Jogos meistrė: Nuo švenčių maratono jus gali išgelbėti oro joga

Joga ore / Shutterstock nuotr.
Joga ore / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-12-15 12:23
AA

„Judėti reikia reguliariai. Jeigu žmogus gyvena aktyviai, treniruojasi keletą mėnesių ar pusę metų ir tuomet padaro kelių savaičių pauzę, padidina riziką gauti traumą“, – dėmesį atkreipia jogos treniruočių meistrė Irina Heyn. Ji pataria aktyvumo neprarasti ir paskutinėmis gruodžio savaitėmis, kai artėjančios šventės tampa galvos skausmu, o sportas – tik naujamečiu pažadu.

„Per didžiąsias žiemos šventes, kai atsiranda daug reikalų, treniruotes lankančių žmonių paprastai sumažėja. Tačiau vis vien skatinu visus atrasti laiko sau, kad ir kelias valandas per savaitę, atvykti į treniruotę – neleisti raumenimis atsipalaiduoti, o kūnui – grįžti į sąstingio būklę. Vis dėlto svarbiausia šiuo periodu nepasiduoti stresui, o valanda su oro joga padeda pamiršti visus švenčių rūpesčius“, – apie judėjimo svarbą šventiniu periodu pasakoja jogos mokytoja.

Ieškantiems naujų pojūčių arba svajojantiems sustiprėti, padailinti kūno linijas, ji siūlo vietoj naujamečio pažado pradėti sportuoti jau dabar išmėginti Niujorke sukurtą antigravitacinės jogos („Fly Yoga“) rūšį. Kuo ypatingos šios treniruotės?

„Kadangi praktikuoju tiek chatką (klasikinę) jogą, tiek ir „Fly Yoga“, galiu pasakyti, kad skirtumas – labai didelis. „Fly Yoga“ treniruotėje rasite akrobatikos, tradicinės jogos ir pilateso mankštos elementų. Pati treniruotė pasižymi tuo, kad daug pratimų atliekama ore, kabant žemyn galva ir dirbant su savo kūno svoriu. Nors iš pirmo karto gali atrodyti baisu, tačiau svarbiausia yra atsipalaiduoti ir pasitikėti savo jėgomis.“

Treniruotės ore intensyvesnės nei sportuojant su lengvais svoriais

Treniruotėse figūras atliekantis žmogus yra priverstas balansuoti, atsispirdamas ne nuo stabilios žemės, o nuo judančio atramos taško.

Kaip vyksta oro jogos užsiėmimai? Pakilti nuo žemės treniruotėse padeda speciali juosta (hamakas), kuria žemės traukos jėga sukuria papildomą pasipriešinimą. Plona, tačiau net iki 120 kilogramų svorį atlaikanti didelio tankio nailoninė juosta leidžia atlikti tiek klasikinei jogai būdingas, tiek ir naujas, oro jogai pritaikytas figūras. Be to, juosta leidžia rinktis – atliekamą figūrą galima tiek pasisunkinti, tiek ir pasilengvinti.

Treniruotėse figūras atliekantis žmogus yra priverstas balansuoti, atsispirdamas ne nuo stabilios žemės, o nuo judančio atramos taško. Tai padeda ne tik labiau koncentruoti dėmesį, bet ir efektyviai stiprinti giliuosius raumenis, lavinti lankstumą ir plastiką.

„Tie, kurie šioje treniruotėje pasilieka, vaikšto 2–3 kartus per savaitę, labai greitai sustiprina kūną, raumenis, stabilizuoja sąnarius, pagerina koordinaciją. Lankant šias treniruotes galima daug greičiau atsistoti ant rankų“, – apie treniruotės naudą pasakoja I. Heyn.

Jogos mokytojos teigimu, oro jogos užsiėmimai gali būti netgi intensyvesni nei treniruotė su lengvais (2–3 kg) svarmenimis, nes užsiimant šia joga kone visi pratimai atliekami su savo kūno svoriu. Galiausiai, treniruotė aktuali tiems, kurie kenčia nuo neigiamo sėdimo darbo poveikio.

„Užsiėmimuose taip pat gerinamas lankstumas, nes juosta, su kuria dirbame, padeda raumenims išsitempti. Dauguma žmonių, dirbančių sėdimą darbą, turi susitraukusią apatinę stuburo dalį, surakintą kaklą – treniruotės galiausiai padeda šias problemas spręsti. Ir, žinoma, pakabėti žemyn galva sveika mūsų kraujotakai.“

Joga ore / Vida Press nuotr.

Svarbus tinkamas pasiruošimas

Ar šiai treniruotei būtinas išankstinis pasiruošimas? Jogos meistrė atsako, kad ne, tačiau svarbu apsirengti patogiai (treniruotė atliekama be batelių) ir prieš treniruotę sočiai neprisivalgyti.

„Taip pat svarbu visus papuošalus ir kūno aksesuarus palikti namuose ar daiktų spintelėje, nes jie gali trukdyti, kliūti už juostų“, – atkreipia dėmesį Irina. Trenerė rekomenduoja prieš treniruotę vengti rankų kremo, kuris taip pat gali trukdyti atlikti oro jogos pratimus.

Į treniruotę nebūtina atvykti apšilus – visi pasirengimo pratimai atliekami užsiėmimo metu. Tiesa, I. Heyn pataria į treniruotę atsinešti litrą vandens, nes užsiimant intensyvia veikla organizmui svarbu papildyti skysčių atsargas.

Tiesa, nors šias treniruotes gali lankyti įvairaus amžiaus ir fizinio pasirengimo žmonės (netgi vaikai), vis dėlto užsiėmimai skirti ne kiekvienam. „Fly Yoga“ rekomenduojama tiems, kurie neturi didelių sveikatos problemų. Žmogus taip pat turi nebijoti aukščio.

Šia jogos rūšimi nepatartina užsiimti sergant širdies ir kraujagyslių ligomis, turint širdies stimuliatorių, esant padidėjusiam kraujospūdžiui arba akispūdžiui. Taip pat – sergant epilepsija, laukiantis kūdikio ar iškart po gimdymo, taip pat sveriant daugiau nei 100 kg.

Atsižvelgus į šias rekomendacijas, jogos mokytoja Irina Heyn drąsina visus dvejojančius, ar sugebės atlikti iš pirmo žvilgsnio sudėtingai atrodančius pratimus. Pasak jos, oro joga – tai viena iš galimybių išbandyti savo kūną ir atlikti tokius pratimus, kurių nežinojote arba negalvojote, kad galite padaryti.

„Praktikuodami oro jogą mokomės peržengti save ir savo fizinių galimybių ribas. Praktika rodo, kad susikoncentravę tik į tam tikrą pratimą daug labiau atsipalaiduojame ir mokomės būti čia ir dabar. Tada jokios kalėdinės dovanos ir švenčių maratonai nebūna baisūs.“