Japonijoje – valstybinės nužudyto premjero Sh.Abe laidotuvės: ceremonija – už 12 mln. eurų

Valstybinės nužudyto Japonijos premjero Shinzo Abe laidotuvės / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Valstybinės nužudyto Japonijos premjero Shinzo Abe laidotuvės / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: BNS
2022-09-27 10:20
AA

Japonijos ir užsienio šalių aukšto rango pareigūnai per antradienį prasidėjusias prieštaringai vertinamas valstybines laidotuves atidavė pagarbą liepą nužudytam buvusiam ministrui pirmininkui Shinzo Abe.

Sh.Abe pelenai į ceremoniją Tokijo arenoje „Nippon Budokan“ atvežti po pietų vietos laiku, tačiau jau nuo ankstyvo ryto prie netoliese dviejose palapinėse įrengtų altorių nusidriekė didžiulė eilė žmonių, norinčių padėti gėlių ir pasimelsti už buvusį lyderį.

Pelenus į areną nešė velionio našlė Akie Abe, o ekspremjero garbei nuaidėjo 19 šūvių salvė.

Palaikus gabenęs kortežas važiavo iš A.Abe namų sostinėje, o palei maršrutą stovėjo eilė baltas uniformas dėvėjusių karių.

Akie Abe neša urną su Shinzo Abe pelenais / Giedrė Gedeikytė nuotr.

Sh.Abe, ilgiausiai dirbęs Japonijos premjeras, tebėra viena iš labiausiai atpažįstamų šalies politinių veikėjų, žinomas dėl tarptautinių aljansų puoselėjimo ir „Abenomikos“ ekonominės strategijos.

2020 metais jis atsistatydino dėl sveikatos problemų, tačiau išliko įtakingu politiku ir agitavo už savo valdančiąją partiją iki liepos 8 dienos, kai jį nužudė vienas veikęs šaulys. Į Sh.Abe buvo iš arti šauta per kampanijos renginį Naros mieste, jam sakant kalbą. Buvęs premjeras nužudytas kelios dienos prieš parlamento aukštųjų rūmų rinkimus, kuriuose jo partija sustiprino savo pozicijas valdžioje

Valstybinės nužudyto Japonijos premjero Shinzo Abe laidotuvės / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Valstybinės nužudyto Japonijos premjero Shinzo Abe laidotuvės / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Sh.Abe nužudymu kaltinamas vyras taikėsi į buvusį lyderį manydamas, kad jis susijęs su Susivienijimo bažnyčia. Įtariamasis piktinosi šios religinės organizacijos veikla, nes jo motina aukojo jai didžiules sumas.

Premjero žūtis šokiravo šalį, garsėjančioje mažu su ginklais susijusių nusikaltimų skaičiumi, taip pat sulaukė tarptautinio pasmerkimo.

Tačiau sprendimas surengti Sh.Abe valstybines laidotuves – tik antrąsias ekspremjero laidotuves pokario laikotarpiu – sukėlė pasipriešinimą: neseniai atliktų apklausų duomenimis, maždaug 60 proc. japonų nepritarė tokiam renginiui.

Kai kurie įstatymų leidėjai iš opozicinių partijų apskritai boikotuoja laidotuves.

Japonijos imperatorius ir imperatorienė nedalyvaus, nes yra neutralūs nacionaliniai veikėjai. Vis tik sosto įpėdinis princas Akishino ir jo sutuoktinė ruošiasi pusantros valandos trukmės pamaldų pabaigoje padėti gėlių kartu gedinčiaisiais.

Kontroversijos priežastys įvairios: vieni kaltina dabartinį premjerą Fumio Kishida vienašališkai patvirtinus laidotuves be konsultacijų su parlamentu, kiti piktinasi apie 12 mln. dolerių (12,4 mln. eurų) renginio kaina.

Protestai prieš valstybines Shinzo Abe laidotuves / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Nevienareikšmiškai vertinamas ir Sh.Abe politinis palikimas. Jo kadencija pasižymėjo dažnais kaltinimais nepotizmu, taip pat pasipriešinimu Sh.Abe nacionalistinėms pažiūroms bei planams perrašyti Japonijos pacifistinę konstituciją.

F.Kishidos vyriausybė, kaip spėjama, tikisi, kad iškilmingas renginys, kuriame dalyvaus apie 4,3 tūkst. žmonių, įskaitant 700 svečių iš užsienio, užgoš vidinius nesutarimus.

Kamala Harris Shinzo Abe laidotuvėse / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tarp svečių yra JAV viceprezidentė Kamala Harris ir pasaulio lyderiai, įskaitant Indijos ministrą pirmininką Narendrą Modi ir Australijos premjerą Anthony Albanese'į.

Sh. Abe stengėsi puoselėti glaudžius ryšius su Vašingtonu, norėdamas sustiprinti svarbų JAV ir Japonijos aljansą, taip pat siekė sustiprinti Japonijos, Jungtinių Valstijų, Indijos ir Australijos Ketverto (angl. The Quad) grupę.

Gedintieji klausėsi F.Kishidos ir kitų politikų, įskaitant Sh.Abe po jo atsistatydinimo pakeitusį Yoshihide Sugą, kalbų.

Ministras pirmininkas F.Kishida savo kalboje pavadino velionį „drąsiu žmogumi“ ir išvardijo jo nuopelnus, įskaitant pastangas stiprinti Japonijos diplomatinius ryšius.

„Jaučiu širdį veriantį sielvartą“, – sakė F.Kishida, žiūrėdamas į Sh.Abe nuotrauką, pakabintą virš didžiulės gėlių kompozicijos su Japonijos vėliava, ekspremjero gautais apdovanojimais bei pelenų urna.

Fotogalerija:

Valstybinės nužudyto Japonijos premjero Shinzo Abe laidotuvės (15 nuotr.)
+9

Žmonės.lt primena, kad liepos 12-ąją vienoje Tokijo šventykloje įvyko privačios Shinzo Abe laidotuvės. Nors laidotuvių apeigose galėjo dalyvauti tik šeimos nariai ir artimi draugai, prie Tokijo Dzodžiodži šventyklos susirinko daug žmonių, norinčių pareikšti pagarbą ilgiausiai Japonijos premjero poste dirbusiam žmogui.

Dalis ilgose eilėse stovėjusių žmonių vilkėjo juodai ir smerkė buvusio lyderio „niekingą“ nužudymą.

Fotogalerija:

Nužudyto buvusio premjero Shinzo Abe laidotuvės Japonijoje (8 nuotr.)
+2