Jau galite pasivaikščioti po Kaune filmuotą „Černobylį“

Ekskursija po serialo „Černobylis“ filmavimo vietas Kaune / Teodoro Biliūno / „Žmonės Foto“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-07-01 18:12
Šiurpus, autentiškas ir atimantis žadą – taip apie serialą „Černobylis“ kalba visas pasaulis. Didžioji jo dalis pernai nufilmuota Lietuvoje ir pirmoji serija, prie ekrano bauginusi beveik 2 milijonus žiūrovų, parodė mūsų šalį kaip mistišką, sovietine atmosfera alsuojantį bei siurrealistinį kraštą. Todėl netolimos praeities romantikams, norintiems pamatyti garsųjį Černobylį, į Ukrainos gilumą dabar belstis nebereikia – užtenka išeiti į savo kiemą.

1986-ųjų balandžio 26-osios naktį Černobylio dangus sužibo sprogusio atominės elektrinės 4-tojo reaktoriaus radiacine liepsna ir ši tragedija tapo viena garsiausių pasaulio istorijoje. Po daugiau nei trijų dešimtmečių pasirodęs įvykio įkvėptas serialas, dalies žiūrovų vertinimu, taip pat turėtų atsidurti istorijos vadovėliuose. Detalumu pritrenkiantis bendras amerikiečių milžino HBO ir prodiuserinių kompanijų-partnerių kūrinys buvo filmuojamas 2018-ųjų vasarą Lietuvoje. Tačiau kartu dirbusiam gausiam būriui lietuvių kino bendruomenės „Černobylio“ sėkmė nebuvo tokia jau netikėta.

„Nenoriu girtis, bet teigiamos reakcijos manęs nenustebino. Jau perskaičius scenarijų buvo aišku – „Černobylis“ labai gerai parašytas, į globalią tragediją žvelgiantis liudininkų akimis. Todėl žinojau: žiūrovas susitapatins ir tai pajus. Serialo ambicijos buvo didžiulės, režisierius, scenaristas ir dailininkas stengėsi įsiklausyti į lietuvių patarimus, nes norėjo labai autentiško kūrinio“, – prisimena „Černobylio“ filmavimo aikštelių ir kino kompanijos „Baltic locations“ vadovas Jonas Špokas. 

Ekskursija po serialo „Černobylis“ filmavimo vietas Kaune / Teodoro Biliūno / „Žmonės Foto“ nuotr.
Ekskursija po serialo „Černobylis“ filmavimo vietas Kaune / Teodoro Biliūno / „Žmonės Foto“ nuotr.

Todėl, siekdami kuo daugiau autentiškumo, pašnekovas kartu su komanda ypač atsakingai ieškojo vietų serialui filmuoti, darbus pradėję dar 2016 m. rudenį. 

Pripetė, Černobylio apylinkės, Maskva – beveik viskas buvo kuriama Lietuvoje. Taip gimė gyva sovietmečio realybė, užfiksuota nuo Pravieniškių iki Visagino: seriale galima išvysti apie 40 skirtingų lokacijų, nufilmuotų per beveik 1000 valandų. 

Kelionę po „Černobylio“ Lietuvą siūloma pradėti Kaune. Tarpukario architektūra žavintis miestas idealiai atitiko ir seriale matomą sovietmečio Maskvos viziją. Tačiau viena įspūdingiausių akimirkų – magiška scena pirmojoje serijoje, kai Pripetės gyventojai stovi ant tilto net nenutuokdami, kas iš tikrųjų įvyko atominėje elektrinėje. Tarsi žiedadulkės besileidžiantys radioaktyvūs pelenai ekrane kuria kraupios nežinomybės ir ramybės įspūdį.

Ekskursija po serialo „Černobylis“ filmavimo vietas Kaune / Teodoro Biliūno / „Žmonės Foto“ nuotr.
Ekskursija po serialo „Černobylis“ filmavimo vietas Kaune / Teodoro Biliūno / „Žmonės Foto“ nuotr.

„Šią sceną filmavome Petrašiūnuose, M. Gimbutienės gatvėje. Ten yra jau nebenaudojamas vandentiekio tiltas, apie kurį serialo režisierius Johan Renck pasakė: „Geriau net nebūčiau susapnavęs“. Jis ieškojo vietos, kuri atsirastų tarsi iš niekur. Šis tiltas būtent toks – lyg be prasmės: neturi pradžios, pabaigos, pastatytas virš geležinkelio bėgių ir skirtas vandentiekio vamzdžiams iš Petrašiūnų kapinių, o dabar dūla nenaudojamas“, – pasakoja J.Špokas.

Ir tokių mistiškų vietų Kaune – ne viena. „Pagrindinio veikėjo Valerijaus Legasovo butas, kurį radome visai netyčia, nufilmuotas įspūdingame art-deco name Vytauto pr. 58. Šiurpioji Maskvos 6-toji ligoninė, į kurią atvežti Pripetės ugniagesiai, kurta buvusiuose KTU 8-tuose rūmuose, Kęstučio g. 27. Jie dabar privatizuoti. Savanorių pr. 66 esančioje Radijo gamykloje buvo filmuojamas KGB kalėjimas ir atominių tyrimų instituto darbo kabinetas“, – filmavimo aikšteles vardina serialui talkinusio „Kauno filmų biuro“ vadovas Aurelijus Silkinis.

„Černobylis“ filmuotas ir buvusiame sraigtasparnių remonto angare Europos pr. 27. Kėdainiuose, Chemikų gatvėje, kurta 4-osios serijos scena, kurioje ugniagesiai namus purškia cheminėmis medžiagomis.

Daugiau skaitykite ČIA.

Artimiausios ekskursijos „Černobylis. Kaunas“ lietuvių kalba vyks liepos 7 d. (nuo 12 val.), 8 d. (nuo 17.30 val.) ir 9 d. (nuo 17.30 val.) pėsčiomis ir truks 2 valandas. Vietų skaičius ribotas, būtina registracija el. paštu info@kaunasin.lt arba tel. 8 616 50991

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai