J.Bidenas prisaikdintas 46-uoju JAV prezidentu – užbaigė D.Trumpo erą

Joe Bidenas su Jill Biden ir Baltuosius rūmus paliekantys Donaldas Trumpas su Melania Trump / Scanpix nuotr.
Autorius: BNS
Publikuota: 2021-01-20 15:41
Praėjus 34 metams po to, kai pirmą kartą siekė šio posto, trečiadienį Joe Bidenas bus prisaikdintas 46-uoju Jungtinių Valstijų prezidentu, užbaigdamas chaotiškiausios šių laikų administracijos darbą ir nustatydamas naują kovos su koronaviruso pandemija bei vienijimosi kursą smarkiai susiskaldžiusioje šalyje.

Prezidento postą paliekantis Donaldas Trumpas prieš ketverius metus įžengė į Baltuosius rūmus kaip arogantiškas milijardierius politikos pašalietis. Dabar jį pakeis visiška priešingybė – politikas, kurio atsidavimas darbui, puikus Vašingtono vidaus virtuvės išmanymas bei išgyventos skaudžios asmeninės tragedijos neabejotinai užduos naują toną.

J.Bidenas, 78 metų buvęs viceprezidentas ir ilgametis senatorius, pirmą kartą kandidatu į prezidento postą siekęs tapti 1987-aisiais, valstybės vadovo priesaiką duos vidurdienį (19 val. Lietuvos laiku) vakarinėje Kapitolijaus pusėje, kur sausio 6 dieną D.Trumpo šalininkai susirėmė su policija prieš įsiverždami į kompleksą.

Nors valdžios perdavimas vyks beveik taip pat, kaip vykdavo daugiau nei du šimtmečius, ši inauguracija bus išskirtinė.

Už Baltųjų rūmų tvoros Vašingtono centras prieš inauguraciją įgijo distopišką vaizdą: jame budi 25 tūkst. Nacionalinės gvardijos karių, turinčių užtikrinti, kad nepasikartotų sausio 6-osios įvykiai.

Už Baltųjų rūmų tvoros Vašingtono centras prieš inauguraciją įgijo distopišką vaizdą: jame budi 25 tūkst. Nacionalinės gvardijos karių, turinčių užtikrinti, kad nepasikartotų sausio 6-osios riaušės / Scanpix nuotr.
Už Baltųjų rūmų tvoros Vašingtono centras prieš inauguraciją įgijo distopišką vaizdą: jame budi 25 tūkst. Nacionalinės gvardijos karių, turinčių užtikrinti, kad nepasikartotų sausio 6-osios riaušės / Scanpix nuotr.

Dėl siaučiančios koronaviruso pandemijos visuomenė negalės dalyvauti prisaikdinimo ceremonijoje, todėl  Nacionalinė alėja, kurioje per prezidentų inauguracijas paprastai susirenka didžiulės minios, šiuo metu visiškai tuščia.

Savo inauguracijos išvakarėse atvykęs į Vašingtoną J.Bidenas uždavė naują JAV vyriausybės toną įtaigiu 400 tūkst. nuo COVID-19 mirusių amerikiečių pagerbimu.

J.Bidenas, kuris yra išgyvenęs didelę asmeninę tragediją ir garsėja tuo, kad nebijo viešai parodyti emocijų, akcentuoja būtinybę suvienyti šalį po chaotiškų ketverių prezidento D.Trumpo valdymo metų.

„Kartais sunku prisiminti, bet taip sveikstame. Svarbu daryti tai kaip šaliai“, – sakė J.Bidenas prie Lincolno memorialo.

Joe Bidenas yra išgyvenęs didelę asmeninę tragediją ir garsėja tuo, kad nebijo viešai parodyti emocijų / Scanpix nuotr.
Joe Bidenas yra išgyvenęs didelę asmeninę tragediją ir garsėja tuo, kad nebijo viešai parodyti emocijų / Scanpix nuotr.

Anksčiau antradienį J.Bideno skruostais riedėjo ašaros, kai jis per atsisveikinimo ceremoniją Vilmingtono mieste, kuriame gyvena, pagerbė savo velionį sūnų Beau, sėkmingai siekusį politiko karjeros, bet 2015-aisiais 46 metų amžiaus mirusį nuo smegenų vėžio.

„Gailiuosi tik to, kad jo čia nėra“, – sakė J.Bidenas.

Šis demokratų senatorius veteranas, kuris taip pat buvo Baracko Obamos viceprezidentas, trečiadienio nakčiai su žmona Jill apsistojo Blairo name – oficialiuose JAV prezidento svečių namuose Lafayette'o aikštėje priešais Baltuosius rūmus.

Jo inauguracijos kalba truks 20–30 minučių, sakė apie pasirengimą informuotas šaltinis. Pasak jo, J. Bidenas „kreipsis į visus amerikiečius ir paragins kiekvieną pilietį dalyvauti sutinkant neeilinius iššūkius, su kuriais susiduriame visi“.

Joe Bidenas ir Jill Biden / Scanpix nuotr.
Joe Bidenas ir Jill Biden / Scanpix nuotr.

