Išskirtinis interviu: pianistas Peteris Bence'as iki šiol nepamiršta Lietuvos

Peteris Bence'as / Asmeninio archyvo nuotr.
Autorius: Monika Urbonaitė
Publikuota: 2018-10-23 13:54
Vengrų pianistui Peteriui Bence'ui (27) priklauso Gineso rekordas, jis yra atlikėjas, sugebėjęs per minutę fortepijono klavišus paspausti net 765 kartus. Praėjusiais metais lankęsis Vilniuje muzikantas čia sugrįžta ir vėl. Šį kartą Peteris koncertuos dviejose didžiuosiuose Lietuvos miestuose.

Groti Peteris Bence'as pradėjo dar būdamas dviejų metų. Jo seneliai pasakojo, kad vaikas prišokdavo prie namuose stūksančio fortepijono ir imdavo skambinti įvairiausias melodijas iš animacinių filmų. Sulaukęs penkerių Peteris ėmė lankyti muzikos mokyklą, o septynerių jau kūrė savo kompozicijas.

2012 metais pianistas pateko į rekordų knygą ir nuo tada ėmėsi groti garsius muzikinius hitus. Peterio Bence'o grojaraštyje atsidūrė Michaelo Jacksono, „Queen“, „The Beatles“, Sia ir kitų garsių atlikėjų dainos. Jo talentas bei charizma užbūrė net ir skeptiškiausius muzikos kritikus.

P. Bence'as sako, kad jo nutrūktgalviškas kūrinių atlikimas kartais išjudina net tyliausius žiūrovus, na, ir jis pats juokiasi – tas vežlumas scenoje atsirado iš noro groti būgnais, neapsiriboti vien pianinu. Būgnų jis kol kas neturi, bet užtat „vežančios“ energijos P. Bence'ui lieka į valias.

Peteri, kaip jautiesi sugrįždamas į Lietuvą?

Džiaugiuosi, šį kartą turėsiu net du koncertus. Praėjusiais metais Lietuva man paliko puikų įspūdį. Sugrojęs publikai Kongresų rūmuose, aš po koncerto buvau visiškoje euforijoje. Galėčiau net paatvirauti, kad tai – vienas įsimintiniausių mano pasirodymų. Laukiu susitikimo ir vėl.

Praėjusiais metais aplankei Vilniaus įžymybes?

Taip, turėjau laiko tai padaryti. Tuo metu buvo gan šalta, tačiau švietė saulė. Vaikščiojau po senamiestį ir žavėjausi jo architektūra, siauromis gatvėmis. Šį kartą aš aplankysiu ir Kauną, įdomu, kuo šis miestas nustebins.

Keliaudamas po pasaulį, turi kažkokių specialių pageidavimų koncertų organizatoriams?

Visuomet prašau užkandžių. Negaliu įsivaizduoti savo gyvenimo be juodojo šokolado. Jis skatina smegenų veiklą, labai padeda susikaupti. Dažniausiai prašau, kad bet kokioje pasaulio šalyje man būtų paruošta įvairiausių užkandžių. Be šokolado, smagu gauti ir ožkų sūrio, kurį be galo mėgstu. Prieš koncertą galiu išgerti ir taurę baltojo vyno. Patikėkite, tai atpalaiduoja ir pasidarau linksmesnis, laidau geresnius juokelius (šypteli).


Peteris Bence'as / Asmeninio archyvo nuotr.
Peteris Bence'as / Asmeninio archyvo nuotr.

Ką pirmiausia darai po gastrolių sugrįžęs į savo gimtuosius namus?

Gaminu maistą, žaidžiu su savo šunimi. Maisto ruoša – vienas geriausių užsiėmimų. Kartais jaučiuosi išties pavargęs, todėl sugrįžęs – ilsiuosi. Keliaujant mane labiausiai erzina lėktuvai, ilgos valandos, praleistos juose. Ne visada ten patogu. Dažnai prieš koncertus man tenka atlikti įvairius tempimo pratimus. Rūpinuosi savo kaklu ir nugara, lankausi pas masažuotoją. Atlikti „užvedantiems“ judesiams ir gerai pagroti man reikalinga žvėriška energija.

Nuo to laiko, kai tapai įžymus, turėjai begales pasirodymų. Kažkur namie laikai pirmuosius koncertų įrašus?

Ne. Tai nebūtina, daugumą jų turiu telefone, dabar labai populiaru viską nufilmuoti ir įkelti į internetą arba išsisaugoti kokioje internetinėje failų saugykloje. Be to, koncertų aš neskirstau. Kartais jie net susiplaka į vieną. Gavęs nuotraukas iš organizatorių, jas peržiūriu ir prisiminimai sugrįžta. Taip, labai padeda ir nuotraukos... Prisimenu, kai 2017 metais aš grojau Lietuvoje ir paskui gavau to pasirodymo akimirkas... Pasidarė šilta ir gera širdyje. Turiu ir vaizdo montažą iš praėjusios vasaros koncerto. Nepaliauju jo žiūrėjęs.

Peteris Bence'as / Asmeninio archyvo nuotr.
Peteris Bence'as / Asmeninio archyvo nuotr.

Nuo 2012 metų tavo asmeninis gyvenimas pasikeitė? Dar lieka laiko tokiam?

Na, sunku pasakyti. Kol kas visą save atiduodu muzikai. Nuo to laiko, kai įžengiau į tą lempų prožektoriais apšviestą gyvenimo etapą, aš be galo daug dirbu. Jau koncertavau šimtatūkstantinei miniai žmonių, vykau į įvairiausius pasaulio kampelius, krūvis tik didėja, bet aš labai džiaugiuosi, reiškias, esu reikalingas.

Muzikos industrija tau neatrodo žiauri? Konkurencija, vietos po saule ieškojimas?

Na, ta konkurencija ne toks ir blogas dalykas. Visuomet tave motyvuoja. Nori būti geriausias, o jei dar turi iš ko pasimokyti. Atsiradus naujiems muzikos virtuozams, aš nepavydžiu, priešingai, jei jie kažką daro geriau už mane, paklausiu patarimo. Intensyviai koncertuoju jau septynerius metus ir per tą laiką aš daug ko išmokau. Nežinau, kas laukia po daugelio metų. Kol kas man įdomu groti, jei kada pabos, kaip jau minėjau viename interviu, aš atsidarysiu restoraną ir dirbsiu jame tol, kol laimėsiu „Michelin“ žvaigždę.

PETERIS BENCE'AS LIETUVOJE PASIRODYS LAPKRIČIO 8 D. VILNIUJE, LAPKRIČIO 9 D. KAUNE.

Naujausi straipsniai