Istorinis laimėjimas: Mykolas Alekna ir Andrius Gudžius sužibo pasaulio čempionato medaliais

Mykolas Alekna iškovojo sidabrą, o Andrius Gudžius – bronzą. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: 15min
2022-07-20 07:58
AA

Pirmą kartą pasaulio čempionatų istorijoje du lietuviai toje pačioje rungtyje iškovojo medalius. Mykolas Alekna iškovojo sidabrą per savo debiutinį pasaulio lengvosios atletikos čempionatą, o Andrius Gudžius pasidabino bronzos medaliu Judžine.

„Andriau, einame pasiimti vėliavos“, – paragino Mykolas Alekna praėjus kelioms akimirkoms po istorinio Lietuvai disko metimų finalo.

Pirmą kartą pasaulio lengvosios atletikos pirmenybėse medalius iškovojo iškart du lietuviai, kartu nurisnoję garbės ratą Judžino (JAV) stadione, apsigaubę trispalvėmis.

Lietuvos disko metikų metimai ir emocijos pasaulio čempionato finale (16 nuotr.)
+10

Sidabrą laimėjęs M.Alekna savo geriausią metimą atliko per ketvirtą bandymą, kai nuskraidino įrankį 69,27 m – jis šyptelėjo po sėkmingo ketvirtojo metimo, o Lietuva ankstų trečiadienio rytą aiktelėjo darsyk, įsitikinusi, koks talentingas ir stabilus yra 19-metis vilnietis.

Mykolas Alekna / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

2017 metų pasaulio ir 2018 metų Europos čempionas A.Gudžius pastaruosius kelerius metus laukė didžių laimėjimų, bet trečiadienio rytą 31 metų atletas švietė iš laimės, kai 67,55 m lėmė jam bronzą.

Andrius Gudžius / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

A.Gudžius pirmąjį finalo dalyvių metimų bandymų ratą uždarė labai technišku metimu, po kurio buvo tapęs finalo lyderiu.

Per antrąjį bandymą jį aplenkė M.Alekna, o lietuviai trumpai lyderiavo finalo įskaitoje, kol apie save priminė Kristjanas Čehas.

Šio sezono lyderis iš Slovėnijos po trečiojo bandymo žengė iškėlęs aukštyn rankas, nes jo metimas buvo geriausias per pasaulio pirmenybių istoriją – 71,13 m.

Kristjanas Čehas tapo pasaulio čempionu. / „Scanpix“ nuotr.

Pagerinęs M.Aleknos tėčiui – Virgilijaus Aleknai – priklausiusį pasaulio pirmenybių rekordą (70,17 m) 23 metų slovėnas ir vėliau atliko solidžių metimų bei pelnytai iškovojo auksą.

Ketvirtas šįkart liko Danielis Stahlis. Tokijo olimpinis čempionas, trečiadienį gynęs ir pasaulio čempiono titulą, prarado karūną – geriausias 29 metų švedo metimas buvo ketvirtasis, kai 67,10 m skriejusiu disku jis žemiau savęs nustūmė savo tautietį olimpinį vicečempioną Simoną Petterssoną (67 m), bet nepavijo A.Gudžiaus.

Disko metimų finalo rezultatai / Kęstas Rimkus nuotr.

Iki šiol Lietuva pasaulio lengvosios atletikos pirmenybių istorijoje disko metimo rungtyje buvo laimėjusi penkis apdovanojimus, keturis iš jų pelnė Virgilijus Alekna, 2003 ir 2005 metais užkopęs ant aukščiausios pakylos.

Šįkart sidabru suspindo jo sūnus, be ryškaus jaudulio žengęs į pasaulio lengvosios atletikos didžiąją sceną.

Dar pernai jaunimo varžybose aukso medalius rinkęs M.Alekna metė toliausiai diską per atrankos varžybas pirmadienį, o finale prieš pirmą bandymą lengvai švystelėjo įrankį metrą į orą, pats pašokinėjo ant dviejų kojų. Jis kiek sunkiai išsilaikė sektoriuje ir prikandęs lūpą įvertino pirmąjį metimą, nors šis iškart buvo užkėlęs į pirmą poziciją.

Pirmasis Mykolo bandymas buvo 66,64 m, o antrasis, palydėtas galingais šūksniais, dar geresnis – 67,82 m.

