Justė Starinskaitė – apie balso ligą: atsisakė kelių dalykų, o su sužadėtiniu Tadu bendravo ženklais

Justė Starinskaitė ir Tadas Bulotas / Gedmanto Kropio, Juliaus Kalinsko ir asmeninio albumo nuotr.
Justė Starinskaitė ir Tadas Bulotas / Gedmanto Kropio, Juliaus Kalinsko ir asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-02-10 19:05
AA

Dainininkės Justės Starinskaitės balsą sunku su kuo nors supainioti. Vis tik pastaruosius kelis mėnesius gerbėjai jį galėjo išgirsti tik įrašuose – ant balso klosčių susiformavęs polipas dainininkę privertė išeiti tylos atostogų. Portalui Žmonės.lt J.Starinskaitė pasakoja, kad trys mėnesiai kantraus gydymo ir minimalaus bendravimo su aplinkiniais jai padėjo pasveikti, tačiau per šį laikotarpį ji neišvengė ir sunkesnių momentų.

Grupės „Saulės kliošas“ vokalistė Justė Starinskaitė be dainavimo savo gyvenimo, ko gero, nelabai įsivaizduoja. Vis tik išdaigas krėsti mėgstantis likimas išbandymą atsiuntė ir jai: spalį gydytojai ant jos balso klosčių aptiko polipą. Pirmų apžiūrių rezultatai kėlė nerimą: medikai pareiškė, kad operacija – neišvengiama.

Vis tik po išsamesnių tyrimų nutarta polipo neoperuoti ir jį gydyti kitais būdais. Apie juos, tylos etapą ir didžiausią motyvacijos šaltinį J.Starinskaitė sutiko papasakoti portalui Žmonės.lt.

Vietoj mėnesio gydymo – trys

Pirmuosius simptomus J.Starinskaitė pajuto dar rugsėjo pradžioje – staiga ėmė kimti, girgždėti balsas. Nedingstančios balso problemos vertė nerimauti, tad Justė pagalbos kreipėsi į medikus. Šie pateikė gąsdinančią diagnozę – ant balso klosčių susiformavo polipas, kurį neišvengiamai reiks gydyti. Nors iš pradžių ketinta jį šalinti mikrochirurginiu būdu, galiausiai nuspręsta gydyti vaistais   – operacijos rizika buvo per didelė.

Justė Starinskaitė / Asmeninio albumo nuotr.

Paskirtas gydymas ir tylos pertrauka turėjo trukti mėnesį, o nuo dainavimo reikėjo susilaikyti šešias savaites. Vis tik šis etapas tęsėsi trigubai ilgiau, nei žadėta iš pradžių. J.Starinskaitė pasakoja, kad gydytojai negali tiksliai pasakyti, kiek laiko reikės gydytis. Kartais tai užsitęsia ir 6 mėn., kartais – dar ilgiau: viskas priklauso nuo organizmo būklės ir pačio žmogaus noro pasveikti.

„Buvau labai disciplinuota, nes mano noras pasveikti – didžiulis, o motyvacija – begalinė. Kiekvieną dieną darydavau logopedinius pratimus, sveikai maitinausi, atsisakiau kavos, alkoholio, saldumynų. Visą laiką buvau ramybėje, daug laiko leidau tiesiog namuose. Per dieną išgerdavau apie 2 l vandens“, – portalui Žmonės.lt vardija Justė.

Visą tą laiką ji turėjo gerti vaistus nuo rūgštingumo ir hormonus, inhaliuoti ir lankyti balso terapiją. Justė sako, kad tai – lyg balso mankšta arba jai ne taip gerai pažįstama balso naudojimo technika.

„Kaunas Jazz 2019“ Daivos Starinskaitės ir „Saulės kliošo“ koncertai/Teodoro Biliūno/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Kelias savaites neištarė nė žodžio

Kitas svarbus Justės įsipareigojimas buvo kuo mažiau kalbėti ir nedainuoti. Anot jos, pirmąjį mėnesį tyla buvo griežčiausia – kelias savaites ji niekam nepasakė nė žodžio. Kalbėdama dainininkė jautė diskomfortą ir labai didelę įtampą kaklo srityje, tad tylėti jai buvo patogiausia. Minimalios bendravimo galimybės kiek išsiplėtė antrąjį gydymo mėnesį.

