Princas Harry ir Meghan Markle tapo vyru ir žmona

Princo Harry ir Meghan Markle vestuvių akimirkos
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Šį šeštadienį milijonų dėmesį prikaustė Metų vestuvės – Jungtinės Karalystės princas Harry (33) veda savo išrinktąją, buvusią amerikiečių aktorę Meghan Markle (36). Po vestuvių pora pasauliui bus žinoma kaip Jų Didenybės Sasekso hercogai.

Karališkųjų vestuvių eiga Lietuvos laiku

 • 11:00 1 200 pakviestų tautos atstovų renkasi į Vindzoro rūmų teritoriją.
 • 11:30–13:00 600 svečių, dalyvausiančių ceremonijoje, karietomis atkeliauja į Šv. Jurgio koplyčią rūmuose.
 • 13:20 Į Šv. Jurgio koplyčią atvyksta karališkosios šeimos nariai. Tuo tarpu nuotaka su mama Doria Ragland išvažiuoja iš „Cliveden House“ viešbučio, kur praleido pastarąją naktį
 • 13:45 Princas Harry kartu su vyriausiuoju pabroliu princu Williamu atvažiuoja į Šv. Jurgio koplyčią.
 • 13:55 Pasirodo paskutinė vestuvių viešnia – Karalienė Elizabeth II. Tuo tarpu M.Markle pasirodo prie bažnyčios. Ten ją pasitinka princas Charlesas.
 • 14:00 Vindzoro dekanas, vyskupas Davidas Conneris pradeda santuokos ceremoniją Kenterberio arkivyskupui Justinui Welby vadovaujant, jaunavedžiai apsikeičia santuokos įžadais
 • 15:00 Ką tik susituokę princas Harry ir Meghan palieka koplyčią. Jie karieta keliauja per Vindzorą. Tuo tarpu visi 600 ceremonijos svečių keliauja į Šv. Jurgio salę Vindzoro rūmuose, kur laukia Jos Didenybės Elizabeth II organizuojamas priėmimas.
 • 21:00 Prasideda naktinės linksmybės – jaunavedžiai atvyksta į princo Charleso dovanojamą privačią vestuvių puotą Frogmoro rezidencijoje. Į šią iškilmių dalį pakviesti tik patys artimiausi jaunavedžių bičiuliai. Jų – maždaug 200.
Princo Harry ir Meghan Markle vestuvių akimirkos

Suknelė: vestuvinę Meghan Markle suknelę sukūrė britų dizainerė Clare Waight Keller. Ji – pirmoji moteris per visą „Givenchy“ istoriją, tapusi šių mados namų vadove. Nuo pat pradžių buvo neabejojama, jog nuotaką papuoš britų mados namai „Ralph & Russo“ – princas Harry buvo pastebėtas išeinantis iš jų ateljė. Tokias kalbas paskatino ir faktas, jog sužadėtuvių fotosesijai Meghan rinkosi šių mados namų drabužį.

Vis dėlto jaunąją puošė Clare Waight Keller kūrinys ir karališkosios relikvijos. Ilgą veliumą prilaikė Karalienės Mary tiara, inkrustuota deimantais. Tiara buvo sukurta 1932-aisiais, o jos pagrindinė puošmena mena dar XIX amžių.

Vos išvydus savąją nuotaką stresas, iki tol užvaldęs princo Harry veidą, dingo tarsi rytmečio rasa. Jį pakeitė nedrąsus šypsnis, kuris galiausiai virto plačia džiaugsmo kupina šypsena.

Į Šv. Jurgio koplyčią Meghan Markle išvyko vienu automobiliu su savo motina Doria Ragland. Jos įsėdo į juodą Rolls-Royce Phantom IV automobilį, kuris buvo sukurtas 1950-aisiais Karalienei Elizabeth II. Tuo pačiu automobiliu prieš septynerius metus į savo vestuves vyko ir princo Williamo nuotaka Catherine.