Mykolas Alekna / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Trečias metimas buvo solidus (67,32 m), bet jaunasis lietuvis liko nusivylęs.

Geriausias buvo ketvirtas bandymas. 69,27 cm įrankį nuskraidinęs Berklio universiteto studentas iš Vilniaus buvo arti savo rekordo (69,81 m), pasiekto per Deimantinės lygos varžybas liepos 1 dieną. M.Alekna šyptelėjo po sėkmingo ketvirtojo metimo ir patraukė link tribūnų veikiausiai persimesti kokiu žodžiu su treneriu Mantu Jusiu.

Mykolas Alekna / „Scanpix“/AP nuotr.

M.Alekna griebėsi už galvos po penktojo bandymo – jis nebuvo sėkmingas, nes diskas kliudė apsauginį tinklą, bet prieš paskutinį šansą jaunasis disko metikas tarsi nujausdamas, kad pradžiugins šalį, prieš filmavimo kamerą pakėlė savo marškinėlius, pabrėžęs užrašą „Lietuva“.

Nors šeštasis bandymas nebuvo sėkmingas, M.Alekna turi didžiuotis įspūdingu debiutu – jo tituluotas tėvas pirmajame pasaulio čempionate buvo 19-as, bet dabar Lietuva turi naują talentą, kuris ne tik stiprus, techniškas, bet yra motyvuotas, darbštus ir kupinas kitų gerų savybių, – apie tai finalo išvakarėse 15min daug pasakojo Mykolo mama Kristina Aleknienė.

A.Gudžius finalą pradėjo dvyliktasis tarp dvylikos dalyvių ir iškart pasižymėjo labai technišku metimu – Vaclovo Kidyko auklėtinis numetė diską 67,31 m.

Iš Padauguvos kilęs atletas liko nusivylęs antruoju mėginimu, o po trečiojo tyčia išlipo iš sektoriaus, nes tai irgi buvo prastesnis bandymas.

Oregono valstijos Judžino stadione tvyrant apie 30 laipsnių karščiui A.Gudžius pabandė atvėsinti mintis užsidėjęs ledo ant galvos per trumpą pertrauką po trijų metimų, kai iš dvylikos finalo dalyvių tęsti kovą liko aštuoni – tarp jų nepateko pastarųjų olimpinių žaidynių ir 2019 pasaulio bronzos medalių laimėtojas austras Lukas Weisshaidingeris. 30-metis austras šįsyk liko dešimtas.

Atsivėsinęs ledu A.Gudžius pagerino savo rezultatą ketvirtuoju bandymu, kai nusviedė įrankį 67,55 m.

Jo rekordas yra 69,59 m, sezono geriausias rezultatas beveik toks pats, bet pasaulio čempionate ne viskas būna kaip norisi, ir tuo geriausiai įsitikino D.Stahlis.

Tituluočiausias finalo dalyvis uždavė gerą toną varžyboms pirmuoju metimu (66,59 m), o po trečiojo metimo diskas nusileido už 69 metrų ribos, tačiau šio bandymo teisėjai neįskaitė, nes olimpinis čempionas kulnu nežymiai užlipo ant sektoriaus krašto.

D.Stahlio sezono geriausias rezultatas yra 71,47 m, asmeninis rekordas – 71,86 m, bet trečiadienį Švedijos galiūnas liko tuščiomis.

Auksas sužibo ant K.Čeho krūtinės.

Slovėnijoje augdamas ūkininkų šeimoje jėgą ankstyvoje jaunystėje įgavęs atletas tarp vyrų disko metimų sektoriuje išgarsėjo prieš porą metų, kai būdamas krepšinio vidurio puolėjui tinkamo ūgio (208 cm) pasirodė elitinėse varžybose. Nors olimpinėse žaidynėse K.Čehas liko be medalio, po jų ėmė progresuoti, pakeitęs trenerį – juo dabar yra buvęs pasaulio čempionas estas Gerdas Kanteris.

Estijoje daug laiko praleidžiantis K.Čehas, draugaujantis su viena Estijos lengvaatlečių, šį sezoną yra pasiekęs asmeninį rekordą – 71,27 m.

K.Čehas solidžiausiai metė ir trečiadienį Judžine, kur jo geriausi rezultatai buvo 71,13 m, 70,51, 69,02.