Jei kankina ketvirčio amžiaus krizė: kaip ją įveikti

Liūdna moteris / Vida Press nuotr.
Liūdna moteris / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2016-10-11 20:40
AA

Vyresniems gali pasirodyti keista ar juokinga, kai, sulaukę dvidešimt penkerių ar trisdešimties, jauni žmonės pradeda išgyventi, kad sensta, kad gyvenime nieko gero nenuveikė. Tačiau tokia būsena būdinga beveik visiems ir nereikia numoti į tai ranka – reikia išmokti ją išgyventi ir eiti pirmyn. Net jei gyvenimas nesiklosto taip, kaip planavote.

Dvidešimt penktas gimtadienis būna vienas tų pirmųjų kartų, kai tenka nusiimti rožinius akinius ir priimti gyvenimą tokį, koks jis yra. Taip dar nutinka baigus universitetą ar net ir mokyklą.

Atėjus dvidešimtpenkmečiui, pradedama svarstyti, ar dirbate tai, ką norite (o gal išvis neturite darbo); dairomasi į kitus, daugiau pasiekusius bendraamžius (tokių atsiras visuomet); išgyvenama, jei nėra antros pusės (vienišių dabar kaip niekada daug). Jaučiamasi tarsi užstrigus, lyg gyvenimas bėgtų pro šalį, o jūs stovėtumėte vietoje.

Norite viską keisti, bet neaišku, nuo ko pradėti ir kuo užbaigti. Rodos, domina daug dalykų, bet už nieko negalite užsikabinti. Arba atrodo, kad nieko nemokate.

Tad kaip atsigauti ir išsivaduoti nuo tokių minčių? Kaip rasti tikslą, kuris padės keliauti pirmyn (ką ir darėte iki šiol, tik išsigandote ir sustojote)?

Liaukitės lyginti

Ironiška, bet vienu metu norime būti išskirtiniai, unikalūs ir kartu – būti tokie patys kaip ir visi.

Pažvelgus į socialinius tinklus (feisbuką, instagramą) atrodo, kad visi laimingi ir sėkmingi: jau turi savo butą, yra susituokę, keliauja po pasaulį, baigė studijas užsienyje, dirba prestižinį darbą ir t. t. Nesunku pagalvoti, kad esate nevykėliai. Nesunku nepagalvoti, kad kiti jus laiko sėkmės pavyzdžiu, nes ir jūs feisbuke dalijatės tik geromis akimirkomis ir žiniomis. Taip visi kuria sėkmingo gyvenimo iliuziją ir vieni kitus skatina išgyventi ir pavydėti.

Socialiniai tinklai savęs nelyginimą su kitais padarė neįmanomą. Bet tai yra laiko švaistymas ir duobės sau kasimas. Juk kol nepasižiūrėjote, kad kažkas iš pažįstamų gavo naują gerą darbą, jūsiškis atrodė visai nieko? Visi mes esame skirtingi. Ironiška, bet vienu metu norime būti išskirtiniai, unikalūs ir kartu – būti tokie patys kaip ir visi.

Moteris naršo išmaniajame telefone / Vida Press nuotr.

Išgryninkite, kas jums svarbu

Taigi gana lyginti save su kitais, gaišti laiką analizuojant kitų gyvenimus. Metas pradėti analizuoti save iš pagrindų. Kas jums labiausiai rūpi? Ką norėtumėte veikti? Kas geriausiai sekasi? Kiek reikėtų uždirbti, kad galėtumėte išgyventi darant tai, kas patinka? Tarp kokių žmonių norėtumėte būti? Atsakę į tokius ir panašaus pobūdžio klausimus apsvarstykite, ar einate šiuo keliu, o jei ne, ką galėtumėte pakeisti. Viskas dar tikrai prieš akis.

Nereikia visko keisti staiga – tai pernelyg drastiška, ir ne kiekvienam priimtina. Keiskite pamažu, kad jaustumėtės komfortabiliai.

Išsklaidykite abejones

Nuo pasiekimų mus dažnai atbaido baimė ir nežinia. Kovoti su abejonėmis reikia susidūrus su jomis akis į akį. Tarkime, galvojate keisti darbą, nes tvirtai žinote, kad esate ne savo rogėse, tačiau bijote nežinios. Paverskite tą baimę į energiją – apgalvokite, kas blogiausio gali nutikti, jei išeisite iš darbo, ir kaip galima to blogiausio išvengti. Ir skirkite tam dėmesį.

Moteris naršo išmaniajame telefone / Vida Press nuotr.

Raskite palaikymą

Kad išgyventumėte krizę, prireiks ne tik daug analizuoti ir dirbti, bet ir palaikymo. Jūs viską galite įveikti ir vieni, bet ar to norite? Galbūt šeimoje ar tarp draugų ar kolegų turite jus suprantančių ir palaikančių? Labai svarbu turėti bent vieną tokį žmogų – kuris tiki jumis. Arba tokį, kuris jus įkvepia. Tokio žmogaus dėka galite tapti geresni. Tai ne lyginimasis, ne konkurencija, o paskatinimas siekti svajonių ir tikėjimas, kad pavyks.

Neapleiskite savęs

Jūsų fizinė ir psichinė sveikata itin svarbios – nes tik jaučiantis gerai galima sutelkti dėmesį į pagrindinį tikslą.

Visam tam, ką aukščiau aprašėme, prireiks laiko. O jaustis geriau norisi jau dabar – tad ir darykite dažniau tai, kas džiugina jūsų širdį. Neužmirškite pasirūpinti savimi, pradedant sveikesne mityba, poilsiu, mankšta ar kokybišku miegu, ir baigiant hobio puoselėjimu, draugų lankymu ir pan. Jūsų fizinė ir psichinė sveikata itin svarbios siekiant tikslų – nes tik jaučiantis gerai galima sutelkti dėmesį į pagrindinį tikslą.

Būkite dėmesingi ir geri sau ir kitiems. Darykite, ką mėgstate, leiskite laiką su tais, su kuriais gerai jaučiatės. Ir atminkite seną gerą frazę: ir tai praeis.