Tuo tarpu jaunikis į vestuves atvyko kartu su broliu princu Williamu. Jis šiose vestuvėse eina garbingas vyriausiojo pabrolio pareigas. Abu vyrai vestuvių proga pasipuošė karinėmis uniformomis. Ilgai buvo spėliojama, ar princas Harry nusiskus barzdą – draudžiama vilkėti karinę šventinę uniformą ir būti su barzda. Tačiau princams, bent jau per jų vestuves, gali galioti išimtys – taip nusprendė Karalienė Elizabeth II.

Princas Harry su broliu princu Williamu

Belaukiant nuotakos visų žvilgsniai buvo nukreipti į jaunikį ir jaunosios mamą. Viešumo nemėgstanti Doria šventykloje sėdėjo nuleidusi galvą ir sunkiai tvardydama jaudulio ašaras.

Šios vestuvės – netradiciškos. Didelę dalį kelio link altoriaus Meghan žengia viena, taip parodydama savo nepriklausomybę. Ją lydėjo tik gėlių mergaitės ir pažai. Tik vėliau koplyčioje Meghan pasitiko princas Charlesas, kuris ir palydėjo nuotaką iki altoriaus pas mylimąjį. Kadangi Meghan tėtis Thomas Markle sveiksta po širdies operacijos, jis negali palydėti nuotakos prie altoriaus.

Neįprasta ir tai, kad Meghan nusprendė neturėti vyriausiosios pamergės. Ji nenorėjo išskirti nė vienos savo draugės. Užtat už lygias teises pasisakanti nuotaka nustebino daugelį, nes nusprendė pasakyti kalbą – per karališkąsias vestuves įprastai kalba tik vyrai.

Jungtuvių ceremonijos metu ypatingas vaidmuo buvo skirtas jaunikio tetai, šviesaus atminimo princesės Dianos seseriai ledi Jane Fellowes. Ji perskaitė ištrauką iš Giesmių giesmės knygos.

Po jos jausmingą pamokslą pasakė iš JAV atvykęs vyskupas Michaelas Curry – šventikas kalbėjo apie didžiausią žmonijos atradimą ugnį. Jo tvirtinimu, žmonės iš naujo atrado ugnį, kai atrado MEILĘ. Tai – žmonijos varomoji jėga.

Širdingą pamokslą palydėjo atlikėja Karen Gibson su karališkuoju choru. Kartu jie atliko dainą „Stand By Me“.

Apsikeitus velsietiško aukso žiedais ceremonija jau artėjo į pabaigą. Iškilmės koplyčioje buvo baigtos po Himno giedojimo ir visų susirinkusiųjų palaiminimo.

Ilgai laukta šventė

Princo Harry ir Meghan santykių įteisinimas – laukiamiausia metų šventė šalyje, kuriai buvo ruošiamasi ilgai. Nuo ketvirtadienio vyko procesijos repeticijos, žmonės galėjo grožėtis muzikiniais pasirodymais, karių eisenomis. O jau penktadienio rytą ištikimiausi karališkosios šeimos gerbėjai užsiėmė geriausias vietas Vindzoro pilies prieigose, kur praleido naktį.

Į jungtuves mylimieji pakvietė gausų būrį tautos atstovų, tačiau norinčių išvysti laimingąją yra nepalyginamai daugiau, todėl visos Vindzoro gatvės tiesiog perpildytos.

Po bažnytinės priesaikos Šv. Jurgio koplyčioje jaunavedžiai važiuos arklių traukiama karieta Vindzoro gatvėmis. Pora išvyks iš Vindzoro pilies per Pilies kalvą (Castle Hill) ir tęs kelionę High Street po Vindzoro miesto centrą. Į pilį jaunavedžiai sugrįš Long Walk alėja. Procesijoje dalyvaus daugiau nei 250 kariškių. Tarp jų – nemažai jaunikio bičiulių iš dienų, kai princas Harry tarnavo kariuomenėje.

Mažųjų aristokratų vaidmuo

Ypatingas vaidmuo vestuvėse buvo patikėtas jaunikio dukterėčiai ir sūnėnui – princesė Charlotte (3) barstė gėlių žiedlapius, o princas George‘as (4) atliko pažo pareigas. Britų aristokratų vestuvėse pažas neša nuotakos veliumą arba žiedus.

