Legendinio atsiskyrėlio idėjos šiandien kaip niekad aktualios

Saulėtekis miške / Shutterstock nuotr.
Saulėtekis miške / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-08-17 09:00
AA

Daugelis verčiasi per galvą, kad tik spėtų su šiuolaikinio gyvenimo tempu. Tačiau Henry David Thoreau savo knygoje „Voldenas, arba gyvenimas miške“ siūlo visiškai kitokį požiūrį į gyvenimą. Jis kelia klausimus, kam gyvena žmogus, ar jam tikrai reikia viso to, ką turi, o gal žmogus gali gyventi turėdamas mažiau?

H. D. Thoreau / Shutterstock nuotr.

1841 metais H. D. Thoreau metė iššūkį visiems vartotojiško pasaulio žmonėms – išėjo gyventi į laukinę gamtą, kad pajustų tikrąją, žmogiškąją egzistenciją. Įsikūrė ant nedidelio tvenkinio kranto pavadinimu Voldenas.

Vyras užsibrėžė gyventi gamtos prieglobstyje, maitindamasis, šildydamasis vien tik tuo, ką duoda gamta, o pinigų visiškai atsisakyti arba juos naudoti tik išimtiniais atvejais. Savo rankomis pasistatė medinį namą, valgė surinktus grybus, uogas, pasisodino savo daržą. Šis sprendime jam atrodė filosofiškas: „Išėjau į mišką todėl, kad norėjau gyventi išmintingai, giliai, sveikai ir spartietiškai“. Vyras taip gyveno dvejus metus, kaip pats vadina, dvejus eksperimentinius metus. O pasauliui jis paliko dar ilgai gyvuosiančią išmintį, kuri sudėta knygoje.

Visas dėmesys ir pokalbiai daugiausia sukasi apie apdarus ir manieras, bet žąsis lieka žąsimi, kad ir kaip ją aprengtum.

Žmogus suvartoja kelis, o gal net keliadešimt kartų daugiau, nei jam iš tiesų reikia. Tai gali privesti iki bedugnės. Tad tokiu savo maištingu poelgiu H. D. Thoreau siekė atkreipti dėmesį į tai, kad žmonės gyvena neteisingai, neatsakingai, kad puoselėja netinkamas vertybes, padėdami bujoti vartotojiškumui: „Paprastinkite. Užuot valgę triskart per dieną, valgykite jei būtina, tik vienąsyk. Vietoj šimto patiekalų apsieikite su penkiais, panašiai apribokite ir kitus dalykus.“ Pastarasis patarimas ypač aktualus dabar, kai esame visko pertekę ir dažnai nemokame įvertinti turimų gėrybių.

H. D. Thoreau bėgo nuo skubėjimo, turto kaupimo. Jis mąstė paprastai: žmogus turi gyventi taip, kad naudotų tik jam būtiniausius dalykus, kurie yra reikalingi išgyvenimui. O juos žmogus gali pasigaminti pats arba gauti iš gamtos. Žmogaus poreikiams užtikrinti užtenka maisto, pastogės, rūbų ir kuro. H. D. Thoreau jautė užuojautą šio pasaulio materialias gėrybes kaupiantiems žmonėms, pavyzdžiui tiems, kurie rūpinasi apdraustas jų turtas ar ne.

TAIP PAT SKAITYKITE: 10 santykių taisyklių, kurių laikosi Obamų šeima

H. D. Thoreau trobelės kopija / Shutterstock nuotr.

H. D. Thoreau mintys, kurios apibūdina šiuolaikinį žmogų

*Tarkime, daugumai pavyksta įsigyti šiuolaikinį namą su visais patogumais. Bet civilizacija, gerindama mūsų namus, nepagerino žmonių, kurie turi juose gyventi. Ji sukūrė rūmus, bet ne taip paprasta sukurti taurius didikus ir karalius.

*Apie prekybininkus sakoma, kad didžioji jų dauguma – net 97 iš 100 – bankrutuoja. Jų bankrutavimas didžia dalimi nėra grynai piniginis dalykas, o tik nesugebėjimas įvykdyti įsipareigojimo, t. y. moralinis žlugimas.

*Visas dėmesys ir pokalbiai daugiausia sukasi apie apdarus ir manieras, bet žąsis lieka žąsimi, kad ir kaip ją aprengtum.

*Saugokitės darbų, reikalaujančių naujų rūbų, o ne naujų jų nešiotojų. Pamėginkite darbą atlikti senais drabužiais. Kiekviena karta juokiasi iš senųjų madų, tačiau dievobaimingai laikosi naujųjų.

*Žadate grąžinti skolą rytoj, o mirštate šiandien. Meluojate, pataikaujate, balsuojate, susargdinate save, kad galėtumėte kai ką atsidėti ligos dienai.

*Už atliekamus pinigus galima įsigyti tik nereikalingų dalykų. Tačiau už pinigus neįsigysi to, kas būtina sielai.

*Dauguma laiko savigarbą įžeidžiančiu dalyku būti išlaikomam miesto, tačiau dar dažniau atsitinka taip, kad jiems neatrodo žemiau savigarbos išlaikyti save nedorais būdais.

*Didžiuma prabangių dalykų ir gyvenimo patogumų ne tik nėra būtini, jie yra kliūtys žmonijos pažangai.

*Vos spėjęs nusnūsti, žmogus jau kelia galvą ir klausia: „Kas naujo?“, tarytum visa žmonija būtų stovėjusi jo sargyboje. Jei kartą perskaitei apie apiplėšimą ar žmogžudystę, mirtį, gaisrą – kam skaityti apie kitus panašius įvykius?

*Jei žmogus nežengia koja kojon su savo pakeleiviais, tai galbūt dėl to, kad jis girdi kito būgno garsus?

*Kai kas būtų nepatenkintas ir rausva aušra, jei tik kada nors atsikeltų pakankamai anksti.

TAIP PAT SKAITYKITE: Tikra istorija: „Įsimylėjau vedusį vyrą. Kaip man jį išplėšti iš savo širdies?“

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!