Istorikė Luka Lesauskaitė: „Kaip šiuolaikiškai švęsti Vasario 16-ąją?“

Luka Lesauskaitė ir kadrai iš filmo „Šuolis“ / Gabrielės Raudonytės nuotr.
Luka Lesauskaitė ir kadrai iš filmo „Šuolis“ / Gabrielės Raudonytės nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-02-15 19:50
AA

Vasario 16-oji, Valstybės atkūrimo diena yra viena svarbiausių valstybingumo švenčių. Per ją keliamos vėliavos, vyksta įvairūs minėjimai. Tačiau, atrodo, kad vis dar neturime ilgamečių tradicijų, kurios kiekvienam lietuviui sietųsi su šia data. Vieniems tai svarbi valstybinė šventė, kitiems dar vienas laisvadienis, per kurį galima atsipūsti nuo darbų. Kaip įprasminti šią dieną, kad ji netaptų tik dar vienu paprastu laisvadieniu?

„Pilietiškumas, tai kiekvieno žmogaus asmeninis ryšys su valstybe, kurį išreiškiame konkrečiu veiksmu, savo pilietinėmis galiomis. Valstybinės šventės ir jų šventimas yra vienas iš būdų kaip tą ryšį auginti, puoselėti ir tvirtinti“, – teigia istorikė ir visuomenininkė Luka Lesauskaitė.

Pasak jos, natūralu, kad Kovo 11-oji ar Sausio 13-oji, kaip valstybinės šventės ir svarbios istorinės datos Lietuvai, mums kelia daugiau emocijų nei Vasario 16-oji. Kadangi minėtosios datos vyko istorijos perspektyvoje ne taip ir seniai. Jos turi dar daug gyvų liudininkų, su asmeniniais pasakojimais ir išgyvenimais.

„Vasario 16-osios atmintis gyva per knygas, dokumentinius filmus, signatarų biografijas, istorikų pasakojimus bei tradicinį šventės minėjimą, kurį mums siūlo LR Seimas ar miestų savivaldybės. Jei pradėtume kurti savo asmeninį santykį su Lietuvos valstybės atkūrimo diena ir ieškotume savito ryšio kaip švęsti Lietuvos gimtadienį, ši svarbi diena įgautų visai kitą prasmę“, – pasakoja L.Lesauskaitė.

Luka Lesauskaitė / Gabrielės Raudonytės nuotr.

Visuomenininkė L.Lesauskaitė į Vasario 16-osios šventę siūlo pažvelgti paprastai, linksmai ir svarbiausia išradingai: „Galima šeimos narius ar draugus pakviesti šventinių pusryčių ar pietų, o šventinį stalą papuošti trispalviais desertais. Šią dieną kviečiu ne tik kelti vėliavą, bet ir pasipuošti tautine simbolika, tai gali būti net ir džemperis su J.Basanavičiumi. Išsiruoškime į žygį su šilta arbata, aplankykime Nepriklausomybės signatarų tėviškes, tiesiog keliaukime po Lietuvą arba nueikime į muziejų susipažinti su mūsų istorija. Galime visą dieną klausyti tik lietuviškos muzikos arba žiūrėti tik lietuviškus filmus, tiek vaidybinius, tiek dokumentinius. Aš taip įsivaizduoju Lietuvos gimtadienį ir taip siūlau švęsti ir kitiems, nepamirškime kūrybiškumo, juk būtent tokie buvo valstybės kūrėjai.“

Kadras iš Giedrės Žickytės filmo „Šuolis“

Namų kino platforma „ŽMONĖS Cinema“ taip pat prisideda prie Vasario 16-osios šventimo ir šią svarbią dieną kviečia minėti su lietuvišku kinu. Nuo vasario 11 d. platformoje galima žiūrėti Giedrės Žickytės dokumentinį filmą „Šuolis“, kurį Lietuvoje jau spėjo pamatyti daugiau nei 27 tūkst. žiūrovų. Tai – daugiausiai žiūrovų į kino sales pritraukusi praėjusių metų dokumentinė juosta, kurioje atskleidžiamos svarbios pilietiškumo ir laisvės temos.

Pasaulį sužavėjusi tikra Simo Kudirkos, 1970-aisiais peršokusio iš sovietinio laivo į JAV pakrančių apsaugos katerį ir paprašiusio politinio prieglobsčio, istorija primena apie sunkius sovietų okupacijos metus, kuomet lietuvių širdyse degė tik viena mintis – atgauti nepriklausomybę. S.Kudirka dėl savo šuolio tapo tarptautiniu žmogaus laisvių pažeidimo simboliu ir suvienijo daugybę žmonių, kurie visiškai jo nepažinodami, kovojo už vyro laisvę. Filmas kalba universaliomis, tačiau tuo pačiu mūsų šalies gyventojams labai artimomis temomis. Tai puikus būdas kartu su artimaisiais įprasminti valstybinę šventę ir prisiminti istorijas žmonių, kurie tiek daug paaukojo dėl troškimo būti nepriklausomais.

Filmą „Šuolis“ žiūrėkite www.zmonescinema.lt.