JAV valdo ponia Michelle Obama?

Kas čia valdo? Michelle Obama dažnai padeda vyrui priimti sprendimus.    / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Kas čia valdo? Michelle Obama dažnai padeda vyrui priimti sprendimus. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: 15min.lt
2012-03-28 22:39
AA

Bent jau taip teigia prezidento B.Obamos šeimos biografija.

Michelle Obama skaldo amerikiečius. Vieniems pirmoji dama simbolizuoja eleganciją ir žavesį, kitiems ji – tik pikta juodaodė, verčianti aukštyn kojomis Baltuosius rūmus ir eikvojanti mokesčių mokėtojų pinigus.

Tokias mintis kursto neseniai išleista žurnalistės Jodi Kantor knyga „The Obamas“ („Obamos“). Neautorizuotoje pirmosios šeimos biografijoje autorė kuria Michelle Obamos kaip savimi pasitikinčios, nevengiančios užkulisinių žaidimų, intrigų ir konfliktų asmenybės portretą.

Įkalinta Baltuosiuose rūmuose

Pasak J.Kantor, M.Obama nėra tipiška pirmoji JAV dama, kuri visada pritaria vyro nuomonei, lydi jį diplomatinėse ceremonijose ir dalyvauja labdaringoje veikloje. Michelle savarankiška, ji gali parodyti liūtės nagus.

Michelle tiesiog nemalonu gyventi Baltuosiuose rūmuose, kur ji jaučiasi beveik kaip kalinė. „Ji daro labai didelę įtaką vyrui, bet tai vyksta daugiau privačioje sferoje. Stengiasi priminti jam misiją, kuri patikėta užimant prezidento postą“, – rašo knygos autorė.

Ji sugeba net konfliktuoti su Vakarų fligeliu – Baltųjų rūmų dalimi, kurią užima prezidento administracija. Vieša paslaptis – prezidentienės kivirčas su jau buvusiu administracijos vadovu Rahmu Emanueliu, nors pati Michelle tvirtina, kad stengiasi būti kuo atokiau nuo aktualiosios politikos. 

„Galėčiau ant vienos rankos pirštų suskaičiuoti, kiek kartų esu buvusi Vakarų fligelyje“, – ginasi pirmoji JAV dama. Tačiau tik nedaugelis ja tiki. Juolab po to, kai sausio 9-ąją netikėtai atsistatydino Billas Daley – dar vienas JAV prezidento administracijos vadovas. 

Michelle tiesiog nemalonu gyventi Baltuosiuose rūmuose, kur ji jaučiasi beveik kaip kalinė. „Ji daro labai didelę įtaką vyrui, bet tai vyksta daugiau privačioje sferoje. Stengiasi priminti jam misiją, kuri patikėta užimant prezidento postą“, – rašo knygos autorė.  

Michelle paramos prezidentui labai reikės artimiausiais mėnesiais. Kad laimėtų teisę į antrąją kadenciją, Barackas Obama norės priminti lūkesčius, kuriuos buvo pažadinęs amerikiečiams praėjusios rinkimų kampanijos metu. Michelle būtų labai svarbus tos kampanijos ramstis. 

Knyga „Obamos“, kuri prezidentienės paveikslą šiek tiek pritemdo, buvo ne pati maloniausia naujametė dovanėlė prezidento šeimai.

Audra įsišėlo dar knygai nepasiekus knygynų. Jos išleidimą kritikavo ne tik Baltieji rūmai, bet ir daug žiniasklaidos priemonių. Buvo priminta, kad J.Kantor neturėjo progos pasikalbėti su prezidentu ir jo žmona prieš knygos spausdinimą, o paskutinį kartą kalbėjosi su M.Obama tik prieš trejus metus. Tačiau autorė gali pasigirti, jog ji kalbėjosi su beveik 200 asmenų iš prezidento aplinkos, todėl skaitytojas gali matyti Obamų namus iš jų virtuvės. Michelle, atrodo, niršo ant prezidentūros darbuotojų, atskleidusių daug smulkmenų iš jos šeimos kasdienio gyvenimo.

Baltieji Rūmai taip pat neigia J.Kantor paskelbtus gandus, kad pernai Michelle prabangioje „Agent Provocateur“ parduotuvėje Manhatae pirko apatinių už 50 tūkst. JAV dolerių. „Ta istorija sufabrikuota“, – neigia M.Obamos atstovė spaudai Kristina Schake. Ir ji turbūt teisi, nes net ir tokioje brangioje parduotuvėje kaip „Agent Provocateur“ pirkiniai už 50 tūkst. JAV dolerių būtų sutilpę tik į krūvą dėžių ir krepšių, o nieko panašaus niekas neužfiksavo.  

Greičiau veikėja negu žmona 

M.Obamos temperamento ir išlaidumo apraiškos lieja vandenį ant populiarių televizijos pokalbių laidų vedėjų ir dešiniųjų malūno. Rushas Limbaughas ir Davidas Webbas kuria portretą rūsčios juodosios mažumos teisių gynėjos, kuri tuo pat metu švaisto mokesčių mokėtojų pinigus. 

Jie primena, kad pirmosios damos aplinka dažnai užsimena apie revanšą už afroamerikiečių rasinės diskriminacijos metus, o ji pati esanti daugiau kovotoja dėl lygių teisių nei JAV prezidento žmona. „Tokią etiketę kai kurie žmonės norėjo man priklijuoti nuo tos dienos, kai Barackas paskelbė kandidatuosiantis. Visada atsiras tokių, kurie negalės manęs pakęsti“, – ramiai atsakė M.Obama interviu CBS televizijai.

Ji daro savo. Vis dar aktyviai veda kampaniją „Judėkime!“, kovojančią su vaikų ir jaunimo nutukimu, propaguoja sveikus mitybos ir fizinės kultūros įpročius. Ji dar rašo knygą apie sodininkystę (garsųjį savo sodą Baltuosiuose rūmuose įkūrė jau pirmaisiais metais), kuri pasirodys gegužės 1-ąją.

Prezidentienė vis dar pritraukia milžinišką žiniasklaidos dėmesį ir – skirtingai nuo vyro – visiškai nepraranda populiarumo. Kai sausio viduryje ji atėjo į „Twitter“ tinklą, per kelias valandas turėjo daugiau kaip 88 tūkst. šalininkų. Dabar jų gerokai daugiau nei pusė milijono.