Jis buvo neištikimas. Ar tai pasikartos?

Pora / Vida Press nuotr.
Pora / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-04-22 21:07
AA

Toks klausimas kankina ne vieną, atleidusią mylimajam neištikimybę. Kur garantija, kad jis taip nepasielgs vėl? Psichologas, šeimos santykių specialistas Jay Kentas-Ferraro įsitikinęs: norint sužinoti, ar tai pasikartos, reikia suprasti, kas žmogų pastūmėjo į neištikimybę.

Apibendrindamas ne tik klientų, bet ir savo patirtį (psichologas prisipažįsta, kad ir pats buvo neištikimas žmonai, su kuria paskui buvo nutrūkę santykiai, bet ji juo patikėjo dar kartą), jis teigia, kad atsakyti į klausimus: „Kodėl jis mane apgavo?“ ir „Ar jis bus neištikimas vėl?“, galima išsiaiškinus, koks neištikimybės tipas būdingas jūsų mylimam žmogui.

Taigi, kodėl pasukama į neištikimybės kelią? Kas kaltas?

Fantazijos ir svajonės

Dauguma žmonių tampa naujų jausmų įkaitais – ten jie stengiasi pasislėpti nuo skausmo ir neišspręstų santykių problemų.

Dauguma žmonių tampa naujų jausmų įkaitais – ten jie stengiasi pasislėpti nuo skausmo ir neišspręstų santykių problemų. Atsitiktinis žmogus, sužadinęs snaudžiančius jausmus, mums atrodo artimesnis, ypač tada, kai jau esame pasiilgę to kutenančio naujumo pojūčio, kai, rodos, leki amerikietiškais kalneliais. Taigi, kartais žmogus neištikimu tampa tarsi „atsitiktinai“ – ypač apsvaigęs nuo alkoholio, pasidavęs užplūstančioms emocijoms, kai atrodo, kad štai sutiko „giminingą sielą“. Būtent tada dažnai ima atrodyti, kad pagaliau užgriuvo „tikra“ meilė. Žmogus tuo nuoširdžiai tiki – tada jam lengviau slėpti savo elgesį nuo nuolatinio partnerio ir gyventi tarsi du gyvenimus.

O juk būna, kai atsitiktinai sutinkama sena mokyklos ar studijų meilė, užplūsta jausmai ir prisiminimai, atrodo, kad dabartinis gyvenimas prėskas ir neįdomus, o ta kita moteris – tarsi neišsipildžiusi svajonė. Toks susitikimas kartais tarsi nubloškia į praeitį, į tuos laikus, kai buvome kupini svajonių ir ryžto užkariauti pasaulį. O kam nesinori vėl pasijusti jaunu?

Arba daug jaunesnė partnerė, kurią sutinka vidurio amžiaus krizės nukamuotas vyriškis. Jam atrodo, kad gyvenime daugiau nieko gero nebebus, graužia rutina, darbo problemos, nervina žilstantys plaukai. O tada pasirodo ji – dvidešimčia metų jaunesnė, linksma, švytinti, nepavargusi nuo šeiminių rūpesčių...

Kas bus toliau? Nepaisant užgriuvusio skausmo dėl neištikimybės, prognozė porai gana optimistiška. Jei neištikimas vyras ras jėgų pasikapstyti po savo neišspręstas vidines problemas, jei jam dar brangūs ryšiai su nuolatine partnere, didelė tikimybė, kad pora įveiks krizę. Ir neištikimybės epizodas liks tik epizodu, kuris nepasikartos.

Patologiška neištikimybė

„Ne visi sutverti gyventi monogamiškai“ – teisinasi tokie veikėjai. O tokio elgesio priežastys dažnai slypi vaikystėje. Galbūt vaikas nesijautė saugus, nejautė šilto ryšio su tėvais, todėl išaugęs negali sukurti tvirtų santykių ir pasitikėti kitu žmogumi. Taigi, toks neištikimybės tipas – ne abiejų partnerių klaidų išdava, o neišspręstų vieno jų problemų priežastis. Kad ir kokia dėmesinga ir jautri būtų tokio vyro partnerė, nuo jos, deja, mažai kas priklauso.

Neretai tokie vyrai turi narciziškų bruožų: jie nepajėgūs įsijausti į kito išgyvenimus, o neištikimybė – būdas patirti maksimalių malonumų ir paglostyti savo ego. Pakeisti savo elgesį toks žmogus gali tik pasiryžęs ilgalaikei terapijai, tačiau tam ryžtasi nedaugelis.