D.Trumpas nedalyvaus

Prezidento inauguracijos išvakarėse sostinėje paprastai susirenka didžiulės minios, tačiau J.Bidenas ir išrinktoji viceprezidentė Kamala Harris dėl kovos su pandemija priemonių ir po kruvinų riaušių JAV Kapitolijuje sustiprinto saugumo Nacionalinėje alėjoje buvo kone vieni.

Nacionalinės alėjos pievoje jau pastatyta maždaug 200 tūkst. vėliavų, simbolizuojančių trečiadienio inauguracijoje nedalyvausiančias minias.

D.Trumpas, kuris viešumoje nesirodė savaitę, kelias dienas trukusią tylą nutraukė iš anksto įrašyta atsisveikinimo žinia.

Vaizdo įraše jis pirmą kartą paprašė amerikiečių „melstis“ už būsimos administracijos sėkmę. Prieš tai jis kelis mėnesius įtikinėjo savo šalininkus respublikonus, kad demokratai apgaule laimėjo rinkimus.

D.Trumpas, kurio pastangos kovoti su COVID-19 pandemija ir paguosti jos aukas sulaukė daug kritikos, J.Bideno inauguracijoje nedalyvaus.

Jis dar nėra asmeniškai pasveikinęs J.Bideno su jo pergale ar pakvietęs tradicinio arbatos puodelio Ovaliajame kabinete.

Baltuosius rūmus paliekantys Donaldas Trumpas ir Melania Trump / Scanpix nuotr.
Baltuosius rūmus paliekantys Donaldas Trumpas ir Melania Trump / Scanpix nuotr.

Vienas paskutinių D.Trumpo darbų prieš tai, kai jis trečiadienį ryte išskris į Floridą, buvo malonės suteikimas dešimtims asmenų, nuteistų už nusikaltimus ar sulaukusių oficialių kaltinimų. Tarp jų esama ir svarbių D.Trumpo šalininkų.

Įtakingas buvęs D.Trumpo patarėjas Steve'as Bannonas, apkaltintas tuo, kad pasisavino lėšas, paaukotas prezidento sumanytos sienos Meksikos pasienyje statyboms, yra tarp 73 malonės sulaukusių asmenų, kurių sąrašą po vidurnakčio, paskutinėmis D.Trumpo kadencijos valandomis, paskelbė Baltieji rūmai.

Paties D.Trumpo ar jo artimųjų tame sąraše nėra.

JAV prezidentas D. Trumpas su žmona įžiebė pagrindinę Kalėdų eglę / „Scanpix“ nuotr.
JAV prezidentas D. Trumpas su žmona įžiebė pagrindinę Kalėdų eglę / „Scanpix“ nuotr.

Be S.Bannono, malonė buvo suteikta Elliottui Broidy, respublikonų lėšų rinkėjui, rudenį pripažinusiam kaltę dėl schemos siekiant, kad Baltieji rūmai nutrauktų vieno Malaizijos fondo išplėšimo tyrimą.

Į sąrašą taip pat pateko reperis Lil Wayne'as, kuris praėjusį mėnesį pripažino kaltę dėl neteisėto šaunamojo ginklo laikymo ir kuriam grėsė įkalinimas 10 metų.

Tuo metu Kapitolijuje tvyro įtampa, Senatui ruošiantis galimam D.Trumpo apkaltos teismui. Demokratų kontroliuojami Atstovų Rūmai sausio 13 dieną nubalsavo už istorinę antrąją apkaltą prezidentui už „maišto kurstymą“ dėl jo šalininkų įsiveržimo į Kapitolijų.

Tai gali apsunkinti J.Bideno pastangas užsitikrinti kiek įmanoma greitesnį jo pasirinktų kandidatų į aukščiausius administracijos postus paskyrimą ir jo parengto 1,9 trln. dolerių ekonomikos gaivinimo po koronaviruso pandemijos paketo priėmimą.

Kamala Harris ir Joe Bidenas / SCANPIX nuotr.
Kamala Harris ir Joe Bidenas / SCANPIX nuotr.

„Iškart imsiuosi darbo“

„Negalime nė sekundės iššvaistyti veltui spręsdami krizes, su kuriomis susiduria mūsų šalis“, – antradienį vakare parašė J.Bidenas socialiniame tinkle „Twitter“.

„Dėl to po mano prisaikdinimo rytoj iškart imsiuosi darbo“, – pridūrė demokratas.

Norėdamas pademonstruoti naująją dvasią J.Bidenas, kuris yra katalikas, pakvietė du įtakingiausius senatorius – demokratą Chucką Schumerą ir respublikoną Mitchą McConnellą – taip pat kitus Kongreso lyderius dalyvauti mišiose, kurios trečiadienį prieš inauguraciją bus aukojamos Šv. Apaštalo Mato katedroje Vašingtone.

Pirmoji J.Bideno darbo diena tikriausiai bus įtempta. Neseniai jo padėjėjai sakė, kad pirmąją savo darbo prezidento poste dieną jis pasirašys apie tuziną įsakų, susijusių su pandemija, jos paveikta JAV ekonomika, klimato kaita ir rasine neteisybe Amerikoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Naujausi straipsniai