Jaunoji lakūnė G.Adlytė – apie moteris aviacijoje ir skrydį virš Ukrainos: „Dabar tiesiog plyšta širdis“

Greta Adlytė / Vidmanto Balkūno ir asmeninio albumo nuotr.
Greta Adlytė / Vidmanto Balkūno ir asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-03-13 09:01
AA

Tarp dangaus ir žemės gyvena ne tik paukščiai, bet ir lėktuvus pilotuojantys lakūnai. Ir nors dažniausiai prakalbus apie šią išskirtinę profesiją prieš akis stoja uniformuoto vyro vaizdas, tai jau praeitis – šiai dienai vis daugiau moterų sėda prie orlaivio vairo. Ne išimtis ir lakūnė Greta Adlytė (25), kuri pirmą kartą išbandžiusi sklandytuvo pilotavimą vos 17-kos, dabar to moko kitus.

„Pilotavimas ugdo „šaltą“ racionalų mąstymą, ištvermę, susikaupimą, mokėjimą dirbti komandoje bei gebėjimą priimti kritiką“, – užtikrintai sako lakūnė Greta Adlytė ir kalbėdama su portalu Žmonės.lt prisimena, savo pirmąjį skrydį.

Tuo metu Greta į lėktuvą sėdo, kaip keleivė. Tiesa, 10-ties metų mergaitei ši patirtis nekėlė pačių geriausių emocijų. „Prisimenu, kad pirmojo skrydžio metu jutau didžiulę baimę. Tačiau nurimau būtent tada, kai pamačiau lėktuvo įgulą. Ji atrodė labai rimta“, – nusikeldama į vaikystės prisiminimus pasakoja Greta.

Greta Adlytė / Vidmanto Balkūno nuotr.

Nors pirmasis skrydis kėlė nerimą, kiek paaugusi G.Adlytė suprato, kad ateityje norėtų tapti avialinijų pilote. Pirmasis jos žingsnis svajonės link, buvo dar mokyklos laikais priimtas sprendimas mokytis aeroklube, kur pirmą kartą ji savo jėgomis išbandė valdyti sklandytuvą.

„Tikroji meilė sklandymui užgimė būtent tada“, – sako Greta. 

Moterys aviacijoje

Supratusi, kad jos pašaukimas sklandyti tarp debesų ir virš jų, G.Adlytė po mokyklos baigimo nusprendė stoti į aviacijos studijas. Tiesa, prisiminusi laiką ten, mergina patikslina, kad atotrūkis tarp merginų ir vaikinų, pasirenkančių šią sritį, buvo ryškus jau studijų metais.

„Tik atėjus studijuoti buvo galima pastebėti, kad procentaliai merginų buvo trigubai mažiau nei vaikinų. Galiausiai, bebaigiant studijas, mes likome dviese tarp vaikinų būrio – aš ir dar viena mergina“.

Greta Adlytė / Vidmanto Balkūno ir asmeninio albumo nuotr.

Sėkmingai 2020-aisiais studijas baigusi Greta prisimena, kad tik atsiėmus diplomą savo svajonę pilnu tempu darbuotis pagal specialybę, teko kuriam laikui atidėti į šalį – juk kaip tik tuo metu pasaulį užklupo pandemija.

Nors tą laikmetį Greta prisimena su liūdesiu, dabartis ir ateitis kur kas šviesesnė. Dabar Greta aviacijos mokymo organizacijose dėsto studentams bei pati savaitgaliais sėda prie orlaivio vairalazdės. Mergina pasakoja, kad dėstyti studentams jai išties patinka, ypatingai tada, kai mato susidomėjimą jų akyse.

„Manau, kad nesu griežta dėstytoja. Kadangi pati neseniai buvau studentė, gerai prisimenu kaip buvo kitoje „barikadų“ pusėje, tad stengiuosi užduotis parengti kuo įvairesnes, labiau įtraukti studentus. Labai smagu, kai jie įsitraukia ir klausia“, – sako Greta ir neslepia, kad ir pati vis dar turi kur tobulėti.

„Aviacijoje reikia nuolatos mokytis“, – mintį pratęsia ji.

Mokydama kitus, Greta kasdien žinių vis dar semiasi pati bei seka kitų moterų lakūnių pavyzdžius. Kaip pagrindinius profesinius autoritetus, ji įvardija profesionalias šalies pilotes – Juliją Michalcenko, Eglę Šepetauskaitę bei jau karjerą baigusią Liną Malakauskaitę.

Greta Adlytė / Vidmanto Balkūno nuotr.
Greta Adlytė / Vidmanto Balkūno nuotr.

Tiesa, ir pačios jaunosios lakūnės patirtis nėra menka. Greta puse lūpos prasitaria, kad jau yra tekę atsidurti avarinėse situacijose, kurios leido pasimokyti iš klaidų.

