Išrinkite: Geriausias 2014-ųjų festivalis

2014 metų festivalių akimirkos / L.Balandžio, A.Samaliaus ir A.Dargytės nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2015-01-01 16:26
Muzikos festivalių mėgėjai 2014-aisiais turėjo kur smagiai pašėlioti. Kone kiekvieną vasaros savaitgalį vykę roko, bliuzo, metalo, elektroninės, alternatyvios ar popmuzikos koncertai sutraukė tūkstančius muzikos ir pramogų mylėtojų. Vieni viliojo garsiais užsienio atlikėjų vardais, kiti kvietė pajudinti kojas pagal lietuvišką muziką ar pasiklausyti dainuojamosios poezijos.

Žmonės.lt siūlo prisiminti 2014 metų festivalius ir išrinkti geriausią. Balsuokite apžvalgos pabaigoje esančioje apklausoje. Pažiūrėkite, kur labiausiai mėgo lankytis jūsų draugai ir bičiuliai ir jau planuokite naujas išvykas.

Birželio 26-29 dienomis Švenčionių rajone šalia Pakretuonės  vyko tradicinis elektroninės muzikos festivalis „Sūpynės“. Devintąjį kartą iš eilės organizuojamas festivalis kaip ir kasmet savo gerbėjus kvietė prisijungti prie mėgstamo muzikos: scenoje „aukščiau“ skambėjo hausas ir geita šokių muzika, „žemiau“ – laužyti ritmai, „daugiau“ stebino gyvo garso pasirodymais, o „mažiau“ – intelektualia eksperimentine muzika.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Pirmąjį rugpjūčio savaitgalį Rumšiškių muziejaus teritorijoje startavo festivalis „Granatos Live“. Keturios scenos, per 30 atlikėjų ir grupių, įspūdinga gamta, maitinimo punktai, atviros menų dirbtuvės, kokybiška muzika ir geras laikas idiliškoje aplinkoje  – taip festivalininkus penktadienį pasitiko tris dienas truksiantis festivalis.

Teritorijoje veikė dvi didžiulės scenose, kuriose koncertavo renginio favoritai. Pirmosios dienos „vinimis“ tapo britai „Bastille“ ir jaunosios kartos pamėgti Johnas Newmanas bei Lietuvoje jau viešėjęs, žmogumi orkestru vadinamas Dub FX.

Rugpjūčio 22-24 dienomis vykęs 17-asis „Mėnuo Juodaragis“ šiais metais persikėlė į Vidurio Lietuvą ir vyko naujoje vietoje – užburiančios augalijos parke Kėdainių rajone, Skinderiškyje. Šiemet organizatoriai nusprendė daryti glaustesnę festivalio versiją, kuri rengiama kas 4 metus ir jau spėjo tapti savotiška festivalio tradicija.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Festivalis žengė į neišmatuojamą ir paslaptingą teritoriją už miego uždangos – į sapnų pasaulį ir uždavė netikėtą temą – „Miegas ir sapnai“. Skirtingai nei daugelis festivalių, „Mėnuo Juodaragis“ siūlė ne triukšmingai pasiausti, o nugrimzti į užburiančią ramybę. Pagrindiniai vakaro svečiai – romantiškai tamsios, poetiškos ir svajingos muzikos kūrėjai iš Anglijos „And Also the Trees“.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Trečiasis miesto vilkų festivalis „Loftas Fest“ baigėsi euforijos kupinais akordais – žmonės nesiskirstė dar iki vakar vėlyvos nakties, nors tai jau nebebuvo oficiali festivalio diena. Didžiausios pirmosios festivalio dienos žvaigždės – Nicolo Jaaro ir Dave‘o Harringtono projektas „Darkside“ – sulaukė gerbėjų antplūdžio, antrąją dieną renginyje kojas judinti kvietė danai „When Saints Go Machine“ bei daugybė kitų užsienio atlikėjų.

