Juozas Statkevičius: „Man svarbu, kad Lietuva būtų pasaulinio lygio“

Juozas Statkevičius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Autorius: System
Publikuota: 2016-11-30 01:45
„Man labai svarbu, kad ši šalis būtų pasaulinio lygio. Visą gyvenimą dėl to kovojau ir buvau laimingas“, – karštai kalba teatro kostiumų ir mados kūrėjas Juozas Statkevičius. Po ką tik pristatytos naujausios dizainerio kolekcijos ir minčių apie tautiškumo estetiką laida „Stilius“ pakvietė dizainerį suvesti metų ataskaitos.

Kaip ir kiekvieną vėlų rudenį po savo gimtadienio, mados metras visuomenę intriguoja nauja kolekcija ir doze skandalingų minčių. Pastarųjų J.Statkevičius sako prikaupęs kalną, keliaudamas ir žvelgdamas į Lietuvą iš arti ir iš toli. Kasmet pristatydamas visuomenei po milžinišką kolekciją, dizaineris, kaip ir įprasta, žeria kritikos, nuoskaudų ir drąsių apmąstymų. Juokaudamas ar piktindamasis mados žinovas tampa savotišku ruporu ir bendros nuomonės reiškėju.

„Šiemet galvojau, ar iš viso verta tai daryti“, – prisipažįsta J.Statkevičius. Tačiau akivaizdu, kad be mados maitintojos jis nelabai galėtų ir gyventi. Teatras, scena ir nerūdijanti Juozo meilė tampa vis ryškesniu net tik pajamų šaltiniu, bet ir pripažinimo, šlovės ir intrigos varikliu.

„Turėjau didžiulį pasisekimą su savo spektakliu „Danajos meilė“ Zalcburgo festivalyje, kuriame buvau nešiojamas ant rankų, – pasakoja teatro mados kūrėjas ir priduria, kad Lietuvos žiniasklaidoje šis įvykis nebuvo aprašytas. – Seniau žurnalistai darydavo kažkokį tyrimą, paieškodavo, kas ką padarė. Dabar išvis nieko, toks šlamštas, tokie standartai nukritę. Bet nieko nuostabaus – kas protingesni, išvažiuoja. Ir aš labai noriu išvažiuoti.“

Nors J.Statkevičius tikina, kad jo meilė ir pilietiškumas tikrai niekur nedingo, po vis dažniau aplankančios minties keisti šalį ir gyvenimo vietą motyvacija kurti Lietuvoje jam įgyja minuso ženklą.

„Po tos didelės sėkmės [...] mane pakvietė ir į „La Scalos“, ir į „Covent Garden“ teatrus, bet turėjau [...] atsisakyti, nes dariau šią kolekciją. Nors aš galėčiau žymiai daugiau užsidirbti“, – pasakoja J.Statkevičius. Dizainerį demotyvuoja biurokratija, Mokesčių inspekcijos tikrinimai ir spaudimas bei tai, kad tie, kurie galimai neskaidriai praturtėja, vis tiek išsisuka.

Nepaisant to, „myliu Lietuvą“ – ne kartą pokalbio metu karštai tikina žinomiausias kostiumų autorius šalyje, tačiau ir neslepia, kaip sunkiai jam sekasi sukurti tas prabanga ir tviskėjimu atsiduodančias kolekcijas. Kita vertus, kad ir kokios temos jis imasi, visos kolekcijos byloja apie talentą, darbštumą, idėjų gilumą ir darbo kokybę.

Pokalbis su J.Statkevičiumi apie kūrybą, naujausią kolekciją ir Lietuvą – laidos „Stilius“ reportaže. Reportažą žiūrėkite nuo 15.58 minutės.

Naujausi straipsniai