Jungtinės Karalystės premjero postą iš Boriso Johnsono perims Liz Truss

Liz Truss / „Scanpix“/AP nuotr.
Šaltinis: BNS
AA

Naująja Jungtinės Karalystės premjere taps užsienio reikalų sekretorė Liz Truss, rodo valdančiosios Konservatorių partijos balsavimo rezultatai.

Rezultatus paskelbusį įtakingo konservatorių parlamentarų 1922-ųjų komiteto pirmininką Grahamą Brady pirmadienį cituoja britų transliuotojas BBC.

Ji pakeis Borisą Johnsoną prie Konservatorių partijos bei vyriausybės vairo ir perims vadovavimą šaliai, jai grumiantis su aštrėjančia pragyvenimo išlaidų krize.

Kovoje dėl posto L.Truss įveikė buvusį iždo kanclerį Rishi Sunaką.

Liz Truss ir Rishi Sunakas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Partijos narių balsavimas, vykęs internetu ir paštu, baigėsi penktadienio pavakare po du mėnesius trukusių įtemptų varžybų. Jų metu du paskutiniai pretendentai keliavo po šalį, dalyvavo rinkimų kampanijos renginiuose bei televizijos debatuose.

L.Truss taps trečiąja JK ministre pirmininke po Theresos May ir Margaret Thatcher.

Apklausos rodė, kad 47 metų užsienio reikalų sekretorė per visą rinkimų laikotarpį nuolat lenkė savo 42 metų varžovą R.Sunaką.

Už L.Truss balsavo 81 326 toriai, o R.Sunakas sulaukė 60 399 balsų.

Balsavimas, kuriame dalyvavo apie 200 tūkst. torių partijos narių, prasidėjo rugpjūčio pradžioje, praėjus mėnesiui po to, kai B.Johnsonas paskelbė apie savo atsistatydinimą po virtinės skandalų, paskatinusių maištą ministrų kabinete.

Priims karalienė

Antradienio rytą B.Johnsonas pasakys atsisveikinimo kalbą Dauningo gatvėje, o paskui išskris į Škotiją, kur prognozuojamas smarkus lietus, ir įteiks atsistatydinimo pareiškimą karalienei Elizabeth II.

Pirmą kartą per septynis savo valdymo dešimtmečius 96-erių monarchė priims darbą baigiantį ministrą pirmininką ir jo įpėdinę ne Bakingamo rūmuose Londone, o savo Balmoralo dvare Škotijoje.

Karalienė turi judėjimo problemų ir pastaraisiais mėnesiais atšaukė kelis viešus pasirodymus.

L.Truss turėtų atskirai nuo B.Johnsono skristi į Škotiją priimti karalienės kvietimo formuoti naują vyriausybę, kad būtų užtikrintas vyriausybės darbo tęstinumas nesėkmių atveju.

Borisas Johnsonas ir Liz Truss / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Grįžusi į Londoną naujoji ministrė pirmininkė pasakys trumpą kalbą tautai. Pagal tradiciją tai vyksta ant 10-uoju numeriu pažymėto Dauningo gatvės namo laiptų.

Tačiau šią dalį gali tekti perkelti į uždarą patalpą, nes prognozuojamos smarkios liūtys.

Skaitykite daugiau