JAV protestai nesiliauja: patvirtinta, kad juodaodis G. Floydas mirė uždusintas policininko

Protestai dėl George'o Floydo mirties/Vida Press nuotr.
Autorius: BNS
Publikuota: 2020-06-02 09:17
Afroamerikietis, kurio mirtis išprovokavo didžiulius protestus Jungtinėse Valstijose, buvo uždusintas jį areštavusio policininko, rodo pirmadienį paskelbti oficialūs palaikų tyrimo rezultatai, paneigiantys pirminę išvadą.

Šie rezultatai buvo paskelbti daugeliui miestų, įskaitant Niujorką, įvedus arba sugriežtinus komendanto valandą, numatant, kad įtūžis gali naujai prasiveržti.

Smurtas tris naktis iš eilės tęsėsi prie Baltųjų rūmų, kuriuose užsidaręs prezidentas Donaldas Trumpas atmetė tradicinį vienijantį valstybės vadovo vaidmenį ir pagrasino prieš demonstrantus pasiųsti „tūkstančius karių“.

Praėjus savaitei po George'o Floydo mirties Mineapolyje buvo paskelbtos skrodimo išvados, rodančios, kad kaltė tenka baltajam policininkui, beveik devynias minutes keliu spaudusiam antrankiais surakinto ir ant žemės paguldyto 46 metų vyro sprandą. Incidento vaizdo įraše matyti, kaip G. Floydas iš pradžių maldavo „Negaliu kvėpuoti!“, o paskui liovėsi judėti.

Protestai dėl George'o Floydo mirties/Vida Press nuotr.
Protestai dėl George'o Floydo mirties/Vida Press nuotr.

„Požymiai rodo, kad mirties priežastis buvo mechaninė asfiksija, o mirties pobūdis – nužudymas“, – per spaudos konferenciją paskelbė Mičigano universiteto ekspertė Aleccia Wilson, ištyrusi G. Floydo palaikus šeimos prašymu.

Tuo metu pirminio tyrimo išvadoje, cituojamoje dėl šio įvykio nušalintų ir areštuotų policininkų kaltinamajame akte, buvo paminėti šio vyro ankstesni sveikatos sutrikimai. Tai sukėlė G. Floydo šeimos narių įtūžį.

Tuojau po nepriklausomos autopsijos ataskaitos paskelbimo Henepino apygardos medicinos ekspertas paskelbė savo oficialią išvadą, kurioje sakoma, kad G. Floydas buvo nužudytas „spaudžiant kaklą“, nors vyras tuo metu taip pat buvo apsvaigęs nuo alkoholio ir sirgo širdies liga.

George'o Floydo atminimas/Vida Press nuotr.
George'o Floydo atminimas/Vida Press nuotr.

Ketvirtadienį Mineapolyje vyks ceremonija G. Floydui atminti; vėliau planuojama surengti gedulingas pamaldas Šiaurės Karolinoje, o pats nužudytasis bus birželio 9-ąją palaidotas Hjustono mieste Teksaso valstijoje, kur jis užaugo, sakė šeimos advokatas Benas Crumpas.

„Esame pavargę“

G. Floydas buvo areštuotas dėl įtariamo mėginimo atsiskaityti padirbtu banknotu vienoje parduotuvėje, kur jis užėjo nusipirkti cigarečių. Šiurkštūs jį sulaikiusių policininkų veiksmai buvo nufilmuoti mobiliuoju telefonu.

Skrodimo išvados iš naujo paskatino reikalavimus areštuoti kitus tris policijos pareigūnus, dalyvavusius sulaikymo operacijoje ir nesiėmusius jokių veiksmų, kai policininkas Derekas Chauvinas laikė prispaudęs prie žemės G. Floydą, maldavusį jo nežudyti.

Protestai dėl George'o Floydo mirties/Vida Press nuotr.
Protestai dėl George'o Floydo mirties/Vida Press nuotr.

D. Chauvinas buvo apkaltintas trečiojo laipsnio (netyčine) žmogžudyste; trys su juo buvę pareigūnai buvo nušalinti, bet kol kas jiems nepareikšta jokių kaltinimų.

„Esame pavargę nuo visų šių įvykių. Ši karta su tuo nesitaikstys. Esame pavargę nuo priespaudos, – sakė 31 metų afroamerikietė Muna Abdi, dalyvavusi taikioje demonstracijoje Minesotos valstijos sostinėje Sent Pole.

Rodydama į savo trejų metų sūnelį ji pasakė: „Tenoriu pasirūpinti, kad jis liktų gyvas.“

D. Chauvinas nebuvo atleistas iš policijos, nors nuolat būdavo pateikiama skundų dėl jo elgesio. Pirmadienį jis turėjo stoti prieš teismą, bet pareigūnai nurodė, kad pirminis bylos svarstymas atidedamas iki birželio 8 dienos.

Šis atidėjimas sukėlė įtūžį daugeliui aktyvistų, nors Minesotos pareigūnai aiškiai leido suprasti norintys nubausti D. Chauviną. Vadovauti baudžiamajam persekiojimui buvo pavesta valstijos generaliniam prokurorui Keithui Ellisonui – iškiliam buvusiam JAV Kongreso nariui.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos:
Aktualu Rasizmas

Naujausi straipsniai