Ką iš pėdų galima pasakyti apie jūsų sveikatą?

Pėdos / „Fotolia“ nuotr.
Pėdos / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2015-09-10 21:04
AA

Anot gydytojų, nekreipdami dėmesio į tai, kaip atrodo mūsų pėdos, galime praleisti įvairių ligų atsiradimą. Gal dažnai šąla ar tinsta pėdos? Naktį kojas traukia mėšlungs? O gal ant pėdų yra nereikšminga, bet ilgai negijanti žaizdelė? Šie ir kiti požymiai praneša apie galimas ligas ir negalavimus.

Pėdų tinimas

Pėdos gali tinti dėl daugelio priežasčių: ilgo sėdėjimo, stovėjimo ar vaikščiojimo, nėštumo metu, dėl netinkamos avalynės ir pan. Tačiau jeigu tinimas tęsiasi kelias savaites, reikėtų apsilankyti pas gydytoją. Kojos nuolat tinti gali dėl susikaupusių skysčių organizme, kai yra širdies nepakankamumas, inkstų ar kepenų ligos.

Jeigu kojų tinimą lydi sunkumas kvėpuoti ar galvos svaigimas, būtina kreiptis į gydytoją. Tai gali reikšti, jog formuojasi krešuliai, galintys užkimšti kraujagysles.

Šąlančios ir/arba pamėlusios pėdos

Dažniausiai tai prastos kraujotakos požymis. Jeigu pėdos šąla nuolat arba net iki pamėlynavimo, vertėtų sunerimti, nes tai gali rodyti plaučių funkcijos sutrikimą, kai sumažėja jų pajėgumas optimaliai absorbuoti deguonį.

Jeigu pėdos šąla nuolat arba net iki pamėlynavimo, vertėtų sunerimti, nes tai gali rodyti plaučių funkcijos sutrikimą.

Šaltumas pėdų srityje gali atsirasti ir esant nervų galūnių užspaudimui, nes nervų pažeidimai sutraukia kraujagysles ir slopina kraujo pratekėjimą.

Taip pat kojos šąla sergant cukriniu diabetu, sutrikus skydliaukės veiklai ar sumažėjus kraujyje hemoglobino. Beje, arterijas taip pat siaurina nuovargis, stresas ir rūkymas.

Taip pat skaitykite: Dalykai, kurių stengiamės atsikratyti, bet jie mums reikalingi

Gausus pėdų prakaitavimas

Pėdose yra daugiau prakaito liaukų negu bet kurioje kitoje kūno dalyje, o kai kurie žmonės tiesiog linkę daugiau prakaituoti. Gausiai prakaituojančios ir smirdančios pėdos sukelia nemažai rūpesčių, tačiau tai retai būna kokios nors rimtos ligos ženklas.

Patarimas: kruopščiai plaukite kojas su muilu ir gerai jas nusausinkite, dažniau keiskite kojines, padus įtrinkite specialiu antiperspirantu. Jeigu šios priemonės nepadeda, o nemalonus pėdų kvapas vis nepraeina, tai gali būti grybelinės infekcijos ženklas.

Kūno priežiūra / Fotolia nuotr.

Geltoni, deformuoti kojų nagai

Sveiki nagai turi būti lygūs, rausvos spalvos. Jeigu jūsų kojų nagai yra įdubę, tai gali būti geležies trūkumo arba anemijos ženklas. Pageltonavę, deformuoti, sukietėję nagai informuoja apie grybelinę infekciją. Pažengusi infekcija sukelia diskomfortą, tampa sunku vaikščioti ir nukirpti sukietėjusius nagus.

Todėl jeigu jums nieko neskauda, bet iš nagų būklės įtariate, kad galėjo įsimesti gybelinė infekcija, skubėkite pas gydytoją. Vėliau, kai infekcija bus toli pažengusi, nereceptiniai tepaliukai gali nebepadėti. Beje, nagų grybelis dažniausiai taikosi į sergančius diabetu ir turinčius kraujotakos sutrikimų žmones.


Taip pat skaitykite: Gražūs nagai yra tokie pat svarbūs, kaip ir depiliuota bikinio zona

„Spalvotos“ pėdos

Jeigu galūnės iš pradžių pabąla, vėliau pamėlsta ir galiausiai parausta, galima įtarti Reino ligą, kuri dažniausiai pasireiškia šaltuoju oru, kai kojų kraujagyslės jautriai sureaguoja į žemą temperatūrą. Nors liga sukelia nemalonių pojūčių, ji nėra pavojinga. Kartais pakanka tiesiog pašildyti kojas ir tokiu būdu apsisaugoti nuo nemalonių kraujagyslių spazmų.

Retais atvejais, siekiant palengvinti Reino ligos simptomus, gydytojas gali skirti kraujagysles plečiančių vaistų.

Neužgyjanti žaizda ant pėdos

Ši, atrodytų, menka problema yra labai reikšmingas ženklas, įspėjantis apie diabetą. Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje pažeidžia nervus pėdose ir todėl bet koks įbrėžimas, nutrynimas ar nuospauda nesukels jums didesnio diskomforto, bet gali sukelti uždegimą. Negydomos, užleistos, šlapiuojančios žaizdelės yra ypač pavojingos, nes gali sukelti infekcijas, atvedančias net iki amputacijos.

Kiti diabeto požymiai: nuolatinis troškulys, svorio netekimas, dažnas šlapinimasis. Beje, diabetikai privalo kasdien apžiūrėti pėdas.

Deginimo pojūtis pėdų srityje

Deginimo pojūtis pėdų srityje, kuris taip pat dažnai apibūdinamas kaip „šaudantis“, „badantis“, „duriantis“, dažniausiai kankina dienos pabaigoje bei naktį ir atsiranda po ilgo vaikščiojimo, bėgojimo ar stovėjimo. Geliantį skausmą kojose ir pėdose, kuris dažai neleidžia net užmigti, gydytojai vadina „pavargusių“ (neramių) kojų sindromu.

Jeigu patiriate panašius pojūčius, tikėtina, kad organizmui trūksta B grupės vitaminų, folio rūgšties, geležies. Į gydytojus reikėtų kreiptis tuomet, kai deginimo pojūtis tęsiasi ilgai, pereina į stiprų skausmą arba nejautrą kojų pirštų ar pėdų srityje.

Pėdų mėšlungis

Siekdami išvengti mėšlungio priepuolių, prieš eidami miegoti, palankstykite, pamasažuokite pėdas ir išgerkite stiklinę šilto pieno. 

Kojų ir pėdų mėšlungio priežastys yra įvairios, nuo rimtų kraujotakos problemų iki dehidratacijos ar netinkamos mitybos. Jeigu aktyviai sportuojate, gerkite pakankamai vandens, nes jo trūkumas gali sukelti raumenų spazmus. Mėšlungį taip pat gali sukelti magnio, kalcio, kalio, vitaminų B trūkumas. Beje, mėšlungis dažnai kankina nėščias moteris trečiąjį nėštumo mėnesį dėl padidėjusio kraujo kiekio ir sutrikusios kraujotakos pėdose.

Siekdami išvengti mėšlungio priepuolių, prieš eidami miegoti, palankstykite, pamasažuokite pėdas ir išgerkite stiklinę šilto pieno. Jeigu kojų mėšlungis vargina gana retai, nevertėtų pernelyg nerimauti. Tačiau jeigu priepuoliai kartojasi dažnai, kreipkitės į gydytoją patarimo.