Jautri ankstukų fotoparoda: I.F.Jaruševičiūtė pasakoja gyvenimo pradžios istoriją

Neišnešiotų naujagimių fotografijų paroda „AŠ ČIA“ / Irutės Faustinos Jaruševičiūtės nuotr.
Pranešimas spaudai
Šaltinis: Žmonės
AA

Ketvirtadienį Vilniuje atidaryta neišnešiotų naujagimių fotografijų paroda „AŠ ČIA“, skirta artėjančiai Vaikų gynimo dienai minėti. Paroda, kurią organizuoja neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“, atspindi trapią neišnešiotų naujagimių gyvenimo pradžią ir kviečia atkreipti dėmesį į mažiausius šalies piliečius.

„Po išgyvenimo įranga paslėptas ankstukų gyvenimas dažnai jau sunkiai matomas jo šeimai ir artimiesiems – ribojami susitikimai, lankymo valandos. O visuomenė dažnai išvis neįsivaizduoja, kaip jis atrodo. Dar labiau visiems nematomos šių mažųjų kovotojų emocijos ir vidiniai išgyvenimai – kaip mažylis jaučiasi atskirtas nuo mamos, ką išgyvena vienas gulėdamas inkubatoriuje, koks skaudus kiekvienas prisilietimas ir kaip šiam mažam žmogučiui, kuris jau yra čia, šiame pasaulyje, sunku atlikti, rodos, paprasčiausius dalykus: valgyti, miegoti ar net kvėpuoti.

Kiekvienas iš mūsų turime savo istoriją. Aš šiomis fotografijomis norėjau papasakoti emocionalią ir jautrią ankstukų gyvenimo pradžios istoriją“, – teigia parodos autorė, fotomenininkė Irutė Faustina Jaruševičiūtė.

Neišnešiotų naujagimių fotografijų paroda „AŠ ČIA“ / Irutės Faustinos Jaruševičiūtės nuotr.

Seime, jungiamojoje galerijoje, eksponuojama 10 nespalvotų fotografijų. Jose neišnešioti naujagimiai fotomenininkės įamžinti pačioje savo gyvenimo pradžioje – inkubatoriuose, apipinti gyvybę palaikančiais laideliais, švelniai glaudžiami prie mamos krūties ar lūpų.

Šiandienos kūdikis – rytojaus suaugęs pilietis

Neišnešioti naujagimiai šiuo metu šalyje sudaro didžiausią naujagimių pacientų grupę ir jų procentas, lyginant su laiku gimusiais mažyliais, kasmet vis didėja. Taip yra todėl, nes nuolat tobulėjančios pažangiosios technologijos, naujausia medicinos įranga ir profesionalus gydytojų darbas leidžia išgelbėti vis daugiau pasaulį anksčiau laiko išvydusių vaikelių, tikina dr. Ingrida Pilypienė, VUL Santaros klinikų, Akušerijos ir ginekologijos centro reanimacijos ir intensyviosios terapijos gydytoja neonatologė.

Irutės Faustinos Jaruševičiūtės paroda

„Mes, medikai, kasdien prisidedame prie šalies demografinių rodiklių gerinimo, tačiau būtina pagalba ir valstybės lygyje. Didelis išgyvenančių neišnešiotų naujagimių skaičius Lietuvoje rodo akušerijos ir neonatologijos paslaugų kokybę. Tačiau vien išgyventi neužtenka. Labai svarbu užtikrinti neišnešioto naujagimio sveikatos priežiūros kokybę vaikui augant. Tam reikalingas ilgalaikis tokių naujagimių sveikatos būklės stebėjimas dalyvaujant gydytojams, raidos specialistams, šeimos psichologams kartu užtikrinant visos neišnešioto naujagimio šeimos gerovę“, – tvirtina I.Pilypienė.

Asta Speičytė-Radzevičienė, Viktorija Čmilytė-Nielsen, dr. Ingrida Pilypienė

Asociacijos „Neišnešiotukas“ vadovė Asta Speičytė-Radzevičienė sako, kad paroda Seime kviečiama iš arčiau pamatyti ir išgirsti anksčiau laiko gimusių mažylių pasaulį, nes kiekvienas šiandienos mažylis – tai rytojaus suaugęs žmogus ir mūsų visuomenės pilietis.

„Lietuvoje kasmet gimsta apie 1300 ankstukų. Vadinasi, mažiausiai 3 Lietuvos piliečiai kasdien pasaulį išvysta anksčiau laiko. Todėl šia paroda Seime norėjome iš arčiau parodyti tų mažyčių žmogučių gyvenimo pradžią ir atkreipti sprendimų priėmėjų dėmesį į neišnešiotus naujagimius. Siekiame paskatinti juos imtis realių veiksmų, kurie padėtų dar labiau pagerinti anksčiau laiko pasaulį išvydusių mažylių medicininę priežiūrą.

Susiduriame su demografine krize, todėl kiekvienas kūdikis mūsų šaliai turėtų būti labai svarbus. O norint pagerinti demografinę šalies padėtį reikėtų nusimatyti aiškią strategiją, ne tik kaip galime skatinti gimstamumą, bet ir padėti visoje šalyje užtikrinti tinkamą tolimesnę neišnešiotų ir laikų gimusių naujagimių priežiūrą. Mat svarbūs ne tik išgyvenamumo rodikliai, bet ir tolimesnė neišnešiotų ir laiku gimusių naujagimių gyvenimo kokybė“, – sako A.Speičytė-Radzevičienė.

Neišnešiotų naujagimių fotografijų paroda „AŠ ČIA“ / Irutės Faustinos Jaruševičiūtės nuotr.

Fotomenininkė Irutė Faustina Jaruševičiūtė, žinoma kaip profesionali fotografė, sielovadininkė, parodų „Įrėžiau tavo vardą savo rankos delne“ (apie gimties slėpinį), „Palaiminti mažutėliai“ (apie paskutinį gyvenimo tarpsnį išgyvenančius žmones), „Matau ją tokią – Palaimos apgaubtą“ (apie neįgalias motinas ir motinas, auginančias neįgalius vaikus), „Regima meilė“, „Dvynių namai“, „Gyvybė telpanti delne“ (apie neišnešiotus kūdikius), „Liejas malonė“, „Moteris. Vaikas. HIV“, „Dievas mus visus moko skraidyti“ ir daugelio kitų autorė.

Fotogalerija:

Neišnešiotų naujagimių fotografijų paroda „AŠ ČIA“ (10 nuotr.)
+4
Skaitykite daugiau