Festivalyje šiemet pasirodė virš 70 grupių ir atlikėjų, daugiau nei 20 menininkų eksponavo savo darbus pop-up galerijoje, įvyko vieno kino filmo premjera bei daugybė dirbtuvių ir kitų pramogų.

Praėjusiais metais su dideliu vėju į Lietuvos festivalių areną sugrįžusios „Roko naktys“ tapo tikru išbandymu gerbėjams. Užsitvirtinęs jų ištikimą meilę legendinis festivalis bus rengiamas ir kitą vasarą.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Sugrįžęs renginys subūrė visas mylimiausias Lietuvos ir užsienio sunkiosios muzikos grupes. Zaraso ežero saloje vykusiame festivalyje koncertavo tokie roko monstrai kaip „Breed 77“ iš Gibraltaro, buvęs „Iron Maiden“ vokalistas iš Didžiosios Britanijos Blaze Bayley, Šveicarijos folkmetalo žvaigždės „Eluveitie“, latvių grupė „Laime Pilniga“, Johny Stalker iš Estijos. Roko fiestoje taip pat siautėjo lietuviai SBS, „Katedra“, „Rebelheart“, „Thundertale“, BIX, „Soul Stealer“ su Jeronimu Miliumi, „Minor Modesty“ su Česlovu Gabaliu ir kiti.

Tradiciniai geriausio Europos festivalio rinkimai „European Festival Awards 2014“ sausio 14 d. karūnuos įtakingo Nyderlandų festivalio „Eurosonic Noorderslag“ pirmąją dieną. Geriausio mažo festivalio kategorijoje į apdovanojimą pretenduoja muzikos ir pramogų festivalis „Galapagai“.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Per tris paras festivalyje pasirodė apie 40 grupių, lankytojams buvo pasiūlyta rekordiškai daug pramogų. Pagrindinės 2014 metų žvaigždės – vokiečių rokenrolo grupė „The Baseballs“.  Kitas melomanų favoritas – desantas iš Danijos – MC Black Daniel ir C.A.R.T.

Didžiausias Baltijos šalių muzikos festivalis – „Positivus 2014“ – vyksiantis liepos 18–20 dienomis aštuntus metus iš eilės muzikos mylėtojus subūrė Latvijoje, Salacgryvoje. Latvių, lietuvių, estų ir anglų kalbomis kalbantis renginys išsiskiria draugišku tarptautiškumu bei kasmet susilaukia vis platesnio klausytojų bei pasaulinio garso atlikėjų dėmesio.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Festivalis tradiciškai buvo suskirstytas į tris pagrindines muzikos scenas ir keletą mažesnių. 2014 metų festivalio garsenybės – „Elbow“, „Future Islands“, „Nonono“, Anna Calvi, „AlunaGeorge“, Chet Faker, „The Kooks“, „Kraftwerk“, „Junip“, „The Horrors“ ir daugybė atlikėjų iš JAV, Europos bei Baltijos regiono šalių.

Baigėsi muzikos, menų ir alternatyvaus gyvenimo būdo festivalis „Yaga Gathering 2014”. Mistiškas renginys kvietė į kelionę po muzikos, menų ir įvairių veiklų pasaulį. Kaip ir kasmet, lankytojus viliojo sveikatingumo užsiėmimai, amatų dirbtuvės, įvairios paskaitos ir, žinoma, muzika.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Renginyje buvo galima rasti 6 festivalio teritorijoje veikusias tematines erdves. Pagrindinėje ir ramybės scenose muzikos ritmus skleidė per 100 atlikėjų, atvykusių iš daugiau nei 20 pasaulio šalių. Amatų erdvėje kiekvienas norintis galėjo pasigaminti originalią sapnų gaudyklę, smilkalus ar natūralios kosmetikos, o panoręs – pasisemti naudingų žinių iš užsiėmimų vedlių.

