Jūros kiaulyte ir žiurkėnu išvadinta Anna Mois sulaukė Žurnalistų etikos inspektorių tarnybos užtarimo

Anna Mois / Vytauto Pilkausko nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2013-12-05 14:57
Įvairūs pasisakymai socialiniuose tinkluose, kurie žeidžia kito žmogaus orumą ir garbę, jau tampa kasdienybe. Neseniai konfliktas tarp Agnės Jagelavičiūtės ir Vitos Jakutienės dėl internete pasakyto šmeižto pasiekė teismą, o dabar prieš patyčias virtualioje erdvėje stojo ir skrybėlaičių dizainerė Anna Mois. Žurnalistų etikos inspektorė Zita Zamžickienė išnagrinėjo pateiktą A.Mois skundą dėl pasisakymų socialiniame tinkle ir pripažino ją nukentėjusiąja.

Portalo Žmonės.lt žiniomis, š.m. rugpjūčio 16 d. Žurnalistų etikos inspektorių tarnyba gavo Annos Mois skundą dėl vieno žurnalisto asmeninėje socialinio tinklo paskyroje paskelbtos informacijos.

A.Mois nurodė, kad minėtoje paskyroje buvo pasidalinta nuoroda į publikaciją „Nuotraukose savęs neatpažįstanti dizainerė A.Mois kaltina fotografus neprofesionalumu“, kurioje ji neįvardydama konkrečių asmenų išdėstė nuomonę apie Lietuvos fotografų neprofesionalumą, ir paskelbtas teiginys: „miela mažute, jūrų kiaulytės figūra ir neveislinio žiurkėno snukiu... paaiškinu: kad ir kaip traktorių fotkinsi, vis tiek porche nesigaus...“. Pasak dizainerės, šis teiginys žemina jos garbę ir orumą.

Anna pažymėjo, kad jeigu tai parašęs asmuo teigtų, jog paskleisti teiginiai tėra nuomonė, kuri yra subjektyvi ir kuriai netaikomi tiesos ir tikslumo kriterijai, būtina atkreipti dėmesį į tai, kad nuomonė turi būti reiškiama sąžiningai ir etiškai. Nurodė, kad tais atvejais, kai nuomonė viešai reiškiama tikslingai siekiant įžeisti, pažeminti, lyginant asmens savybes su gyvūnų savybėmis, kaip alegoriją naudojant transporto priemonių vaizdinius, laikytina, kad nuomonė reiškiama neetiškai ir nesąžiningai, todėl turėtų būti taikytina Visuomenės informavimo įstatyme numatyta atsakomybė.

Žurnalistų etikos inspektorė Z.Zamžickienė išnagrinėjusi pateiktą skundą nusprendė pripažinti Annos Mois skundą iš dalies pagrįstu. Taip pat nuspręsta įspėti viešosios informacijos rengėją (skleidėją) dėl Visuomenės informavimo įstatymo 3 straipsnio 2 dalies pažeidimo. Rezoliucinė šio sprendimo dalis turi būti nedelsiant paskelbta minėtoje socialinio tinklo paskyroje, o žurnalistų etikos inspektorius apie tai turi būti informuotas per 30 dienų nuo sprendimo paskelbimo dienos.

Žurnalistų etikos inspektoriaus sprendimas gali būti skundžiamas teismui per 30 dienų nuo jo paskelbimo (gavimo) dienos.

Anna Mois: „Vyrai neturėtų įžeidinėti moterų“

Susisiekus su A.Mois, moteris kalbėjo: „Kristus moko, kad jeigu tau kirto per skruostą, atsuk kitą skruostą, tačiau ši situacija yra visiškai kitokia, nes antausis gautas iš stipriosios lyties atstovo. Juk vyrai neturėtų įžeidinėti moterų, yra svarbesnių vyriškų užsiėmimų.“ A.Mois teigė, kad suprantama, kad moterys yra emocionalios būtybės ir dažnai reiškia savo nuomonę atvirai, tačiau visada korektiškai. „Šioje situacijoje užduodame retorinį klausimą, kodėl vyras žemina moterį? Egzistuoja Europos Sąjunga, egzistuoja Europos žmogaus lygios teisės, kurios yra lygios tiek moterims tiek vyrams. Mes jau daugiau kaip 20 metų gyvename demokratinėje teisinėje valstybėje“, – portalui Žmonės.lt piktinosi skrybėlaičių dizainerė.

Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija atmetė skundą

A.Mois prieš nusiųsdama skundą į Žurnalistų etikos inspektorių tarnybą taip pat kreipėsi į Žurnalistų ir leidėjų etikos komisiją, prašydama įvertinti socialiniame tinkle „Facebook“ patalpintą Saugirdo Vaitulionio komentarą jos atžvilgiu. Ji teigė, kad komentaras yra įžeidžiantis ir neetiškas. Susipažinus su medžiaga etikos komisija nusprendė skundą atmesti, nes Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija nesvarsto pokalbių ir komentarų socialiniuose tinkluose.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr.
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr.
Žmonės.lt

Naujausi straipsniai