„Jis buvo kiek kalbingesnis, pasakydavau daugiau žodžių, bet į diskusijas ar pokalbius nesileidau ir tada. Sakydavau tik tai, kas būtina ir tik labai ramiu balso tonu. Pasibaigus dviem tylos mėnesiams pradėjau daugiau kalbėt, trečio mėnesio viduryje pamažu ėmiau daryti kitus balso lavinimo pratimus ir dainuoti“, – Žmonės.lt pasakoja J.Starinskaitė.

Justė Starinskaitė / Vytauto Dranginio nuotr.

„Pagrindinė pratimų taisyklė – garsą skleisti per rezonatorius, taip apsaugant balso stygas nuo netaisyklingo balso naudojimo ir pertempimo“, – pasakoja dainininkė.

Natūralu, kad kelis mėnesius trukusios „tylos atostogos“ galėjo tapti išbandymu, reikalaujančiu kantrybės ir ryžto. Šis etapas taip pat galėjo pateikti iššūkių bendraujant su sužadėtiniu Tadu Bulotu. Vis tik porai sunkumų neiškilo – juos išgelbėjo originalūs susikalbėjimo būdai. Jiedu sugalvojo savitus dėmesio atkreipimo garsus ir ženklus, kuriuos Justė darydavo tada, kai norėdavau kažką „pasakyti“.

„Jei pradėdavau daug kartų spragsėti, reikšdavo, kad man kažko reikia. Darydavau tai tol, kol jis atsisukdavo, o tada tiesiog parodydavau, ko man reikia. Tai buvo pagrindinis dėmesio atkreipimo būdas, kurį naudojome“, – dalijasi pašnekovė.

Tadas Bulotas ir Justė Starinskaitė

Nepaisant to, ne viskas buvo lengva. J.Starinskaitė pasakoja, kad pradžioje ji jautėsi labai išsigandusi, o po mėnesio gydymo ir visiškos tylos, nedavusios jokių apčiuopiamų rezultatų, ji buvo kiek nusivylusi ir nusiminusi.

„Galvojau – viskas, be operacijos nieko nebus. Vigi laikui bėgant, nenuleidus rankų, sąžiningai klausant gydytojų rekomendacijų ir tęsiant tuos pačius, labai neįdomius pratimus, progresas didėjo ir sveikata gerėjo.

Galų gale, šiandien jaučiuosi taip, lyg nieko nebūtų buvę. Beje, per šį laikotarpį supratau, kad kai labai nori, gali padaryti beveik viską, o Lietuvoje turime labai gerų specialistų – jie man suteikė aukščiausio lygio gydymą bei pagalbą“, – dėkingumą išreiškia atlikėja.

Justė Starinskaitė / Gretos Skaraitienės nuotr.

Meilės laiškeliai ir įsipareigojimai

Justė dėkinga ir sužadėtiniui bei artimiesiems, kurie gydė ją savo parama ir supratimu, stengėsi nekalbinti, suteikti ramybę. Palaikymo „Saulės kliošo“ vokalistė sulaukė ir iš klausytojų.

„Vis kas nors parašydavo meilės laiškelį, pasidomėdavo, kaip sekasi ir kaip jaučiuosi. Vis tik labiausiai motyvavo mano pačios noras sugrįžti į kasdienį, įprastą gyvenimą ir didelis noras dainuoti be trukdžių“, – su Žmonės.lt dalijasi Justė.

Akivaizdu, kad didelis noras ir užsispyrimas davė rezultatų – polipą išgydyti pavyko. Nors ant balso stygos dar buvo likęs mažytis nelygumas, atlikėja įsitikinusi, kad dabar jo nebėra. Ji jaučiasi puikiai – nebėra diskomforto, dainuoja tiek, kiek nori, balsas nepavargsta ir skamba taip, kaip seniau. Vis tik J.Starinskaitė tvirtina, kad balsas – labai trapus instrumentas, kurį nuolat reikia stebėti ir prižiūrėti.

„Saulės kliošas“ / Asmeninio albumo nuotr.

„Balsą visada reikia drėkinti, koncertuoti – prasidainavus, nedainuoti netinkamoje aplinkoje, pavyzdžiui, šaltame ore, prieš vėją. Jokiu būdu nerūkyti, nebent nori nepasiekti aukštų natų (šypsosi). Na, ir žinoma, kontroliuoti krūvį, dainuoti pamiegojus, pailsėjus.

Labai laukiu Valentino dienos koncerto „Meilės kliošas“ ir pasimatymo su klausytojais. Muzika ir veikla, kuria užsiimu – didelė mano meilė“, – šypsosi J.Starinskaitė.

Fotogalerija:

Justė Starinskaitė (47 nuotr.)
+41