Jauniausia milijardiere vadinta Elizabeth Holmes netrukus stos prieš teismą: pateikta net 11 kaltinimų

Elizabeth Holmes/ Vida press nuotr.
Elizabeth Holmes/ Vida press nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-08-11 20:58
AA

Prieš kelerius metus Elizabeth Holmes (35) vadino ateities žmogumi ir jauniausia milijardiere, savo rankomis susikrovusia turtą. O neseniai paskelbta, kad bendrovės „Theranos“ įkūrėja 2020-ųjų vasarą stos prieš teismą.

Elizabeth mitas griuvo dar pernai: buvo pateikta vienuolika kaltinimų (du – dėl išankstinio susimokymo sukčiauti siekiant apgauti investuotojus, gydytojus ir pacientus, likusieji – tiesiog dėl sukčiavimo), dėl kurių Holmes gali būti skirta dvidešimt metų kalėjimo ir milijoninė bauda. Tie patys kaltinimai pateikti ir buvusiam „Theranos“ prezidentui Rameshui Balwani (54).

Elizabeth Holmes/ Vida press nuotr.

Didžiulę šlovę ir didžiulę aferą skyrė penkeri metai. Galima trumpai priminti išties garsią antrojo tūkstantmečio pradžios sėkmės legendą. Elizabeth nuo vaikystės domėjosi inžinerija bei chemija ir svajojo uždirbti milijardą. Puikiai mokėsi, savarankiškai išmoko kinų kalbą. Prosenelis buvo garsus chirurgas – jo įkvėpta nusprendė atsidėti medicinai. Įstojo į Stanfordo universitetą, gavusi 3000 JAV dolerių prezidento stipendiją įtikino inžinerinės chemijos profesorių Channingą Robertsoną investuoti juos į bandymus. O antrame kurse metė mokslus, nes nusprendė imtis revoliucinio verslo, neva visiškai pakeisiančio medicinos tyrimus, – sukurti kraujo tyrimo metodą, leidžiantį atlikti daugybę sudėtingiausių tyrimų iš itin menko biologinės medžiagos kiekio. Paprastai sakant, pritaikius tą metodą, nebereikėtų švirkštu imti kraujo iš venos. Keli lašai, gauti iš piršto beveik be skausmo, turėjo suteikti kur kas daugiau informacijos: ketinta tirti iš karto pagal dešimtis parametrų.

Sumanymas atrodė nepaprastai geras: vietoj įprastos nemalonios procedūros – greita ir neskausminga, tyrimo kaina – ne 50, o viso labo trys doleriai, viskas atliekama per kelias valandas. Holmes neatsigynė investuotojų: jauna ambicinga verslininke patikėjo kompiuterių korporacijos „Oracle“ bosas Larry Ellisonas, spaudos magnatas Rupertas Murdochas, „Walmart“ imperijos paveldėtoja Waltonų šeima. Buvo surinkta 400 milijonų JAV dolerių ir 2013 metais „Theranos“ atidarė dešimtis centrų įvairiose valstijose; pacientai galėjo užsisakyti tyrimus nesikreipdami į gydytoją.

Elizabeth samdė buvusius „Apple“ darbuotojus, „Theranos“ kūrinį vadino „sveikatos iPadu“, Steve’ą Jobsą laikė guru ir perėmė kai kuriuos jo įpročius – nuo aprangos stiliaus iki manieros įslaptinti veiklą. Net garsiuosius kašmyro golfus irgi užsisakė iš „Issey Miyake“ ir nuo galvos iki kojų vilkėjo juodai.

Holmes vadinta naujuoju Jobsu ir feminizmo ikona (jauna moteris priešiškame Silicio slėnio vyrų pasaulyje – žavus paveikslas), žurnalas „Time“ įtraukė ją į įtakingiausių 2015-ųjų žmonių sąrašą. Euforijos įkarštyje niekam neužkliuvo, kad Holmes paaiškinimai, kaip „Theranos“ prietaisas veiks, labai apibendrinti, o bendrovės direktorių taryboje beveik nėra medicinos profesionalų.

2015 metų spalį „Theranos“ kelias į šlovę atsidūrė akligatvyje – žurnale „The Wall Street Journal“ pasirodė Johno Carreyrou tyrimas apie bendrovės veiklą. Pulitzerio premija įvertintas žurnalistas pasakojo dirbęs prie jo dešimt mėnesių, startuolio vadovai stengėsi jam sukliudyti ir grasino teismu, bet straipsnis vis dėlto išėjo į viešumą. Ir atskleidė, kad „Theranos“ beveik nesinaudojo savo atradimu – kraują tyrė įprasta laboratorijos įranga.

Bendrovės veikla susidomėjo JAV maisto ir vaistų administracija (FDA). Tada ir paaiškėjo, kad Holmes ir bendrovės prezidentas (ir Elizabeth mylimasis) Rameshas Balwani pateikė investuotojams pernelyg optimistinius duomenis apie „Theranos“ finansų perspektyvas. Buvo atskleista ir kitų detalių – pavyzdžiui, Holmes slėptas romanas su Balwani. Bendrovėje vyravo slogi atmosfera: bosė sekė, kad visa informacija apie „Theranos“ būtų prieinama tik jai, o tai trukdė darbuotojams bendradarbiauti. Elizabeth nenuleido akių nuo pavaldinių, skatino dirbti iki vėlumos.

Elizabeth Holmes/ Vida press nuotr.

„Theranos“ pradėjo tikrinti ir Federalinis tyrimų biuras. Investuotojai ėmė kelti ieškinius. Bendrovė buvo priversta pripažinti negaliojančiais dvejų metų tyrimų rezultatus ir atlyginti išlaidas 76 tūkstančiams klientų. 2018-ųjų pavasarį Holmes gražiuoju sutvarkė nesklandumus su JAV vertybinių popierių ir biržų komisija – tai jai kainavo pusę milijono dolerių ir 19 milijonų „Theranos“ akcijų, buvo uždrausta dešimt metų vadovauti akcinėms bendrovėms.

Rugsėjį „Theranos“ visiškai nutraukė veiklą. Carreyrou išleido bestselerį apie Holmes „Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup“ („Blogas kraujas: Paslaptys ir melagystės Silicio slėnio startuolyje“), pasirodė kelios dokumentinės juostos ir tinklalaidė. „Oskaru“ apdovanotas režisierius Adamas McKay pagal Carreyrou knygą rengiasi statyti filmą, kuriame Elizabeth Holmes vaidins Jennifer Lawrence. Laikas parodys, kas laukia visus nuvylusios publikos numylėtinės. Aišku tik viena – moteris, prasimušusi į vyrų valdomą pasaulį, nebūtinai yra herojė. Ir aferas daro ne tik stiprioji lytis.