Jei kasdien valgytumėte avokadų, kaip tai paveiktų jūsų sveikatą

Sumuštiniai su avokadais / Fotolia nuotr.
Sumuštiniai su avokadais / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2015-01-22 09:00
AA

Avokadus itin vertina sveikos mitybos ir gyvenimo būdo šalininkai. Ir kodėl gi ne? Juos galima ne tik skanauti, bet ir naudoti veido, plaukų, odos priežiūrai. Toks universalus vaisius puikiai papildys jūsų racioną, tuo labiau kad ir sveikatos specialistai jam kabina ne vieną medalį.

Štai Journal of the American Heart Association publikuotame tyrime atskleidžiama, jog nutukę ir turintys antsvorio žmonės, kasdien valgantys avokadus, gali džiaugtis sumažėjusiu cholesterolio kiekiu kraujyje. Taip nutinka todėl, kad sočiosios riebalų rūgštys maiste  pakeičiamos nesočiosiomis riebalų rūgštimis, gaunamomis su kasdieniu maistu, šiuo atveju – iš avokadų.

Cholesterolis – kas jis?

Tai riebi medžiaga, randama kiekvienoje gyvoje ląstelėje. Cholesterolis cirkuliuoja kraujyje, yra būtina ląstelių membranų sudedamoji dalis. Jo norma: 2,6–5,2 mmol/l. Cholesterolis skiriamas į „gerąjį“, didelio tankio cholesterolį, kuris gaminamas kepenyse ir organizmui neturi neigiamų pasekmių (norma: moterims – daugiau kaip 1,2 mmol/l, vyrams – daugiau kaip 0,9 mmol/l), ir „blogąjį“, arba mažo tankio cholesterolį, kuris gaunamas su gyvūninės kilmės maistu nusėda ant kraujagyslių sienelių, dėl to jos siaurėja, šiurkštėja ir gali užsikimšti. Tai trikdo kraujotaką, sukelia sunkias širdies ir kraujagyslių ligas, pavyzdžiui, aterosklerozę (norma: 2,6–3,2 mmol/l).


Kai cholesterolio per daug

Kai cholesterolio padaugėja maždaug iki 5,2–7,8 mmol/l, derėtų suskubti keisti mitybą ir gyvenseną. Esant daugiau nei 7,8 mmol/l, vertėtų pasitarti su specialistais.

Taip pat skaitykite: 10 liekninamųjų sriubų receptų

Net jei kraujyje cholesterolio yra per daug, galite to nejusti. Pats cholesterolio kiekio padidėjimas nesukelia ligos, jis tik didina riziką susirgti tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, širdies, kraujagyslių sistemos ir pan. Kai cholesterolio organizme per daug, jis „nusėda“ ant kraujagyslių sienelių, jos siaurėja, atsiranda įplyšimų. Dėl to laikui bėgant gali atsirasti krūtinės angina, širdies ritmo sutrikimai, dusulys, įvykti infarktas ar net insultas. Cholesterolio kiekiu reikėtų nuolat domėtis tiems, kieno aukštas kraujospūdis, kai vargina antsvoris, pablogėja savijauta. 

Štai avokaduose gausu nesočiųjų riebalų rūgščių, naudingų mūsų organizmui,  o sotieji riebalai kaip tik didina blogojo cholesterolio kiekį ir širdies bei kraujagyslių ligų riziką.

Tyrime dalyvavo 45 žmonės: sveiki, turintys antsvorio ir nutukę, kurių amžius svyravo nuo 21 iki 70 metų. Jiems buvo paskirtos trys skirtingos dietos, turėjusios sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje: mažo kaloringumo, vidutinio kaloringumo be avokadų ir vidutinio kaloringumo su avokadais. Dalyyviai laikėsi kiekvienos dietos penkias savaites, tarp jų padarydami dviejų savaičių pertrauką. 

Kraujo mėginiai buvo imami prieš ir po dietos. Paaiškėjo, kad blogojo cholesterolio, valgant avokadus kasdien, sumažėjo iki 0,75 mmol/l, laikantis vidutinio kaloringumo dietos – 0,44 mmol/l, o mažo kaloringumo – 0,38 mmol/l. 

Taip pat skaitykite: Produktai plokščiam pilvukui

Tyrimo autorė Penny M. Kris-Etherton teigė, kad reikia susitelkti į tai, kad žmonės privalo valgyti kuo daugiau širdžiai sveiko maisto, o avokadai ir kiti maisto produktai, turintys naudingųjų riebalų, puikus pasirinkimas, žinoma su saiku.

Specialistė pastebi, kad didžiausia bėda ta, kad žmonės nelabai išmano, kaip avokadus įtraukti į valgiaraštį, kadangi žino kone vienintelį patiekalą – avokadų grūstienę (gvakamolę), tačiau ji valgoma su traškučiais ar kitais pagardais, kuriuose gausu druskos. Geriausia šiuos vaisius valgyti su salotomis, įvairiomis daržovėmis, sumuštiniais, vištiena, žuvimi ar tiesiog vienus.

Išbandykite! 

{recipe|81}
{recipe|174}
{recipe|738}
{recipe|845}
{recipe|865}
{recipe|985}
{recipe|1195}
{recipe|1426}
{recipe|2017}
{recipe|2388}
{recipe|2425}
{recipe|2958}
{recipe|3458}
{recipe|4005}
{recipe|4479}