Ką derėtų žinoti, norint išvengti odos vėžio

Apsauga nuo saulės / „Shuterstock“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
AA

Tai, kad vos žengiant pro duris saulėtą dieną odą reikia būtinai pasitepti kremu nuo saulės, sakyti dar kartą tikriausiai jau net nebereikia. Tą žino visi, tačiau ne visiems vis dar aišku, kodėl šis įprotis yra toks svarbus.

„Maždaug dėl 90 proc. odos vėžio atvejų yra kalti kenksmingi ultravioletiniai spinduliai ir netinkama apsauga nuo saulės“, – tikina Niujorke įsikūrusio Dermatologijos centro vadovė Elizabeth Hale. Anot jos, daugeliu atvejų odos vėžys baigiasi mirtimi tik dėl to, kad pastebimas jis gerokai per vėlai, kai pacientui padėti jau nebegalima, nes vėžys jau būna išplitęs po visus organus.

E. Hale perspėja merginas, vasarą lūpas mėgstančias pasitepti blizgesiu, – jis suintensyvina kenksmingus saulės spindulius ir padidina jų daromą žalą odai.

Kad taip nenutiktų, dermatologė pataria atkreipti dėmesį į tinkamą odos apsaugą nuo saulės ir kenksmingų jos spindulių. Tinklalapiui health.com specialistai pataria, kurias kūno vietas derėtų labiausiai saugoti nuo saulės ir ką dar reikėtų žinoti apie kremų nuo saulės vartojimą.

Kojos

Remiantis statistika, moterims melanoma dažniausiai išsivysto ant kojų, o vyrams – ant nugaros, todėl šias vietas kremu nuo saulės pasitepti būtina itin atidžiai.

„Kūną einant į lauką patariama kiekvieną dieną teptis losjonu, kurio apsaugos nuo saulės (SPF) indeksas būtų ne mažesnis kaip 15. Einant į paplūdimį degintis, visą kūną reikia teptis specialiu kremu nuo saulės ir nepamirškite juo pasitepti ir  pėdų, mat jos taip pat gerokai nukenčia nuo kenksmingų saulės spindulių“, – tikina Niujorko medicinos centro vadovas Joshua Zeichneris.

Nugara ir rankos

Ant šių vietų taip pat labai dažnai išsivysto melanoma. Kad to išvengtumėte, dermatologė E. Hale pataria jas gausiai pasitepti kremu nuo saulės likus maždaug 15 minučių iki eisite į lauką – tiek laiko reikia, kad kremas tinkamai susigertų į odą.

„Daugelis žmonių mano, kad pro drabužius saulės spinduliai neprasiskverbia, tačiau tai nėra visiška tiesa. Jei drabužis nepaprastai plonos ar permatomos medžiagos, po juo esanti oda taip pat gali įdegti, todėl derėtų nepamiršti kremu pasitepti visą nugarą net ir tada, kai ją dengia drabužiai“, – tikina Dermatologijos centro vadovė. Specialistė primena, kremu nugarą ir rankas teptis mažiausiai kas dvi valandas, kitaip kremą tiesiog nuplaus prakaitas, ir jis jūsų odos nebesaugos.

Krūtinė, ausys ir kaklas

Anksčiausiai melanomos požymiai pasirodo būtent ant šių vietų. Tikriausiai taip yra dėl to, kad jos gauna daugiausia kenksmingų saulės spindulių. Dermatologai pataria šias vietas itin saugoti, jei nešiojate trumpus plaukus ar dažnai vaikštote surištais plaukais, mat tuomet saulės spinduliai tampa itin kenksmingi odos sričiai aplink ausis ir kaklą.

Veidas

Bazalioma – tai dažniausiai sutinkama odos vėžio forma. 80 proc. atvejų būna veido ir kaklo srityje. Navikui būdingas lokalus invazinis augimas, dažniausia pasitaiko paviršiumi plintanti arba mazginė naviko forma.

Dermatologė E. Hale perspėja nepasikliauti vien tik savo makiažu, net jei ant makiažo pagrindo buteliuko ir nurodyta, kad jis apsaugo nuo saulės, veidą. Anot jos, derėtų nuolat tepti specialiu apsauginiu kremu ir, jei įmanoma, kuo dažniau mūvėti skrybėlę nuo saulės.

Nepamirškite apsaugoti akių ir lūpų

Kenksmingi saulės spinduliai gali sukelti akių ligas, viena dažniausia jų – katarakta. Tai akies lęšiuko padrumstėjimas, kuris gali sukelti regėjimo problemų ir laiku negydomas gali baigtis daliniu aklumu. Būtent dėl to saulėtą dieną būtina saugoti ir savo akis, tam puikiai tiks akiniai nuo saulės, kurių stiklas visiškai nepraleistų kenksmingų spindulių.

Dermatologė primena, kad apsaugoti reikėtų ir lūpas, kad šios pernelyg neišsausėtų ir nepradėtų skilinėti. Anot jos, vasarą geriausia rinktis lūpų balzamą, kurio SPF būtų 30. E. Hale perspėja merginas, vasarą lūpas mėgstančias pasitepti blizgesiu, – jis suintensyvina kenksmingus saulės spindulius ir padidina jų daromą žalą odai.

Skaitykite daugiau