Vestuvių procesijoje dalyvavo ir daugiau vaikų. Priešingai nei per princo Williamo ir Catherine vestuves, šįkart svarbios pareigos buvo suteiktos ne tik kilmingiems vaikams.

Šįkart prie procesijos prisijungė princo Harry krikštadukros Florence van Cutsem (3) ir Zalie Warren (2), Meghan krikštadukros Remi Litt (6) ir Rylan Litt (7), princo Harry krikštasūnis Jasperas Dyeris (6) ir Meghan geriausios draugės Jessicos Mulroney dukrytę Ivy (4) bei septynmečiai dvynukai Brianas ir Johnas. Visi vaikai per iškilmes buvo pasipuošę vienodais, specialiai šiai progai pasiūtais drabužiais. Berniukai vilkėjo tamsius drabužius, o mergaitės – baltas sukneles.

Vestuvės – be nuotakos tėvo

Palydėti Meghan prie altoriaus turėjęs jos tėvas Thomas Markle (73) vestuvėse nedalyvauja. Jo pareiškimai dėl dalyvavimo karališkosiose vestuvėse keitėsi kasdien po to, kai išaiškėjo, kad Thomas parsidavė paparacams.

Anksčiau alų perkantis užfiksuotas vyras norėjo pasirodyti pasauliui palankesnėje šviesoje, todėl susitarė su vienu iš fotografu ir surežisavo visą fotosesiją. Nuotakos tėvas tikino norėjęs tik gero ir jokios finansinės naudos nesiekęs. Vėliau vyras atsiprašė ir pripažino, kad tai buvo kvaila idėja. Ją, beje, pakišo Thomo dukra iš pirmosios santuokos Samantha Grant. Į karališkąsias vestuves nepakviesta moteris jau kurį laiką bando įkišti pagalį į ratus savo jaunesnei sesei.

Paaiškėjus apgaulai Thomas atsiprašė Meghan ir pareiškė, kad vestuvėse nedalyvaus dėl didelės gėdos ir neseniai ištikusio infarkto. Vis dėlto po ilgų Meghan įkalbinėjimų T.Markle sutiko atvykti.

„Noriu tapti istorijos dalimi“, – tuomet TMZ sakė Meghan tėvas. Tačiau jam ir vėl teko pakeisti planus. Po infarkto garbaus amžiaus vyro sveikata niekaip negerėjo, todėl trečiadienį jam buvo atlikta širdies operacija.

Penktadienį Kensingtono rūmai pranešė, kad nuotaka paprašė princo Charleso, jog jis palydėtų ją prie altoriaus.

Princo Harry ir Meghan Markle vestuvių akimirkos / Scanpix nuotr./Žmonės.lt montažas

Sulaužė gardžią tradiciją

Pagal ilgametę tradiciją, per karališkąsias vestuves iškepami du vestuviniai tortai. Pagrindinis jų, pagal tradicijas, turėtų būti vaisinis, tačiau jaunavedžiai ją sulaužė išsirinkę citrinomis ir šeivamedžio žiedais kvepiantį desertą. Jį iškepti buvo patikėta amerikiečių kilmės konditerei Claire Ptak.

Iš viso princo Harry ir Meghan vestuviniam tortui konditerė panaudojo 200 Amalfi citrinų, 500 ekologiškų kiaušinių iš Safolko apylinkių, 20 kg sviesto, 20 kg miltų, 20 kg cukraus ir 10 butelių Sandringamo šeivamedžių žiedų sirupo.

Bekingemo rūmuose iškeptą tortą sudaro citrininis biskvitas, sulaistytas šeivamedžio žiedų sirupu. Biskvitus konditerė pertepė citrinomis kvepiančiu varškės kremu, o patį tortą aptepė sviestiniu šveicariško morengo kremu, į kurį įmaišė šeivamedžio žiedų sirupo. Nuotakos užsakymu tortas buvo išpuoštas gyvų gėlių žiedais.

