Jaudinanti akimirka: britų Šindleriu vadinamo Nicholo Wintono susitikimas su žydais, kuriuos išgelbėjo prieš 50 metų

Seras Nicholas Wintonas su vienu iš žydų vaikų, kurį išgelbėjo per holokaustą / Kadras iš vaizdo įrašo
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Seras Nicholas Wintonas (105 m.) yra žinomas humanistas, Antrojo pasaulinio karo metais išgelbėjęs 669 žydų vaikus iš nacių okupuotos tuometinės Čekoslovakijos. Britų Šindleriu vadinamas vyras su dalimi tų išgelbėtų vaikų susitiko po penkiasdešimties metų laidoje „That's Life“, ir nors ši laida eterį pasiekė prieš 26-erius metus, ji vis dar jaudina milijonus žmonių visame pasaulyje ir masiškai plinta internete.

Apie tai, kad per holokaustą išgelbėjo šimtus žydų vaikų, Nicholas Wintonas niekam nepasakojo ir nesigyrė – ištisus 50 metų tai buvo paslaptyje. Tačiau 1988-aisiais jo žmona Grete rūsyje rado užrašų knygelę, kurioje buvo užrašytos visos tų vaikų ir jų tėvų pavardės bei šeimų, kurios priėmė ir užaugino žydų vaikus Didžiojoje Britanijoje, pavardės bei adresai. Iš šio sąrašo pavyko surasti 80 vadinamųjų „Wintono vaikų“.

Seras Nicholas Wintonas 2011-aisiais / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Apie kilnius Nicholo Wintono darbus pasaulis sužinojo tais pačiais 1988-aisiais, kai eterį pasiekė BBC televizijos laida „That's Life“ – jam tada buvo 79-eri. Į laidą Nicholas Wintonas buvo pakviestas kaip žiūrovas ir sėdėjo auditorijoje kartu su būriu nepažįstamų žmonių. Laidos metu vedėja Esther Rantzen parodė Nicholo Wintono užrašų knygelę ir paaiškino žiūrovams, kokį didį darbą jis tyliai ir nesavanaudiškai atliko 1938–1939 metais.

Laidos vedėja paklausė auditorijoje esančių žmonių, ar kuris nors iš jų yra skolingas už savo gyvybę Nicholui Wintonui, ir, didžiulei jo nuostabai, atsistojo visi aplink jį sėdėję žmonės. Pirmą kartą susitikęs su žmonėmis, kuriuos išgelbėjo per holokaustą, Nicholas Wintonas susigraudino.

Seras Nicholas Wintonas išgelbėjo 669 žydų vaikus, tačiau už gyvyvę jam dėkingi yra dar apie 5 000 žmonių – tų išgelbėtųjų vaikų vaikai, anūkai ir proanūkiai.

Skaitykite daugiau