Rugpjūčio 14-ąją alternatyvus muzikos ir meno festivalis „Satta“ pirmąkart pasitiko savo lankytojus Latvijoje, Papės kurorte. Aštuntą kartą vykęs festivalis pirmąkart buvo surengtas kitoje šalyje.

Trankus, pašėlęs, atsipalaidavęs, kokybiškas ir .blaivus festivalis! Net jei ir skamba neįtikėtinai – tai yra tiesa. Liepos 11-13 dienomis „Varom!“ vasaros festivalio organizatoriai kvietė kartu kurti naują pramogų pasaulio tradiciją – linksmintis taip, kaip dar neteko niekada.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Entuziastų komanda kvietė į trijų dienų šventę po atviru dangumi Varėnoje, Dainų slėnio saloje. Čia buvo daug kokybiškos „gyvos" ir elektroninės muzikos, veikė meno erdvės, gausybė dirbtuvių, saviraiškos užsiėmimų ir interaktyvios veiklos, vyko šokių pamokos, kvalifikuoti lektoriai skaitė paskaitas, buvo sukurtos ypatingos erdvės vaikams ir nevaržomos aktyvios pramogos jaunimui.  Publiką linksmino Jurgis Didžiulis, Algirdas Kaušpėdas ir grupė „Antis“, Aistė Smilgevičiūtė, Markas Palubenka ir kiti.

Keturioliktą kartą organizuotas bardų festivalis „Akacijų alėja“ šiemet sulaukė itin didelio susidomėjimo. Vienas svarbiausių festivalio atlikėjų – „Anties“ lyderis Algirdas Kaušpėdas ne dainavo savo kūrybas dainas, o skaitė eiles – išbandymas pusvalandžiui tekstais.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Čia savo kūrybos dainas pristatė ir grupės „Bix“ lyderis, televizijos laidų ir projektų prodiuseris bei vedėjas Saulius Urbonavčius-Samas. Jis nė vieno teksto nėra parašęs apsvaigęs alkoholiu, narkotikais ar kitomis žalingomis priemonėmis. Samas patikino, jog prieš dešimt metų apskritai atsisakė bet kokių svaigalų ir nuo to laiko gyvena bei jaučiasi vis geriau.

Liepos 4-5 dienomis prie Lūksto ežero jau 22 metus iš eilės vyko pats seniausias ir draugiškiausias festivalis Lietuvoje „Bliuzo naktys“, turintis savo ilgametes tradicijas. Šiais metais festivalis bliuzo mylėtojus viliojo pasiklausyti ypatingojo svečio – Steveno Seagalo.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Šiais metais susirinkusiuosius džiugino bliuzo karalienė Arina su „Veto Bank“, „Garbanotas Bosistas“, „Kontrabanda“, „The Road Band“, „Pilnatys“, „Mood Sellers“, „Neteisėtai Padaryti“, „Baltasis Kiras“, „Jutas &Bukartas Acoustic Duo”, „Giedrė &Blues Band“, „Blues Makers“, The Cathouse Radio“, „Niki Buzz + Dr. Blues & Soul Revision”, „Latvian Blues Band“ ir nuostabioji Angela Brown.

Birželio 20 dieną grupė „Biplan“ šventiškai atidarė festivalį „Palanga Live“. Čia jie pristatė savo naują dainą „Kapitonai“, kurią viešai atliko pirmą kartą. 

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Iki rugpjūčio pabaigos trukęs festivalis siūlė gausybę renginių ir pramogų visiems, kurie atostogavo pajūryje.  Pasaulio miestų šurmulys, kultūrinė nuotaika bei atmosfera čia persipina su pajūrio gamtos teikiamais malonumais, kurortiniu atsipalaidavimu, geriausiems muzikos festivaliams būdingu skoniu bei „open-air“ dvasia. Scenoje vyko susitikimai su originalia, autorine kūryba, scenos senbuviais ir perspektyviais jaunais kolektyvais.