Vėliau šeivamedžio žiedų tortas bus supjaustytas gabaliukais, supakuotas ir išsiųstas paštu kiekvienam svečiui kaip padėkos ženklas.

Princo Harry ir Meghan Markle vestuvių akimirkos

Vindzoro rūmuose – ir Meghan protėvių įspaudas

Princas Harry galbūt niekada netaps karaliumi, priešingai nei jo vyresnysis brolis princas Williamas, tačiau tauta pamilo rusvaplaukį princą nuo tos akimirkos, kai jo tėvai princesė Diana ir princas Charlesas su kūdikiu ant rankų pasirodė ant ligoninės laiptų. Princo Harry gyvenimas nelepino, todėl tauta tiesiog netveria džiaugsmu, kad ilgai balta varna karališkojoje šeimoje laikytas princas surado tikrąją meilę.

Vargu, ar Thomas Markle ir Doria Ragland per televizorių stebėdami karališkąsias princo Charleso ir ledi Dianos vestuves bent įsivaizdavo, kad už penkių dienų gimsianti jų dukra Meghan vieną dieną taps šios karališkos poros sūnaus žmona. Juk Doria vis dar nešioja jos protėvius valdžiusių vergvaldžių pavardę, o Thomo proprosenelė dirbo Vindzoro rūmuose tarnaite. Taip, tuose pačiuose rūmuose, kur šiandien tuokiasi princas Harry ir Meghan Markle!

Princo Harry ir Meghan santykių pradžioje daug kas kalbėjo, kad išsiskyrusi amerikiečių aktorė britų princui ne pora. Juolab, kad karališkojoje šeimoje dar niekada nebuvo maišytos rasės asmens. Vis dėlto laimingoji pora įrodė – tikrai meilei niekas nesvarbu.

Princo Harry ir Meghan Markle vestuvių akimirkos

Prašė nenešti dovanų

Princas Harry ir Meghan prašė nenešti ir nesiųsti vestuvinių dovanų. Likus kelioms savaitėms iki vestuvių jie paragino iškeisti dovaną į auką pasirinktai labdaros organizacijai. Pora išsirinko septynias labdaros organizacijas, atspindinčias įvairias problemas, kurioms jie nėra abejingi:

 • CHIVA – ši labdaros organizacija remia vaikus, nešiojančius ŽIV virusą, ir jų šeimas visoje Didžiojoje Britanijoje bei Airijoje.
 • „Crisis“ – tai nacionalinė labdaros organizacija, besirūpinanti benamiais Jungtinėje Karalystėje.
 • „Myna Mahila Foundation“ – tai Mumbajuje (Indija) veikianti organizacija, kur kovoja už moterų teises, padeda jaunoms moterims įgyti pasitikėjimo savimi, įsitvirtinti profesinėje srityje.
 • „Scotty’s Little Soldiers“ – ši labdaros organizacija rūpinasi vaikais, kurių bent vienas tėvų žuvo karinės tarnybos metu.
 • „StreetGames“ – ši organizacija pasitelkia sportą, kad paragintų jaunus žmones gyventi sveikiau, išmokytų siekti savo tikslų.
 • „Surfers Against Sewage“ – ji saugo vandenynus, paplūdimius, laukine pajūrio gamta.

„The Wilderness Foundation“ – tai labdaros organizacija, kuri padeda rizikos grupėms priklausantiems paaugliams, supažindindama juos su laukine gamta, rengdama ekskursijas į gamtą.

Princo Harry ir Meghan Markle vestuvių akimirkos

Blogas ženklas?

Gegužės 19-oji Jungtinės Karalystės istorijoje – krauju aplaistyta data. 1536-aisiais karalius Henry VIII pasiuntė myriop savo antrąją žmoną Anne Boleyn. Gegužės 19-ąją jai buvo nukirsdinta galva.