Sociopatas – iš esmės toks pat narcizas, bet maksimaliai išreiškiantis savo egocentrizmą ir cinišką požiūrį į aplinkinius, taip pat ir į artimiausius žmones. Jei jam ilgalaikiai santykiai bus naudingi – jis juos palaikys, bet šalia turės meilužių. Be to, sociopatas visada ieškos kaltų – o kaltę dėl savo elgesio jis privers prisiimti žmoną ar ilgalaikę partnerę.

Kas bus toliau? Jei žmona ar partnerė vis tik jam atleido ir tikisi, kad ateityje viskas bus gerai, tai taip nebus. Toks žmogus ištikimas galės būti tik tada, jei ryšis rimtai terapijai. Tačiau dažniausiai toks vyras visiškai patenkintas savo gyvenimo būdu ir nieko nenori keisti. Santykiai su tokiu vyru vers nuolat juo nusivilti.

Pora / Vida Press nuotr.

Siekis įskaudinti

Žmogus, nepratęs su partnere spręsti susikaupusių problemų, kartais bando tokiu būdu atkeršyti jai už nuoskaudas ir nusivylimą. Savo neištikimybe jis tarsi siunčia žinią: „Tu manęs nesupratai, nepalaikei, todėl darau tai, ką noriu. O jei apie tai sužinosi – ką gi, to esi verta.“

Tokio tipo žmogus vengia atvirų konfliktų, jis pats nenori nutraukti santykių, nes tyliai viliasi, kad antroji pusė, sužinojusi apie jo žygius, pati nutrauks santykius ir prisiims visą atsakomybę dėl skyrybų. Taigi, neištikimybė tokiam žmogui – tarsi paskutinis lašas, perpildęs jo taurę, nes jis jaučiasi neįvertintas ar žeminamas, todėl labai ir nesislapsto – nori, kad jo partnerė apie tai sužinotų ir kentėtų.

Kas bus toliau? Tokie žmonės – nebrandūs, todėl visada stengiasi permesti atsakomybę dėl santykių ateities kitam. Tačiau jie yra pajėgūs tam tikromis aplinkybėmis pamiršti savo nuoskaudas ir rasti jėgų keistis ir augti kaip asmenybės. Todėl, jeigu abiejų partnerių troškimas išsaugoti santykius yra vienodas, yra šansų, kad krizė bus įveikta.

„Mandagi“ neištikimybė

Toks vyras brangina savo partnerę ir nenori jos įžeisti. Tačiau dažnai, jei žmonės atitolsta vienas nuo kito ir gyvena kiekvienas savo gyvenimą, pasukama į neištikimybės kelią. Moteris dažniausiai susikoncentruoja į vaikus ir namus, vyrui rūpi tik jo karjera. Iš santykių palaipsniui dingsta intymumas ir supratimas. Aplink daug tokių šeimų – žmonės gyvena kaip verslo partneriai, jų gyvenimas pilnas įsipareigojimų, o šeima – tarsi dar viena UAB, kurioje reikia dalytis pareigomis ir atsakomybe.

Kiekvienas jaučiasi kaip voverė rate, todėl sutiktas naujas žmogus tarsi duoda šansą atsikvėpti. Vyrai, skirtingai nuo moterų, kurios savo neištikimybę aiškina įsimylėjimu, dažniausiai teigia, kad jų nesaisto rimti jausmai, juos domina tik seksas. Tokiuose ilgalaikiuose santykiuose moteriai dažniausiai trūksta dėmesio, emocinio ryšio, o vyrui – fizinio, taigi, abu negauna kažko, kas jiems svarbu. Na, o visą jausmų paletę, dėmesį ir energiją gauna trečiasis asmuo. Tokioje šeimoje netrūksta meilės, bet ji dažniausiai nukreipta tik į vaikus ar į senstančius tėvus, bet ne į vienas kitą...

Kas bus toliau? Tokia neištikimybė susijusi su melagingais prioritetais santykiuose, o ne su psichologinėmis neištikimo partnerio savybėmis. Jei abi pusės ras jėgų ir bus pasiryžusios prisiminti, kas anksčiau teikė laimę, už ką vienas kitą pamilo, pora turės bendrą ateitį.