Ištuštėjusio lizdo sindromas: tai gali būti naujas gyvenimo etapas

Pora kalbasi / Fotolia nuotr.
Pora kalbasi / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-04-23 13:00
AA

Turbūt visiems tėvams sunku pripažinti, kad jų vaikai suaugo ir yra savarankiški. Tėvams neretai sunku suvokti, kad atžalos išeis ir gyvens atskirai. O kai pokyčiai įvyksta, šeimą dažnai ištinka krizė. Tačiau ją galima įveikti, tik turite suprasti, jog tai naujas etapas ne tik vaikams, bet ir jums.

Kai vaikams ateina laikas išeiti iš namų

Visiems ateina tas laikas, kai reikia palikti gimtuosius namus ir kurti savo šeimą, gyvenimą. Vaikams dažniausiai tai džiugus, viliojantis nors ir truputį baugus etapas. Tačiau tėvai dažnai jaučiasi tarsi netekę savo gyvenimo tikslo ir prasmės, juk jų ilgus metus auginti vaikai išeina gyventi savarankiškai, juos palieka. Taip vyksta, kai vaikai išvyksta mokytis į kitą miestą, sukuria šeimą, pradeda savarankiškai dirbti.

Tačiau tai – natūralus procesas, jį galime pastebėti ir gyvūnų pasaulyje. Juk ir gandrai savo jaunikliais rūpinasi tol, kol šie negali patys rasti maisto, tačiau vėliau gandriukai privalo jo prasimanyti patys. Vaikams dažniausiai sunku suprasti tėvų liūdesį, tačiau jei jie gailėtų, negalėtų kurti savo gyvenimo, eiti į priekį.

Mano kelias / „Fotolia“ nuotr.

Sunku ir vyrams, ir moterims

Tiek moterims, tiek vyrams ištuštėjus namams nelengva pakelti šį šeimos modelio pokytį. Gali atrodyti, kad santykiai neteko prasmės, neretai pradedama abejoti, ar tas žmogus tinkamas, ar norima ir toliau būti kartu. Dažnai užduodamas klausimas: „O kas dabar?“ Tačiau svarbu atminti, kad gyvenimas nesibaigia, bet tik prasideda.

Vaikams pradėjus gyventi savarankiškai, dažnai užduodamas klausimas: „O kas dabar?“ Tačiau svarbu atminti, kad gyvenimas nesibaigia, bet tik prasideda.

Pastebėta, kad vaikų išėjimas neretai sutampa su vidutinio amžiaus krize, kuri užklumpa tėvus. Moterys jaučiasi labiau pažeidžiamos, o vyrai neretai nori visam pasauliui įrodyti savo vyriškumą: ieško nuotykių, perka daiktus, kurie pamalonina vyriškąjį ego. Tai gali lemti šeimos iširimą. Kad taip neįvyktų, reikėtų suprasti, kad abiem sutuoktiniams šis gyvenimo etapas yra sunkus, tačiau natūralus ir reikia mokėti jį išgyventi, priimti iškilusius iššūkius. Tačiau prieš pradedant elgtis kaip nors neapgalvotai, pamąstykite apie tai, kaip jausis vaikai, kai jų tėvai pradės elgtis neadekvačiai.

Nekontroliuokite, o palaikykite artimą ir draugišką ryšį

Be jokios abejonės, su vaikų išėjimu nelengva susitaikyti ir tai įvyksta negreitai. Tačiau atsiminkite, kad silpnumo akimirkai pagavus, nereikėtų vaikų kontroliuoti: dažnai skambinti, aiškinti, ką jie turėtų ir neturėtų daryti. Svarbiausia išlaikyti draugiškus santykius, jausti, kad jie jumis gali pasitikėti.

Nevirkaukite, kad jūsų atžala suaugo, išėjo ir nori būti savarankiškas. Suvokite, kad tai – natūralus procesas, o jūs kaip suaugęs žmogus turėjote tai numatyti ir tam psichologiškai ruoštis.

Atminkite, kad kontrolė erzina, nekuria, o kaip tik atitolina žmones. Patikėkite, bendraudami su suaugusiu vaiku turėsite įdėti ne ką mažiau pastangų, nei tada, kai jis buvo mažas. Svarbiausia palaikyti ryšį: domėtis vaiko gyvenimu, kartkartėmis rasti laiko pabūti kartu. Jei labai išsiilgstate vaikų, susikurkite naują šeimos tradiciją, pavyzdžiui, sekmadieninius pietus, į kuriuos susirinktų visa šeima. Tačiau jei jie nenorės, neturės tam laiko, neverskite jų elgtis taip, kaip šie nenori. Jokiais būdais nekontroliuokite ir nekritikuokite, o leiskite suprasti, kad tėvų namuose visada ras prieglobstį.

Supraskite – tai naujas gyvenimo etapas, kuris yra labai gražus

Visgi jei į viską žvelgsite pozityviai, suprasite, kad viskas turi ir gerąją pusę, o vaikų išėjimas gali padėti sutvirtinti santuoką. Galima vėl mėgautis buvimu kartu be didesnių rūpesčių, džiaugtis gyvenimu, planuoti laiką tik sau: keliauti, atostogauti, ilsėtis, galbūt pradėti ko nors mokytis. Svarbu į kiekvieną gyvenimo tarpsnį pažvelgti pozityviai. Naujojo gyvenimo privalumai akivaizdūs: turėsite daugiau laiko ramiam poilsiui, draugams, laiko savo malonumams, o ir namus tvarkyti reikės kur kas rečiau, be to, varginantis maisto gaminimas neužims tiek daug laiko, kaip iki šiol.

Pora / Vida Press nuotr.

Turite labai daug laisvo laiko? Skirkite jį savęs lavinimui: prisiminkite seniai užmestą pomėgį, užsirašykite į kursus, kuriems iki šiol neturėjote laiko. Paklauskite vienas kito, o gal metas leistis į kelionę. Pagalvokite, kaip ilgai to nedarėte tik dviese?

Išėjus vaikams, suvokėte, kad tai – naujas gyvenimo etapas? Na, ir puiku, tegul tai atsispindi ir jūsų namuose – pertvarkykite savo namus: perdažykite sienas, perstatykite baldus, ir suprasite, kad viskas tik prasideda. Kartais net tokie paprasti pokyčiai namuose padeda suprasti, kad viskas gyvenime keičiasi ir tai – natūralus procesas, kurio nereikia bijoti, tik išmokti jį priimti.

TAIP PAT SKAITYKITE Sudėtingi santykiai. Situacijas komentuoja psichologė