Jurgis Didžiulis gedi mirusios močiutės Laimos Didžiulienės: „Kiek daug meilės tarp mūsų buvo“

Laima Didžiulienė, Jurgis Didžiulis / Asmeninio archyvo nuotr.
Laima Didžiulienė, Jurgis Didžiulis / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2023-08-23 18:15
AA

Jurgis Didžiulis ką tik neteko savo močiutės Laimos Didžiulienės, kuri buvo ilgametė Lietuvos garbės konsulė Kolumbijoje. Praėjus beveik savaitei po moters mirties, atlikėjas jai skyrė jautrius žodžius.

Jurgis Didžiulis mintimis apie močiutės Laimos netektį pasidalijo savo feisbuko paskyroje.

„Mano močiutė mirė ketvirtadienį, rugpjūčio 17 dieną.

Mišios bus laikomos penktadienį, 25 d., Bogotoje.

Nepaisant atkaklios meilės gyvenimui ir nenumaldomo gyvybingumo, senatvės negalavimai visgi ją „pasiglemžė“ po ilgų komplikacijų metų.

Kiekvienas, kuris mane pažįsta, žino, kokie artimi buvome ir kiek meilės tarp mūsų buvo.

Yra daugybė gražių dalykų, kuriuos galima pasakyti apie šią nuostabią moterį, mūsų santykius ir tai, ką ji man reiškia.

Tačiau mano emocijos nenuslūgo ir norėčiau duoti sau laiko gedėti, kol ką nors daugiau išartikuliuosiu“, – rašė J.Didžiulis.

Žmonės.lt primena, kad jautrius žodžius Laimai Didžiulienei skyrė ir dainininkė, buvusi Jurgio Didžiulio žmona Erica Jennings.

„Daug ko iš tavęs išmokau. Esu labai dėkinga, kad mūsų vaikai galėjo pažinti savo prosenelę. Ši nuotrauka užfiksuota prieš daugiau nei 6 metus per kūdikio sutikimo vakarėlį, prieš gimstant Gaiai (Jurgio Didžiulio ir Ericos Jennings dukrai – red. past.). Linkiu tau saugios kelionės. Ilsėkis ramybėje, brangioji Laima“, – rašė E.Jennings.

L.Didžiulienė yra pelniusi ne vieną garbų apdovanojimą už nuoširdų darbą Lietuvos labui, nors paprastiems žmonėms ji daugiau žinoma kaip dainininko Jurgio Didžiulio močiutė.

Moteris daug metų atstovavo Lietuvai Kolumbijoje kaip garbės konsulė (šias pareigas Bogotoje ji ėjo 1999–2015 metais). Nuo 2017 metų jos anūkas Jurgis Didžiulis yra Kolumbijos garbės konsulas Vilniuje. ​

Laima Didžiulienė / 15min nuotr.

​ L.Didžiulienė Kolumbijoje gyveno ne vieną dešimtmetį. 1944-aisiais, kai Laima buvo dvylikametė, su broliais ir tėvais – visa Giedraičių šeima – pasitraukė iš Lietuvos į Lenkiją, o iš ten – į Vokietiją. Kolumbijoje atsidūrė 1948 metais.

2020 metais portalui 15min L.Didžiulienė pasakojo, kad dar karui neprasidėjus, jos tėtis buvo paskirtas agronomu į Jonavos kraštą, šeima turėjo nedidelį ūkį Jadvygavos kaime, ir to užteko, kad vėliau atsidurtų išvežamųjų į Sibirą sąrašuose. Buvo jau įsigyvenę į šį kraštą – Laimos mama mokytojavo (ji – matematikė, iš garsios matematikų giminės, prof. Petras Katilius – jos brolis), vaikai lankė mokyklą, bet tėvelis, įvertinęs gresiančią situaciją, trumpai drūtai apibendrino: „Grįžta rusai, o prie jų – ne gyvenimas.“

„Visi bėgom nuo komunistų, nuo to kracho, kuris buvo apėmęs Lietuvą, – portalui 15min kalbėjo L.Didžiulienė. – Visi tikėjomės grįšią, pasitrauksim gal mėnesiui, dviem ir grįšim, nes namai, viskas liko. Ką galėjai susikraut į lagaminą? Nieko. Žinojome, kad esam įrašyti į sąrašą išvežti, bet jei vienąsyk to išvengėme, nereiškia, kad antrąsyk pasiseks...“

„Kodėl būtent į Kolumbiją? – perklausė ponia Laima. – Lietuviai pabėgėlių stovyklose buvo išplėtoję švietėjišką veiklą – turėjo savo laikraščius, žurnalų, sporto klubą, užsiėmė saviveikla... Viename laikraštyje tėvai aptiko kunigo Nikodemo Salduko straipsnį, kviečiantį į Kolumbiją. Jis rašė, kad čia galima dirbti žemę, kaip ir Lietuvoje. Tėvelis nusiuntė laišką, prisistatė esąs agronomas, klausė, ar gali atvykti? Jokios žinios. Dar parašė į Venesuelą bei į Argentiną. Kol atėjo viza į Kolumbiją, priartėjo spalis... ​

Laima ir Algis Didžiuliai / 15min nuotr.

​ Likę Kolumbijoje Laimos kartos lietuviai vedė/ištekėjo už kolumbiečių, ir nauja karta jau menkiau kalbėjo, suprato tėvų kalbą. Laimai pasisekė, ji ištekėjo už lietuvio – Algio Didžiulio.

„Tėvelis man jį atvežė, Algis buvo jo bendradarbis, dirbo žemę, – interviu metu prisiminė ponia Laima. – Aš jau buvau baigusi fizioterapijos studijas, dirbau, o jis, į Kolumbiją atvykęs metais vėliau, dar krimto inžinerijos mokslus. Paskui bažnyčioj susitikdavom, drauge su kitais lietuviais. Daugiau pabendravom, susipažinom per draugų vestuves, ir netrukus pagal lietuvių tradicijas atšokome savąsias.“

Laima ir Algis Didžiuliai užaugino keturis vaikus, skaičiuoja dešimt anūkų ir keturis proanūkius. Visi vaikai, baigę aukštuosius mokslus, gyvena, dirba Kolumbijoje. Tik anūkai išsiskirstę kas sau: Laimos Liucijos sūnus Gabrielius – Londone, Algimanto sūnus Vytenis – JAV žurnalistas, dukros Dainos dvi iš trijų dukterų studijuoja Amerikoje, ir tik vienintelis anūkas, Vyčio sūnus Jurgis – Lietuvoje.

L.Didžiulienės vyras Algis, būdamas 91-erių, mirė 2021 metais.