Istorikai negali atsistebėti, kad karališkoji pora vestuvėms išsirinko šią dieną. Juolab, kad princą Harry su karaliumi Henry VIII sieja ne tik istorija ar išvaizdos panašumai (rūstusis karalius taip pat buvo raudonplaukis), bet ir vardas. Tikrasis žaviojo princo vardas nėra Harry, jis yra princas Henry Charlesas Albertas Davidas.

Tačiau viso šito neverta sureikšminti. Jungtinės Karalystės istorijoje buvo išlieta tiek daug kraujo, kad sunku surasti dieną metuose, kurios nebūtų galima susieti su kokiu nors tragišku įvykiu.

Užtat futbolo fanai tiesiog siunta dėl vestuvių datos, mat šį šeštadienį vyksta Futbolo asociacijos (FA) čempionato finalas. Britams futbolas – lyg lietuviams krepšinis. Dėl antrosios religijos pavadinimo futbolas gali varžytis tik su viena britų aistra – karališkąja šeima. Dar žiemą britai internete sukėlė tikrą isteriją, negalėdami suprasti, kodėl jie verčia rinktis tarp futbolo čempionato ir karališkų vestuvių. Tuo tarpu pati FA problemos nematė. Juk vestuvės vyks dieną, o čempionatas – vakarop.

Brangiausios vestuvės istorijoje

Didžiosios Britanijos vestuvių planavimo agentūra „Bride Book“ suskaičiavo, kad karališkoji šventė gali tapti brangiausiomis visų laikų vestuvėmis – kainuoti net 36 mln. eurų. Tai maždaug 9 mln. eurų daugiau nei 2011-aisiais vykusios princo Williamo vestuvės.

Vien gėlėms per princo Harry ir Meghan vestuves išleista daugiau, nei dažnas lietuvis uždirba per metus. Kaip rašo LRT.lt, įmantrios gėlių kompozicijos koplyčiai dekoruoti, lauko pavėsinės papuošimai iš gyvų gėlių ir nuotakos bei pamergių puokštės kainavo apie 110 tūkst. svarų (126 tūkst. eurų). Kitos dekoro detalės, turinčios Vindzoro pilį paversti šių laikų pasaka, kainavo dar apie 130 tūkst. svarų (149 tūkst. eurų).

Manoma, kad nuotakos suknelė atsiėjo ne mažiau kaip 300 tūkst. svarų (343 tūkst. eurų). Už savo šventinius drabužius sumokėjo pati M. Markle.

Kensingtono rūmai iš karto po poros sužadėtuvių pranešė, kad visas princo Harry ir jo išrinktosios jungtuvių išlaidas padengti įsipareigojo karališkoji šeima. Tačiau prie šventės prisidėjo ir mokesčių mokėtojai – valstybė sumokėjo 24 mln. svarų (27,5 mln. eurų) šventės dalyvių ir smalsuolių Londono gatvėse saugumui užtikrinti. Tačiau ši suma – smulkmė, palyginus su tuo, kiek uždirbs Didžioji Britanija. Prognozuojama, kad karališkosios vestuvės šios šalies ekonomiką kilstelės 0,5 mlrd. svarų (0,57 mlrd. eurų).

Princo Harry ir Meghan Markle vestuvių akimirkos

Prieš jungtuves – krikštynos

Kovo mėnesį Meghan pasikrikštijo ir tapo anglikone. Privati krikštynų ceremonija buvo surengta St. James rūmuose Londone. Rūmų koplytėlėje Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby suteikė M.Markle švenčiausiąjį sakramentą. Jautri ceremonija truko 45 minutes.

Teigiama, kad ceremonijoje dalyvavo princas Harry, jo tėvas princas Charlesas su žmona Camilla.

Meghan, kuri iki šiol buvo protestantė, nebuvo būtina pasikrikštyti tam, kad ištekėtų už princo Harry. Vis dėlto iš karto po sužadėtuvių Meghan paskelbė, jog vis tiek tai padarys.

Karališkosios princo Harry ir Meghan Markle vestuvės (108 nuotr.)
+102
Karališkųjų vestuvių svečiai (72 nuotr.)
+66

Skaitykite daugiau