Liepos 17-20 dienomis Anykščiai vėl surinko sunkesnės muzikos gerbėjus gyvo garso muzikos festivalyje „Velnio akmuo“. Šiemet festivalio žemė griaudėjo rokenrolo ritmu.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Po Anykščių dangumi susirinko sunkesnės muzikos gerbėjai iš Danijos, Didžiosios Britanijos, Estijos, Japonijos, JAV, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Nyderlandų, Norvegijos, Švedijos ir  Vokietijos.

Festivalio dalyviai turėjo progą stebėti atlikėjus net trijose scenose – Rytų, Vakarų ir mažesnėje už pirmąsias dvi – Gama scenoje. Toks paskirstymas atskyrė skirtingus muzikos „postilius“ ir skatino festivalio dalyvius ištirti kiekvieną teritorijos kampą.

Purvinos palapinės, permirkę miegmaišiai, balos šokių aikštelėse ir nuo galvos iki kojų peršlapę festivalio dalyviai – šių metų „Karklė 2014 Live Music Beach“ nė iš tolo nepriminė saulėto praėjusiųjų metų Karklės pajūrio. Tiesa, festivalio organizatoriai tikino, kad ir šįmet tinkamai festivaliui pasiruošusiems dalyviams netrūko geros nuotaikos.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Nors rugpjūčio 15–17 dienomis taip pat vyko „Roko naktys“ ir „Satta Outside“, į Karklę buvo išparduoti beveik visi bilietai – čia atplūdo 15 tūkstančių žmonių. Likus kelioms dienoms iki festivalio pigiausi bilietai kainavo beveik du šimtus litų.

Užsienio atlikėjų muzikinis repertuaras festivalyje nebuvo ypatingas – vienintelė pasaulinio garso žvaigždė buvo Tinie Tempah, o šalia reperio reklaminiuose plakatuose puikavosi senokai pamiršti „Him“ ir „Inner Circle“. Tačiau garsių lietuvių atlikėjų netrūko –  festivalį pradėjo „G-Jan“, vėliau ant scenos pasirodė šįmet po dvidešimtmečio muzikinę veiklą atnaujinęs „Naktinių personų“ duetas, o vakare publiką judino „G&G Sindikato“ vyrukai.

Birželio 20–22 dienomis Varniuose prie Lūkso ežero 15-us metus iš eilės griaudėjos didžiausias Baltijos šalių folkloro ir alternatyvios muzikos festivalis „Kilkim žaibu“. Renginio organizatorių teigimu, šis festivalis šiandien yra didžiausias tarp tokio žanro renginių ne tik Baltijos šalyse, bet ir visoje Rytų Europoje.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Baltų kultūros demonstravimas – viena iš esminių festivalio sudėtinių dalių. Renginyje atgimsta senos tradicijos, žaidimai, papročiai, apeigos, dalyvauja baltiški archajinio folkloro kolektyvai, vyksta viduramžių karybos demonstravimas. Festivalyje dalyvavo 30 kolektyvų iš 13 valstybių. 

Liepos 10–13 dienomis didžiausia elektroninės muzikos gerbėjų koncentracija bazavosi Zarasų rajone, kur jau šeštus metus iš eilės savo namus atranda užburiančiomis dekoracijomis ir muzikinių stilių gausa garsėjantis festivalis „Tundra“. Vienuoliktą kartą vykęs festivalis tapo ne tik muzikine meka, bet ir sąmoningo gyvenimo stovykla, kurioje festivalio rengėjai pakvietė kartu iš naujo pažinti save bei susitaikyti su kiekviename mūsų glūdinčia vidine tundra.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

„Tundra“ laisvai ir lengvai persikėlė iš vieno Aukštaitijos ežero pusiasalio į kitą, tad šįkart norintys trims dienoms ir trims naktims pasinerti į muzikos ir įvairių meninių bei dvasinių veiklų sūkurį traukė link Avilio ežero pusiasalio, kuriame festivalis jau buvo prisišvartavęs 2010 metais. 

