Išmaniosios technologijos jau ir mezgimo srityje

Gėlių vazonų idėjos / Fotolia nuotr.
Gėlių vazonų idėjos / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2018-09-02 19:48
AA

Mėgstate megzti? Nuo šiol mezgimas tampa išmanus. Ir kalbama ne apie pramoninį mezgimą, o mez-gimą rankomis. Lietuviai sukūrė išmaniąją sistemą, padėsiančią išspręsti vieną didžiausių mezgimo problemų.

Jau įpratome girdėti apie išmaniųjų technologijų (IT) įsiliejimą ne tik versle, bet ir mūsų kasdieniame gyvenime. Vargu ar didžiausi logistikos centrai, fabrikai įsivaziduotų savo darbą be sudėtingų IT sprendimų. Be jų sunkiai išsiverstume ir mes – IT pakeitė mūsų kasdienybę. Šiandien apsiperkame internetu. Ir perkame beveik viską, net maistą ir kasdieninio vartojimo prekes. Mes jau ir draugaujame internetu. Tačiau, ką bendro IT turi su tokiu, atrodo archajišku užsiėmimu, kaip mezgimas?

Atrodytų, kas šiandien, kai robotai fabrikuose mezga dieną naktį greitai ir kokybiškai, dar imasi megzti rankomis lėtai ir varginančiai ilgai? Tačiau verslinikai tikina, kad mezgama ne ką mažiau, o gal net daugiau. Susidomėjimą mezgimu įrodo ir socialiniuose tinkluose susibūrusios mezgėjų grupės, kurios sutelkia dešimtis tūkstančių sekėjų ir bendraminčių visoje Lietuvoje. „Neįtikėtinai skamba, bet net jaunos merginos imasi šios veiklos su tokiu entuziazmu ir demonstruoja tokią išmonę, kad galima tik stebėtis, kad Facebook kažkelinta Z karta tai daro.“, – sako IT konsultantas Ignas Mikulskas.

Tačiau tiek pradedantieji mezgėjai, tiek patyrę šio užsiėmimo atstovai susiduria su vienu ir tuo pačiu klausimu – kiek gi siūlų prireiks norimam megztukui ar suknelei numegzti? Norėdami palengvinti mezgėjų dalią elektroninė siūlų parduotuvė „Nuogos Avys“ pritaikė IT sprendimus ir sukūrė „Siūlų skaičiuoklę“, padėsiančią nustatyti reikiamą mezgamų siūlų kiekį.

Kaip sako už šį IT sprendimą atsakingas I. Mikulskas, mintis sukurti „Siūlų skaičiuoklę“ kilo matant nuolatinius pirkėjų klausimus: kiek pirkti. Ir net išklausius mezgėjo pageidavimus ir būsimus planus, jis nesijausdavo saugus ar ne per mažai įsigys kokybiško pluošto siūlų. „Ilgai mezgančios mezgėjos turi patirties, kad moteriškam megztukui reikia apie 1200 m siūlų. Tad matome, matuoja metrais. Bet visa ši patirtis tampa bevertė, kai susiduriame su mezgimo siūlų gamintojų nuolat pateikiamomis inovacijomis. Siūlai pūsti ir oriniai elgiasi visiškai kitaip nei ploni ir tvirtai susukti. Todėl net ir daug mezganti mezgėja gali nežinoti visų subtilybių“, – pasakoja I. Mikulskas.

Pašnekovo teigimu, mintį padiktavo ir pasaulio tendencijos, mašininio mokymosi pritaikomumas. Prisiminkime neseniai nuskambėjusį JAV „Cambridge Analityca“ skandalą, kai įmonė analizavo facebooko vartotojų elgseną ir siūlė jiems tik tą politiko portreto pusę, kuriai vartotojas gali būti palankus. Tai paviešinus net neišmanančiam mašininio mokymosi principų, pademonstravo, kokios galingos yra IT mašinos ir kokie žemiški tikslai (laimėti politinių rinkimų kampaniją) jas valdo. Toks žemiškas tikslas padėjo sukurti išmanųjį instrumentą mezgėjoms. Kuriant tokią skaičiuoklę buvo pasinaudota didelių duomenų masyvais, kuriuose susikaupė gamintojų rekomendacijos bei individualios užsienio mezgimo portalų patirtys. „Žinoma nemažai bendravome ir su Lietuvos mezgėjomis“ – sako I. Mikulskas, „Nuogos Avys“ IT konsultantas.

Nors IT sprendimai yra kur kas patogesni ir naudingesni, įprasta, kad jie yra ir brangesni. Tačiau „Siūlų skaičiuoklės“ kūrėjai tikina, kad išmaniąja sistema mezgėjai gali naudotis visiškai nemokamai. Nemokami sprendimai nėra kažkas naujo pardavimų rinkose. Visgi tai dažniausiai gali sau leisti tik didelės korporacijos. Tuo tarpu Nuogos Avys yra smulkus verslas Lietuvoje. „Turiu prisipažinti, ši idėja nuo pradžios iki galo buvo pagrįsta entuziazmu ir smalsumu“ – sako Ignas „Buvo įdomu save išbandyti, patikrinti ar galima sukaupti specifinius duomenis, o labiausiai buvo įdomu patirti, kiek tai reali gyvenimiška problema. Pasirodė, kad tai tikra problema, nes mezgėjai, labai intensyviai naudojasi šiuo instrumentu. Tai labai džiugina, kad pastangos buvo prasmingos“, – komentuoja I. Mikulskas.