Jaunystės eliksyro beieškant: kokios medžiagos jį sudarytų?

Kosmetika / Shutterstock nuotr.
Kosmetika / Shutterstock nuotr.
2018-03-31 15:13
AA

Kaip būtų puiku, kad mūsų oda visada išliktų stangri, elastinga ir švytinti, plaukai vešlūs ir blizgantys, o nagai – tvirti. Ar egzistuoja toks grožio eliksyras, kuris padėtų išsaugoti jaunystę? Kokios medžiagos jį sudarytų?

Kolagenas

Visų pirma reikėtų pakalbėti apie kolageną. Tai yra žmogaus organizmo baltymas, sudarantis apie 30 proc. visų kūno baltymų ir net 70 proc. odos baltymų. Kodėl jis toks grožio eliksyro komponentas? Nes būtent jis padeda išsaugoti jaunatvišką išvaizdą. Kai kolageno trūksta, oda ima raukšlėtis, suglemba ir nukąra, atsiranda gilių raukšlių.

Apie šios medžiagos savybes daug pasako ir žodžio „kolagenas“ reikšmė, išvertus iš graikų kalbos jo dvi dalys reiškia „klijai“ ir „gaminti“. Kolagenas sujungia audinių ir organų ląsteles, pagerina jų funkcijas ir būklę. Jis ne tik reikalingas odai, kolagenas gyvybiškai svarbus ir kitiems audiniams. Ši medžiaga įeina į odos, plaukų, nagų, kaulų, raumenų, raiščių, sausgyslių, vidaus organų, kraujagyslių, dantų, dantenų sudėtį. Kolagenas būtinas ląstelėms atsinaujinti, todėl žmogaus organizmas jį gamina nuolat. Deja, maždaug nuo 25-erių metų šios medžiagos gamyba pradeda mažėti, ji netenka savo naudingų savybių, o bėgant metams šis procesas vis labiau silpsta. Todėl vėlesniame amžiuje kolageno turime gauti papildomai.

Hialurono rūgštis

Grožiui taip pat ypač svarbi yra hialurono rūgštis. Tai yra natūrali mūsų organizme besigaminanti medžiaga, kuri palaiko kolageno gamybą, mažina raukšleles. Didžiausia jos koncentracija yra odoje, sąnariuose ir kituose audiniuose. Hialuronas didina drėgmę – ją sugeria ir paskirsto po audinius, suteikia elastingumo ir lankstumo. Viena jo molekulė gali surišti net 200–500 molekulių vandens. Negana to, hialurono rūgštis yra atsakinga už odos apsaugą nuo infekcijų ir purvo.

Gaila, bet šios medžiagos, kaip ir kolageno, su amžiumi mūsų organizme pagaminama vis mažiau, ypač tai pajuntama apie 25–30 gyvenimo metus. Kad būtų atkurtas jos kiekis organizme, atliekamos procedūros su hialurono rūgštimi, jos dedama į kremus, losjonus, serumus, maisto papildus. Drėgna oda iš karto tampa elastingesnė, mažėja mimikos raukšlelės. Hialurono rūgštis dėl svarbios ypatybės suteikti pakankamai drėgmės turi ir kitų teigiamų ypatybių: ji neleidžia išsausėti akims, gydo saulės pažeistą odą, įtrūkimus ir kitus pažeidimus, gelbsti skaudant sąnarius.

Vitaminai

Kad kuo ilgiau išliktume jaunos ir gražios, žinoma, taip pat reikalingi vitaminai, kurių gauname su maistu. Kai pastebime, kad to neužtenka, jų atsargas dažnai tenka papildyti ir maisto papildais. Kokie vitaminai naudingi mūsų grožiui?