Gegužės viduryje Lietuvos miestuose aštuntąjį kartą vyko Gatvės muzikos diena. Šiemet prie renginio prisijungė ir Ukrainos sostinė Kijevas bei Olandijos Hagos miestas. Dauguma renginio pasirodymų vyko Vilniaus gatvėse – miesto centre įsikurė 222 atlikėjai. Akustinė muzika skambėjo Pilies ir Vokiečių gatvėse, o Vilniaus gatvėje skambėjo įgarsinta muzika, Gedimino prospektas virto didžėjų scena.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Kaune pasirodė 65, o Šiauliuose, Mažeikiuose ir Klaipėdoje – apie 20 atlikėjų.  Iš viso renginyje dalyvavo 40 Lietuvos miestų. Trečiąjį kartą šventė vyko Gruzijos sostinėje Tbilisyje ir Danijos sostinėje Kopenhagoje – renginiuose pasirodė atlikėjai iš Lietuvos.

Į Kijevą, kur šventė vyko pirmąkart, išvyko grupės „Biplan“, „Colours of Bubbles“, „Dee & Kamy“ ir Jurgis Didžiulis. Gatvės muzikos diena pirmą kartą surengta 2007 metais.

Dešimtoji Šiaurės Lietuvos šventė – Žagarės vyšnių festivalis – plėtoja buvusios žemgalių žemių kultūrą, kuria išskirtinį, savitą šio krašto miestų įvaizdį.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Festivalyje galima nemokamai pamatyti įvairių sričių menininkų, tautodailininkų pasirodymus, susipažinti su išskirtiniu, patraukliu vieno seniausių Lietuvos  miesto ir krašto kultūriniu gyvenimu, jo papročiais. Šeštadienį festivalyje pagrindinis dėmesys skirtas Kaliausių manijai. Ji užvaldė tiek savus, tiek svečius iš  Lietuvos ir Latvijos  tolimiausių kraštų. Vaikams surengti premjeriniai vietos teatro spektakliai.

Lankytojai ragavo pagal senas tradicijas pagamintų uogienių, lauktuvėms pirko Žagarės sausainių ir ieškojo populiariųjų Žagarės vyšnių.

Anykščių Dainuvos slėnyje vyko tradicinis, jau septintasis Nacionalinis bardų festivalis „Purpurinis vakaras“. Net keturias dienas trukusiame renginyje meno injekciją galėjo gauti kiekvienas, neabejingas dainuojamajai ir grynajai poezijai, teatrui, kinui, fotografijai. Dauguma šių renginių – nemokami. Tradiciškai netradicinio festivalio programa kvietė bardų muzikos mėgėjus nutiesti tiltus tarp praeities ir dabarties. 

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Klasikinės bardų muzikos tradicijos ir naujos išraiškos priemonės, jaunatviškas entuziazmas ir scenos senbuvių patirtis, tyliai nuo Šventosios upės kylantys ir palapinių miestelį nudažantys purpurinio vakaro gaisai bei viską apjungianti dainuojamoji poezija.

Šiaulių rajone, televizijos serialo išgarsintuose Naisiuose, vyko jau penktasis „Naisių vasaros“ festivalis. Čia gausu kokybiškų pramogų. O pastarasis festivalis nudžiugino jo dalyvius išskirtine viduramžių pramoga – riterių turnyru.

Amatų miestelyje žmonės šaudė iš lanko, mėgino žonglierių triukus, domėjosi senovinių puodų lipdymu. Taip pat kiekvienas galėjo bent minimaliai prisidėti prie Baltų kultūros arenos statybos. Įsipili į kibirą smėlio ir išpili į pamatų duobę, Kiekvienas nors šitaip prisidėjęs prie arenos statybos gavo sertifikatą.

 

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai