Izraelio ir Ukrainos santykius sudrumstė nelemta druska: dėl visko kaltas protokolas

Benjaminas Netanyahu su žmona Sara / „Scanpix“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-09-14 10:34
Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu (69) vizitą į Ukrainą sudrumstė incidentas, kurio kaltininke tapo mylima jo žmona Sara (60): moteris neparagavo pasiūlytos duonos su druska.

Šitaip pasitikti garbingus svečius – senas svetingumo paprotys. Ir anaiptol ne naujiena Izraelio, kur gyvena daugybė išeivių iš buvusios Sovietų Sąjungos, žmonėms. Taigi, patyręs politikas, atvykęs į Ukrainą po 20 metų pertraukos, atsilaužtą gabalėlį kepinio pamirkė į druską, paragavo ir ištiesė žmonai. Akimirką moteris sutriko, lyg nežinodama, kaip pasielgti, ir numetė trupinius ant žemės. Paskui ji nepastebėjo (ar apsimetė nematanti) puokštės, kurią norėjo įteikti tautiniais ukrainiečių drabužiais vilkintys vaikinai, bet padėtį užglostė pats Netanyahu – paėmė gėles ir perdavė žmonai.

Geranoriški komentuotojai aiškino, kad galbūt ponia Netanyahu laikosi dietos, vengia gliuteno ar maitinasi tik košeriniu maistu (pagal griežčiausius reikalavimus tikratikiai žydai gali valgyti tik žydų keptą duoną, tas pats galioja sūriui ir vynui). Realistai patikslina, kad trupinys duonos, įsidėtas į burną (ir paskui galbūt nemačiomis išspjautas), nepakenktų nei sveikatai, nei dietai. O ir košerinius reikalavimus prireikus galima pažeisti. Be to, Izraelio ministras pirmininkas – lyg ir ne ortodoksas.

Žodžiu, kad ir kaip suktum, skandalas gresia užgožti politinį vizito aspektą – Izraelis ir Ukraina sutarė dėl glaudesnio ekonominio bendradarbiavimo.

Benjaminas Netanyahu su žmona Sara / „Scanpix“ nuotr.
Benjaminas Netanyahu su žmona Sara / „Scanpix“ nuotr.

Kaip visada, mėginta kaltinti abiejų pusių protokolo tarnybas, kad iki galo nesuderino visų niuansų. Ir Ukrainos atstovai, ir Izraelio ambasadorius, ir pats Netanyahu stengėsi sušvelninti padėtį ir tikino, kad viskas nutiko netyčia ir įvykis prie trapo visiškai nevertas tokio socialinių tinklų dėmesio. Izraelio valstybės vadovas pabrėžė, kad jo žmona išlipo iš lėktuvo vilkėdama Ukrainos vėliavos spalvų – geltonos ir melsvos (tiesą sakant, reikia labai pasistengti, kad įžiūrėtum melsvą) – drabužiais ir tikrai neketino nieko įžeisti.

Antra vertus, ši kelionė poniai Netanyahu nepatiko iš pat pradžių: pasak Izraelio naujienų svetainės „YNet“, dar lėktuve išbarė jos tinkamai nepasveikinusį orlaivio kapitoną ir mėgino įsiveržti į pilotų kabiną. Teko įsikišti ministro pirmininko asmens sargybiniams (pora skrido Izraelio oro linijų bendrovės „El Al“, garsėjančios rūpinimusi skrydžių saugumu), o galiausiai garbiuosius svečius pagal visą protokolą pasveikino antrasis pilotas.

Reikia pasakyti, kad tai ne pirmas kartas, kai Izraelio valstybės vadovo žmona minima skandalingomis aplinkybėmis. Buvusios jos namų tvarkytojos ir padėjėjos keliskart kreipėsi į teismą dėl neišmokėtų atlyginimų, nepagarbaus elgesio ir išnaudojimo darbe, bent viena iš jų bylą laimėjo – buvusi darbdavė turėjo jai atlyginti 42 tūkstančių eurų žalą.

Kai kurie Izraelio leidiniai mano, kad Sara pernelyg kišasi į politiką ir apskritai valdo devyneriais metais vyresnį sutuoktinį – pavyzdžiui, neleidžia jam matytis su suaugusia dukra iš pirmosios santuokos Noah (41). Sara – trečioji politiko žmona, jie kartu jau 28 metus, išaugino du sūnus: Yairą (28) ir Avnerį (23). Sakoma, kad moters įtaka ypač sustiprėjo, kai 1993 metais Netanyahu prisipažino užmezgęs romaną su savo viešųjų ryšių atstove Ruth Bar: Sara jam atleido su sąlyga, kad jai bus leista kontroliuoti ir atšaukti bet kurį vyro susitikimą. Tai patvirtina ir Netanyahu biografas, žinomas Izraelio žurnalistas ir politikas Benas Kaspitas. Jis savo dviejose knygose rašė, kad jo herojus, norėdamas pakalbėti telefonu su žmonai nepatinkančiais žmonėmis, slepiasi vonioje.

Birželį premjero žmona buvo nubausta 13 500 eurų bauda – netinkamai naudojo valstybės lėšas. Jei tikėtume buvusiais darbuotojais, ponia Netanyahu – tikra tironė ir despotė. Vienas iš pagalbininkų pasakojo, kad darbdavė vertusi jį atnešti maisto, o paskui priekaištavusi, esą nuo jo storėjanti. Neretai jis gaudavo nurodymus pasirodyti rezidencijoje naktį – vien tam, kad pašildytų sriubą ar darkart palinkėtų bosei labos nakties. Darbuotojo pretenzijas patvirtino teismas – Sara turėjo jam sumokėti 27 tūkstančius eurų. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad ponia Netanyahu laimėjo kelis procesus dėl šmeižto, o vyras mūru stoja jos pusėn.

Naujausi straipsniai