„Nors ir viskas baigėsi gerai, nesu linkusi apie tai kalbėti dėl dvejų priežasčių. Pirmiausia, nesinori gąsdinti visuomenės, o taip pat ir visų įvykių registravimas bei tyrimas yra gan griežtas“, – užsimena ji.

Skrydis virš Ukrainos

Tiesa, viena įsimintiniausia jos patirčių – prisidėjimas prie skrydžio „Sklandytuvais nuo jūros iki jūros: Lietuva – Ukraina“, kuris įvyko 2018 metais. Šio skrydžio tikslas buvo paminėti Lietuvos šimtmetį bei įkvėpti šalies žmones veikti, o Ukrainą – siekti savo laisvės bei atskleisti sklandymo galimybes.

Greta Adlytė Ukrainoje / Asmeninio albumo nuotr.

„Dabar skamba keistai, bet tuo metu sutikti ukrainiečiai žavėjosi mūsų lietuvių drąsa. Trys sklandytojai pilotai – Algirdas Šimoliūnas, Sakalas Uždavinys ir Ignas Bitinaitis, įgyvendino tai, ką kiti vadino neįmanomu – jie per 5 dienas įveikė 1800 km atstumą sklandytuvais nuo Baltijos jūros Lietuvoje iki Juodosios jūros Ukrainoje.

Juos lydėjo 9 asmenų antžeminė komanda, tarp jų ir aš, bei motociklininkai. Kelionė buvo kupina gausybės iššūkių, nuotykių, trikdžių ir visa tai užfiksuota dokumentiniame filme „Pakilau skrydžiui“, – išskirtine patirtimi dalijasi Greta.

Skrydžio „Sklandytuvais nuo jūros iki jūros: Lietuva – Ukraina“ akimirka / Asmeninio albumo nuotr.

Ji pastebi, kad ukrainiečiai – išties artima tauta lietuviams: kai teko pas juos lankytis prieš keturis metus, jie jau tada parodė pasitikėjimą lietuviais ir jų idėjomis.

„Organizuojant šį skrydį viena sunkiausių užduočių buvo skrydžiui reikalingų oro erdvės leidimų gavimas, kadangi iki Odesos buvo išskirta daug karinių zonų. Labai gerai, kad turėjome nemažai pažįstamų ukrainiečių, kurie palaikė mūsų idėją ir mums padėjo visa tai įgyvendinti“.

Greta Adlytė Ukrainoje / Asmeninio albumo nuotr.

Visgi, prisiminus laiką Ukrainoje, jaunoji lakūnė neslepia jaudulio dėl šiuo metu ten vykstančios Rusijos invazijos. G.Adlytė sako, kad prasidėjęs karas artimoje šalyje ją išties palietė, kadangi jai pačiai teko regėti kaip Ukraina dar 2018 metais ruošė savo desantininkus ir nuolatos jautė agresiją iš Rusijos.

„Nors ir pradedant kelionę mes žinojome, kad Rusijos agresija tebesitęsia nuo 2014 metų, kelionės metu sutiktų ukrainiečių pasakojimai šokiravo. Mes matėme, kaip jie ruošia desantininkus, jie pasakojo, kaip viskas nuolatos vyksta fronte. Pasaulis tada nematė viso to, kas vyksta, todėl norėjosi apie tai kalbėti ir padėti jiems viešinti viską, kad bent kažkuo padėtume.

Dabar tiesiog plyšta širdis matant susprogdintus aerodromus ir miestus, kuriuose buvome, nežinant ar visi tie žmonės yra gyvi... Tačiau tuo pačiu matome, kad ukrainiečių pasiruošimas nenuėjo veltui ir labai džiaugiamės, kad ukrainiečiai tam ruošėsi ir dabar gali taip gerai gintis. Tikimės, kad greitai jiems pavyks apginti savo laisvę ir karas baigsis“, – viltimi ir tikėjimu Ukrainos laisve dalijasi Greta.

Skrydžio „Sklandytuvais nuo jūros iki jūros: Lietuva – Ukraina“ akimirkos (11 nuotr.)
+5

Iš lėktuvo – ant riedlentės

Klausantis Gretos, akivaizdu, kad sklandymas ir įvairios patirtys aviacijoje reikalauja tiek fizinių pastangų, tiek psichologinės ištvermės. Būtent dėl šios priežasties Greta laisvalaikį leidžia užsiiminėdama savo mylima veikla – sportu arba kelionėmis, kurios ją prablaško.

„Labai mėgstu slidinėti snieglente, vandenlente ar riedlente. O kai to nedarau, vis tiek stengiuosi aktyviai leisti laisvalaikį, keliauti“, – pasakoja ji.

Žmonės.lt paklausus, kokią profesinę sritį be aviacijos ji dar norėtų  išbandyti, Greta nustebina – jei nebūtų lakūnė, aktyvi mergina rinktųsi... floristiką!

Fotogalerija:

Greta Adlytė (26 nuotr.)
+20