Joe Bidenas tapo JAV prezidentu: Lady Gagos solo, dėmesys žmonai Jill ir viltis suvienyti šalį

JAV prezidento Joe Bideno inauguracijos ceremonija / Scanpix nuotr.
Autorius: Žmonės.lt, BNS
Publikuota: 2021-01-20 18:50
Demokratas Joe Bidenas (78) oficialiai pradėjo 46-ojo Jungtinių Valstijų prezidento kadenciją. Naujasis JAV prezidentas trečiadienį prisiekė ant laiptų prie Kapitolijaus pastato, kur dar likę sausio 6-osios dienos šturmo pėdsakų.

CNN praneša, kad šios inauguracijos ceremonijos buvo laukiama su nerimu – vos pusvalandį iki jos pradžios buvo pranešta, kad JAV Aukščiausiame Teisme pradėta evakuacija, gavus pranešimą, jog pastate galimai buvo padėta bomba. Teigiama, kad įvykio vietoje buvo dislokuota papildomai Nacionalinės gvardijos narių.

Pats J.Bidenas inauguracijos dieną neslepia pakilių emocijų ir prieš pat inauguraciją socialiniuose tinkluose pasidalino žinute, skirta savo žmonai – nuo šiol pirmajai JAV poniai – Jill Biden.

„Aš tave myliu Jilly ir negalėčiau būti dėkingesnis nei būdamas su tavimi šioje įsimintinoje kelionėje“.

J.Bideno inauguracijos ceremonija prasidėjo 11 val. vietos (18 val. Lietuvos) laiku. Ją pradėjo nacionalinį himną giedojusi popmuzikos superžvaigždė Lady Gaga. Įspūdingą pasirodymą renginyje, kurį daugelis buvo kviečiami stebėti virtualiai, surengė ir Jennifer Lopez.

Šios dvi muzikos dievaitės dalyvavo iki šiol dar nematytoje prezidento inauguracijoje, Vašingtonui sustiprinus saugumą dėl kadenciją baigiančio prezidento Donaldo Trumpo radikalių pažiūrų šalininkų keliamos grėsmės po to, kai pradėjusią savaitę jie šturmavo JAV Kapitolijų, protestuodami prieš rinkimų rezultatus.

JAV prezidentas Joe Bidenas ir Lady Gaga / „Scanpix“/AP nuotr.
JAV prezidentas Joe Bidenas ir Lady Gaga / „Scanpix“/AP nuotr.

Žiūrėkite Lady Gagos atliekamo JAV himno vaizdo įrašą:

J.Bideno inauguracijos ceremonijoje pasirodžiusi Lady Gaga yra aktyvi prezidento rėmėja – lapkričio pabaigoje ji pasirodė demokratų kandidato prezidentinės rinkimų kampanijos baigiamajame renginyje Pitsberge, o J.Lopez pastaraisiais mėnesiais daug dėmesio skiria pagalbai kovai su COVID-19.

Jennifer Lopez / Scanpix nuotr.
Jennifer Lopez / Scanpix nuotr.
JAV viceprezidentė Kamala Harris ir Jennifer Lopez / Scanpix nuotr.
JAV viceprezidentė Kamala Harris ir Jennifer Lopez / Scanpix nuotr.

Lady Gaga ir J.Lopez pasirodymai, kaip ir inauguracija, vyko ant laiptų prie Kapitolijaus pastato, kur dar likę sausio 6-osios dienos šturmo pėdsakų.

Iškart po įspūdingo žvaigždžių pasirodymo, JAV išgirdo išrinktosios viceprezidentės Kamalos Harris priesaiką. Ji tapo pirmąją šalyje juodaode, užimančia tokias pareigas.

JAV viceprezidentė Kamala Harris / Scanpix nuotr.
JAV viceprezidentė Kamala Harris / Scanpix nuotr.
JAV prezidento Joe Bideno inauguracijos ceremonija / Scanpix nuotr.
JAV prezidento Joe Bideno inauguracijos ceremonija / Scanpix nuotr.

Netrukus Aukščiausiojo Teismo pirmininko Johno Robertso akivaizdoje priesiekė ir pats J.Bidenas. Prezidento priesaiką jis ištarė padėjęs ranką ant Biblijos, kurią laikė jo žmona Jill. J.Bidenas pasižadėjo „išlaikyti, saugoti ir ginti Jungtinių Valstijų konstituciją“.

Vėliau savo kalboje J.Bidenas apžvelgė savo viziją, kaip turi būti kovojama su Ameriką krečiančiomis keliomis krizėmis.

J.Bidenas kreipėsi į visus amerikiečius ir paragino kiekvieną pilietį dalyvauti sutinkant neeilinius iššūkius, su kuriais susiduriame visi.

„Tai yra Amerikos diena, tai demokratijos diena. Tai diena, kai mes visi tikimės atsinaujinimo. Amerika nuolat atremdavo iššūkius, tad šiandien švenčiame ne kandidato, o demokratijos triumfą. Nors ir nesugebėjome taikiai perleisti valdžios, žinome kokia valstybe galime ir turime būti“, – priešais Kapitolijų kalbėjo J.Bidenas.

Joe Bidenas prezidento priesaiką ištarė padėjęs ranką ant Biblijos, kurią laikė jo žmona Jill / Scanpix nuotr.
Joe Bidenas prezidento priesaiką ištarė padėjęs ranką ant Biblijos, kurią laikė jo žmona Jill / Scanpix nuotr.

Naujasis JAV prezidentas prisiminė ir sausio 6-ąją vykusį Kapitolijaus šturmą. J.Bidenas teigė norintis suvienyti Ameriką. 

