Justina Jarutė: vaisiai – pats didžiausias energijos užtaisas

Justina Čėsnaitė / Asmeninio albumo nuotr.
Justina Čėsnaitė / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2016-11-08 07:15
AA

Garsi Lietuvos sveikos mitybos ir gyvensenos tinklaraštininkė Justina Čėsnaitė-Jarutė įkvėpė jau ne vieną asmenybę keisti savo gyvenimo būdą. Tinklaraščio „Ona Būkplona“ autorė savo sekėjus skatina visapusiškai rūpintis savimi: laikytis sveikos mitybos taisyklių, rinktis natūralius ir sveikus produktus bei aktyviai leisti laisvalaikį ir sportuoti. Pasak Justinos, dienos mitybos plane, svarbiausi yra pusryčiai, nes tai kūno užpildymas „degalais“, o žaliosios gėrybės tinka tiek ryte, tiek vakare.

Pusryčiai – svarbiausias dienos maistas

Ryte organizmas labai greitai virškina maistą, tad nereikėtų vengti angliavandenių. „Jei žinau, kad laukia sunki ir ilga darbo diena, pusryčius valgau sočius ir maistingus. Natūralus jogurtas su uogomis, vaisiais, daigintomis sėklomis ar riešutais puikiai tiks paskanauti. Kai nesinori saldaus – išsiverdu košės. Visuomet mano virtuvėje rasite perlinių kruopų, grikių, rudųjų bei juodųjų ryžių. Bet kokią košę visuomet pagardinu vaisiumi ar daržove. Taip pat ryte mėgstu avokadus, kiaušinius, pomidorus, agurkus, cukinijas. Daržoves dažniausiai sutarkuoju ir įmaišau į mėgstamą kiaušinienę“, – sako tinklaraštinkė.

Vakarienei – žalias maistas

Vakarienei labai tinkami įvairūs žalios spalvos produktai. „Dažniausiai dienos pabaigai renkuosi žuvį, salotas arba varškę. Labai mėgstu žalėsius“, – sako J.Jarutė. Pasak jos, valgant žalią maistą, gaunama daug ląstelienos, energijos ir yra užtikrinamas sklandus virškinamojo trakto darbas. Taip pat įterpiant žalias gėrybes į savo meniu, sumažėja širdies ligų rizikos tikimybė.

Prieš sportą – neapkrauname skrandžio

Aktyviai gyvenantiems ir sportuojantiems žmonėms, tinklaraščio autorė pataria neapkrauti skrandžio, o po treniruočių būtinai valgyti maistą, kuriame gausu baltymų ir angliavandenių. „Aš pati mėgstu susiplanuoti laiką taip, kad po kompleksinio valgio praėjus pustrečios ar trims valandoms suvartočiau energijos suteikiantį, maistingą, nedidelį užkandį ir po valandos ar pusantros jau išbėgčiau pabėgioti ar žygiuočiau į salę. Jeigu sportuoju ryte, atsibundu pusantros ar dviem valandomis anksčiau, kad suvirškinus pusryčius, ramiu skrandžiu galėčiau produktyviai sportuoti. Po treniruočių – jokio riebalinio maisto. Angliavandenių platformai puikiai atstovauja vaisiai, daržovės, šviežios sultys, duona, ryžiai ir panašiai. Baltymai būtų gerai tokie, kaip vištienos krūtinėlė, veršiena, balta žuvis, kiaušinių baltymai, liesa varškė“, – sako J.Jarutė.

Justina Jarutė / Asmeninio albumo nuotr.

Energijos šaltinis – vaisiai

Energijos duodantis ir neapsunkinantis maistas yra vaisiai. J.Jarutė labai mėgsta bananus, pasak jos, šie geltonieji vaisiai suveikia daug geriau nei bet koks energetinis gėrimas. „Be abejo, galima susiplakti ir lengvą vaisinį kokteilį, įdėti špinatų ar graikiško jogurto“, – sako sveikos gyvensenos propaguotoja.

Justinos Jarutės kulinariniai atradimai

Siekiant maitintis sveikai, labai svarbu maistą gaminti namie, todėl garsi moteris dalinasi savo kulinariniais atradimais. „Pradėjus domėtis mityba, nustebau, kaip nesunkiai galima išvengti miltų. Pusryčiams tiks bananiniai blyneliai – 1 kiaušinis, 1 bananas, žiupsnelis druskos; viską sutrinti ir į keptuvę.

Justina Jarutė / Asmeninio albumo nuotr.

Pietums puikiai tiks troškinti brokoliai, morkos, šparaginės pupelės ir briuselio kopūstėliai, o prie to dar ir be riebalų kepta žuvis, apšlakstyta citrina. Jeigu pietums ar vakarienei norisi makaronų, naudokite juos pilno grūdo, išvirus atvėsinkite, įtarkuokite žalios cukinijos, įpjaustykite pomidorų, juodųjų alyvuogių, galima įmaišyti šiek tiek fetos sūrio, papuošti keletu baziliko lapelių, tai bus super sveikas skanėstas“, – savo kulinariniais atradimais dalinasi J.Jarutė. Norint pasilepinti, pasigaminkite mėgstamiausią pašnekovės daržovių troškinį su krevetėmis. Pasak jos, pasitelkus fantaziją, galima išgauti dar neatrastus skonius. „Ona Būkplona“ autorei labiausiai patinka morkų, žirnelių, šparagų bei žiedinių kopūstų troškinys. Daržoves reikia troškinti pomidorų minkštime, savose sultyse. Pakepinus krevetes viską sumaišyti. Toks patiekalas atkelia gomurį naujam gyvenimui.

Salotas ne tik skanu valgyti, bet ir smagu daryti. „Smagumas žaidime su salotomis yra tas, kad kas kartą jas gali pasidaryti vis kitokias. Su orkaitėje kepta saldžiąja bulve, lapais, šparagais ir kiaušiniais, su grūdėta varške, garinta lašiša ar avokadu – fantazijai ribų nėra“, – teigia tinklaraštininkė.

Kampanija „Penki per dieną“

Kampanija „Penki per dieną“ Primename, kad Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kiekvienam žmogui per dieną suvalgyti 400 g vaisių ir daržovių – maždaug penkias saujas. Tai daryti skatina ir pasaulyje ne vieną dešimtmetį vykstanti kampanija „Penki per dieną“, prieš kelis metus ir Lietuvoje. Kampanija „Penki per dieną“ yra pagrindinė programos „Europos Sąjungos kilmės vaisių ir daržovių žinomumo didinimas Lietuvoje“ priemonė. Kampanijos tikslas – paskatinti mūsų šalies gyventojus gyventi sveikai ir suvalgyti per dieną bent penkis Europos Sąjungoje užaugintus šviežius vaisius ar daržoves.

BUVA