyje natūraliai esančių mikroorganizmų įvairovė. Sveika makšties ekosistema pasižymi optimaliu makšties bakterijų balansu. Dėl įvairių priežasčių jam pakitus, atsiranda nemalonūs pojūčiai: sausumas, perštėjimas, išskyros ir kt.

Visų pirma, blogiausia yra galvoti, kad simptomai išnyks savaime ir gyvenimas natūraliai susitvarkys. Todėl, pirmiausia, reikia pasitarti su gydytoju ir išsiaiškinti šių nemalonių pojūčių priežastis.

Tai svarbu, nes dėl sutrikusios makšties ekosistemos pusiausvyros ir išsausėjimo, moterį gali pradėti varginti pasikartojančios intymios srities infekcijos.

Kokių problemų gali sukelti, regis, iš pirmo žvilgsnio visiškai nekaltas makšties sausumas?

Makšties sausumas nėra tik nekaltas simptomas. Tai didžiulį diskomfortą sukeliantis sveikatos sutrikimas, kurį lydi visa eilė nemalonių pojūčių – niežėjimas, perštėjimas, tempimas, net ir skausmas.

Ypatingai šie nemalonūs pojūčiai išryškėja ir yra varginantys lytinių santykių metu. Būtent dėl makšties sausumo neretai sutrinka moters intymus gyvenimas. Ilgainiui imama vengti intymių santykių – jaučiamas ne tik fizinis, bet ir psichologinis diskomfortą, baimė. Nesunku suvokti, kad visa tai atsiliepia poros santykiams.

Be to, būtent makšties sausumas gali sukelti įvairius pasikartojančius uždegimus, moterį gali varginti skausmingas ir dažnas šlapinimasis.

Gydytoja ginekologė Lina Varaneckienė. / Atstovų nuotr.

Kokios dažniausios šių nemalonių simptomų priežastys? Kodėl net ir jaunas merginas vargina makšties sausumas?

Vaisingo amžiaus tarpsniu makšties sausumas moterims gali pasireikšti žindymo krūtimi periodu, taip pat naudojant hormoninius kontraceptikus, ar preparatus skirtus endometriozei gydyti.

Pasitaiko, kad gleivinės išsausėjimas susijęs su įvairiomis psichologinėmis problemomis. Tačiau statistiškai, viena pagrindinių šių nemalonių moters organizme vykstančių simptomų priežasčių yra menopauzė, kuri, kaip tyrimai rodo, vis ankstėja. Sumažėjęs estrogenų lygis menopauzės metu gali sukelti makšties sausumą.

Kas vyksta moters organizme menopauzės metu ir kaip tai paveikia jos savijautą?

Menopauzė yra laikotarpis, kai moters organizme vyksta hormoniniai pokyčiai, susiję su kiaušidžių funkcijos silpnėjimu ir estrogeno bei progesterono gamybos sumažėjimu.

Tai gali turėti įtakos daugeliui moters kūno sistemų ir pasireikšti įvairiais fiziniais ar emociniais simptomais. Tipiniai fiziniai pokyčiai, susiję su menopauze yra nereguliarūs menstruacijų ciklai, karščio bangos, staigūs kūno temperatūros padidėjimai, kartu su prakaitavimu ir, kartais, šilumos pojūčiu.

Taip pat miego sutrikimai: nemiga, sunkumas užmigti arba dažni naktiniai prabudimai. Hormonų koncentracijos kraujyje pakitimai gali sukelti nuotaikos svyravimus, dirglumą, nerimą ar net depresiją. Taip pat dauguma moterų menopauzės metu priauga svorio, ypač pilvo srityje, atsiranda makšties jautrumas ir sausumas.

Tai tik keletas pavyzdžių, nusakančių fizinius ir emocinius moters pokyčius, atėjus menopauzei. Tačiau labai svarbu paminėti, kad kiekviena moteris patiria skirtingus simptomus, kurių intensyvumas taip pat gali skirtis.

Menopauzė gali turėti įtakos moters gyvenimo kokybei ir bendrai sveikatai, todėl, jei simptomai kelia didžiulį diskomfortą, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, kad būtų suteikta tinkama pagalba.

Vadinasi, pajutus pirmuosius makšties sausumo požymius, geriau nedelsti. Sakykite, o jeigu nėra galimybių iškart patekti pas gydytoją, kaip įveikti pirmuosius nemalonius pojūčius?

Kai makštyje jaučiamas sausumas, svarbiausia – nedelsiant naudoti specialias drėkinamąsias priemones. Visų aukščiau išvardintų nemalonumų gali padėti išvengti įvairios vietinio poveikio drėkinančios priemonės.

Pasitarus su vaistininku, galima rinktis hialurono pagrindu sukurtus makšties drėkiklius, gelius, nehormonines drėkinamąsias ovules ir pan. Jų dėka gleivinių sausumas sumažėja, todėl diskomfortas ir nemalonūs pojūčiai makštyje iškart išnyksta.

Ypač šiuos gelius rekomenduojama naudoti vyresniame amžiuje – jei drėkiname veidą kremu, reikėtų drėkinti ir intymią zoną. Taip pat reikia nepamiršti tinkamos kasdieninės intymių sričių higienos.

Makšties drėkikliai, geliai, nehormoninės drėkinamosios ovulės – yra saugios naudoti net ir nepasikonsultavus su gydytoju. Esant kitiems simptomams, jau reikalinga gydytojo specialisto konsultacija.

Ką patartumėte moterims susiduriančiomis su intymaus gyvenimo iššūkiais?

Pirmiausia, reikia visada prisiminti, kad intymumas yra natūralus gyvenimo aspektas, į kurį nereikėtų numoti ranka ar ignoruoti patiriant bet kokius nemalonumus. Tik jus apžiūrėjęs gydytojas galės, jeigu reikės, pasiūlyti gydymo būdus, kurie palengvintų jūsų patiriamus nemalonius simptomus.

Taip pat svarbu suvokti, kad menopauzė yra natūralus ir gražus, naujas moters gyvenimo ciklas. Tai etapas, kuris nereiškia sumažėjusio gebėjimo džiaugtis gyvenimu. Moterys gali ir geba išlaikyti aktyvų ir sveiką gyvenimo būdą visą savo gyvenimą. Tačiau menopauzės laikotarpiu ypatingai svarbu deramai pasirūpinti savo sveikata ir gerove.

Nemanykite, kad menopauzė reiškia lytinio gyvenimo pabaigą, nors ji ir gali pasireikšti makšties sausumu ar sumažėjusiu libido. Štai kodėl itin svarbu nebijoti atvirai kalbėtis su gydytoju, kad laiku gautumėte individualų patarimą ir pagalbą.

Nuoširdžiai linkiu moterims rasti savyje kantrybės, o svarbiausia – priimti ir mylėti save visais gyvenimo tarpsniais.

Daugiau informacijos: www.libifeme.lt

„LIBIFEME INTENSE GEL“ / Gamintojo nuotr.