  1. Daugelyje grožio produktų galima aptikti nuo senėjimo saugančio vitamino A. Tai odos jaunatviškumui išlaikyti naudingas elementas. Jis padeda mažinti raukšles, spuogus, lyginti spalvą ir odos paviršių. Vitamino A gausu lapinėse daržovėse, morkose, batatuose, šaltalankiuose, žuvyse.
  2. B grupės vitaminai žinomi kaip antioksidantai. Jų reikia norint išlaikyti sveikus plaukus, odą ir nagus. Skirtingi vitaminai turi skirtingą poveikį, štai pavyzdžiui, B3 turi nuo uždegimo saugantį poveikį, pagyvina odos spalvą ir ją drėkina. B vitaminais organizmą galima papildyti valgant kiaušinių, žuvies, žalių lapinių daržovių, raudonos mėsos, jų yra paukštienoje ir pieno produktuose.
  3. Vitaminas C, arba askorbo rūgštis, skatina kolageno gamybą, todėl oda tampa stangresnė ir skaistesnė. Be to, šis vitaminas pasižymi nuo uždegimo saugančiomis ypatybėmis, padeda naikinti po spuogų likusius nelygumus. Jis veiksmingai gydo saulės spindulių žalą ir saugo odą nuo kito neigiamo aplinkos poveikio. Kad šio vitamino gautume, skanaukime saldžiųjų raudonųjų paprikų, įvairių rūšių kopūstų, kivių, ananasų ir papajų.
  4. Odą nuo spuogelių ir uždegimų saugo vitaminas D. Jis taip pat padeda mažinti raukšles ir išlaikyti glotnią odą. Žinome, kad šio vitamino galime gauti iš saulės, tik bėda, kad turime per mažai saulėtų dienų. Kita vertus, ir persikaitinti nevalia, nes taip odai galime padaryti daugiau žalos. Bet net jei degintumės pagal rekomendacijas, tokiu būdu priklaupto vitamino D nepakaktų. Deja, ir su maistu šio vitamino neįmanoma gauti pakankamai, nes produktų, kuriuose jo yra (riebios žuvys, kiaušiniai, pieno produktai), tektų valgyti milžiniškais kiekiais. Todėl patartina vartoti jo papildų.
  5. Šis antioksidantas yra riebaluose tirpus vitaminas, aptinkamas daugelyje maisto šaltinių. Jis stimuliuoja kolageno gamybą organizme, todėl gražėja oda. Veiksmingumas ypač pastebimas, kai priemonės su šiuo vitaminu naudojamos vietiškai. Kad jo gautume, reikia vartoti įvairių augalų aliejaus, kramsnoti riešutų, patiekalus gardinti sėklomis, gardžiuotis špinatais ir smidrais.

Mineralai

Sveikai ir gražiai odai, plaukams, nagams taip pat reikalingi mineralai. Nuo kenksmingo saulės spindulių poveikio odą saugo selenas. Net manoma, kad jis gali užkirsti kelią odos vėžiui. Selenas lėtina senėjimo procesus, padeda atsinaujinti oksidacijos pažeistiems audiniams.

Kad oda būtų elastinga, reikalingas varis. Jei jo trūksta, oda praranda stangrumą, lygumą. Šis mineralas taip pat padeda išlaikyti plaukų pigmentą. Jo yra šviežiose daržovėse, riešutuose, sėklose.

Spuoguotą odą gydo cinkas. Jo trūkumas gali paskatinti atsirasti spuogelių. Šis mineralas kontroliuoja riebalų išsiskyrimą, dalyvauja odos atsinaujinimo procesuose. Cinkas taip pat saugo nuo nuplikimo. Jis būtinas normaliai odos, nagų ir plaukų būklei, nes yra atsakingas už baltymų sintezę organizme. Juk nagus ir plaukus sudaro didelė dalis baltymų, prisiminkime, kad odai būtinas kolagenas taip pat yra baltymas. Cinko gauname valgydami liesą mėsą, jūrų gėrybes, ypač austres, lęšius, sezamų sėklas.

Geležis padeda plaukams išlaikyti deguonį ir yra svarbi nagams. Jos yra raudonoje mėsoje ir tamsiai žaliose daržovėse. Nagams augti padeda ir jodas, kurio randama špinatuose, jūros kopūstuose, kalcis.