Jurgos Ivanauskaitės premija įteikta Mindaugui Nastaravičiui už eilėraščių knygą „Bendratis“

Jurgos Ivanauskaitės premijos teikimas/Gretos Skaraitienės nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-02-24 12:37
„Ši knyga yra išskirtinė. Mindaugas Nastaravičius visiškai kitaip rašo apie sūnaus ir tėvo santykį. Galbūt stebins, kad tokia maža knygelė gauna premiją, bet jos kokybinio svorio nepamatuos jokie matai“, – sekmadienio popietę Vilniaus knygų mugėje kalbėjo Jurgos Ivanauskaitės premijos teikėjai.

„Be jokios abejones, Jurgos Ivanauskaitės premija pirmiausia yra galimybė prisiminti Jurgos Ivanauskaitės atvirumą įvairioms kultūroms. Apie ją pagalvoju ir kaip skaitytojas, ir kaip rašytojas. Pirmiausia džiaugiuosi būdamas šalia Jurgos mamos ir sesers. Kalbėdamas viešai stengiuosi niekuo neapsimetinėsi ir išlikti atviru, nors kartais prisidengiu saviironijos kauke. 

Turėjome kūrybinį norą, kad knyga būtų iš esmės nepastebėta. Norėjome, kad ji būtų kuo mažesnė, vos ne telefono dydžio. Leidėjai pradžioje žiūrėjo skeptiškai, bet sutiko tokią knygą leisti. Pastarosiomis dienomis galvojau apie sankabą, kuri leistų sujungti Jurgos Ivanauskaitės talentą ir mano gana nedidelį rašymą – tai yra trečioji poezijos knyga. Lygintis su Jurga Ivanauskaite būtų kvaila ir nesąžininga. Aš tik atšešėlis šalia šitos asmenybės. Bet sankabą padėjo atrasti Vanda Juknaitė, asmenybė, su kuria ir Jurga Ivanauskaitė bendravo. Šia knyga vyliausi kalbąs apie mūsų kartą, kurių tėvai išgyveno santvarkos griūtį. Vaikai lyg ir buvome mylimi, bet tėvų galvos buvo užkimštos mintimis, ką reikės daryti kolūkiams sugriuvus. Dėkoju visiems, kurie šią knygą pastebėjo. Ačiū Jurgos Ivanauskaitės šeimai, kurie šios autorės neleidžia pamiršti", – gavęs premiją dėkojo Mindaugas Nastaravičius.

„Labiausiai dėkoju savo šeimynai – Simonai ir Giriui, kurie sudaro sąlygas išbėgti iš vieno rato ir atsidurti kitame. Labai viliuosi, kad tas ratas yra bendras ir į jį tilpsime visi", – vylėsi autorius.

Jurgos Ivanauskaitės premijos teikimas/Gretos Skaraitienės nuotr.
Jurgos Ivanauskaitės premijos teikimas/Gretos Skaraitienės nuotr.

Premija yra teikiama autoriams iki 45-erių metų. Tokio amžiaus mirė Jurga Ivanauskaitė. Taip pat premija neteikiama antrą kartą tam pačiam autoriui.

Vilniaus knygų mugė vyksta pora savaičių po Jurgos Ivanauskaitės mirties, tad artimieji neslėpė, jog vasaris jiems – prisiminimų apie rašytoją mėnuo. Prisimindami rašytoją premijos įteikimo metu susirinkusieji nesulaikė ašarų.

Pirmoji Jurgos Ivanauskaitės premija buvo įteikta 2009 metais Kristinai Sabaliauskaitei už knygą „Silva Rerum". Praėjusiais metais ji atiteko Gabijai Grušaitei už romaną „Stasys Šaltoka. Vieneri metai".

Naujausi straipsniai