„Noriu suvienyti Ameriką ir susitelkti kovai prieš pyktį, neapykantą, smurtą ir neviltį. Susitelkę kartu galime nuveikti daug dalykų, galime sukurti geras darbo vietas ir netgi įveikti mirtiną virusą“, – sakė J.Bidenas.

Kalbą baigęs JAV prezidentas paprašė susirinkusiųjų pagerbti mirusius nuo COVID-19 amerikiečius tylos minute.

„Mano pirmasis veiksmas, kaip prezidento, yra paprašyti jūsų pagerbti tylos minute koronaviruso aukas“, – ragino J. Bidenas.

JAV prezidentas Joe Bidenas su žmona Jill Biden
 / „Scanpix“/AP nuotr.
JAV prezidentas Joe Bidenas su žmona Jill Biden / „Scanpix“/AP nuotr.

Didžiulėje nuo Kapitolijaus besidriekiančioje pievoje šįkart matėsi ne žmonių minios, o „Vėliavų laukas“, simbolizuojantis „Amerikos žmones, kurie negali keliauti“.

Inauguracijai buvo dislokuota apie 20 tūkst. Nacionalinės gvardijos narių. Sostinė ėmėsi papildomų saugumo priemonių, saugoma ir užtverta didelė centrinė miesto teritorija.

Kolumbijos apygardos merė Muriel Bowser paprašė žmonių likti namuose dėl siaučiančios koronaviruso pandemijos, o trumpalaikės būsto nuomos platforma „Airbnb“ paskelbė stabdanti galimybę siūlyti būstą nuomai Vašingtone J.Bideno inauguracijos laiku.

Žiūrėkite fotogaleriją:

Arlingtono nacionalinės kapinės

Iškart po inauguracijos 78 metų J.Bidenas išvyko į Arlingtono nacionalines kapines šalia Vašingtono padėti vainiko prie Nežinomo kareivio kapo. Jį lydėjo buvę prezidentai Barackas Obama, George'as W. Bushas ir Billas Clintonas.

D.Trumpas, nusižengdamas tradicijai, pasirinko nedalyvauti jokiuose J.Bideno inauguracijos renginiuose, tad Arlingtono kapinėse nepasirodė.

Baltieji rūmai

Iš Arlingtono J.Bidenas kortežu atvažiavo į Baltuosius rūmus. Paskutinę kelionės atkarpą jis įveikė pėsčiomis ir į savo naująją rezidenciją įžengė apsuptas karių kordono.

Tuojau po atvykimo į Baltuosius rūmus J.Bidenas pasirašė savo pirmuosius įsakus.

Pandemijos aukų pagerbimas

J.Bidenas ir K.Harris 20 val. 25 min. vietos (ketvirtadienį 3 val. 25 min. Lietuvos) laiku pasakė kalbą prie Lincolno memorialo, pagerbdami 400 tūkst. žmonių, mirusių Jungtinėse Valstijose dėl koronaviruso pandemijos.

Tuojau po to Holivudo aktorius Tomas Hanksas pradėjo vesti šou „Celebrating America“ („Išaukštinti Ameriką“), kurį transliuoja visos didžiosios JAV televizijos.

Per šį renginį pasirodė Jonas Bon Jovi, grupė „Foo Fighters“, Johnas Legendas, Demi Lovato, Bruce'as Springsteenas, Justinas Timberlake'as ir Luisas Fonsi bei kitos kviestinės žvaigždės.

JAV prezidentas Joe Bidenas su žmona Jill Biden / „Scanpix“/AP nuotr.
JAV prezidentas Joe Bidenas su žmona Jill Biden / „Scanpix“/AP nuotr.

Į Vašingtoną atvyko J.Bidenas 

Anksčiau antradienį J.Bideno skruostais riedėjo ašaros, kai jis per atsisveikinimo ceremoniją Vilmingtono mieste, kuriame gyvena, pagerbė savo velionį sūnų Beau, sėkmingai dariusį politiko karjerą, bet 2015-aisiais 46 metų amžiaus mirusį nuo smegenų vėžio.

„Gailiuosi tik to, kad jo čia nėra“, – sakė J.Bidenas.

Šis demokratų senatorius veteranas, kuris taip pat buvo Baracko Obamos viceprezidentas, trečiadienio nakčiai su žmona Jill apsistojo Blairo name – oficialiuose JAV prezidento svečių namuose Lafayette'o aikštėje priešais Baltuosius rūmus.

Joe Bidenas yra išgyvenęs didelę asmeninę tragediją ir garsėja tuo, kad nebijo viešai parodyti emocijų / Scanpix nuotr.
Joe Bidenas yra išgyvenęs didelę asmeninę tragediją ir garsėja tuo, kad nebijo viešai parodyti emocijų / Scanpix nuotr.

Pamaldos

Trečiadienio rytą uolus katalikas J.Bidenas dalyvavo mišiose, kurios buvo aukojamos Šv.Apaštalo Mato katedroje Vašingtone. Išrinktasis prezidentas į pamaldas pakvietė abejų Kongreso rūmų demokratų ir respublikonų lyderius.

Respublikonams atstovavo senatorius Mitchas McConnellas ir Atstovų Rūmų mažumos lyderis Kevinas McCarthy. Taip pat dalyvavo demokratas senatorius Chuckas Schumeras ir Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi.

JAV prezidento Joe Bideno inauguracijos ceremonija / „Scanpix“/AP nuotr.
JAV prezidento Joe Bideno inauguracijos ceremonija / „Scanpix“/AP nuotr.

Naujausi straipsniai