Išdalinti paskutiniai kelialapiai į „Eurovizijos“ finalą: pateko Estija, Lenkija ir suomių „The Rasmus“

Švedijos atstovė Cornelia Jakobs, Belgijos atstovas Jérémie Makiese, Suomijos „The Rasmus“ ir Australijos atstovas Sheldonas Riley / L.Balandžio nuotr.
Švedijos atstovė Cornelia Jakobs, Belgijos atstovas Jérémie Makiese, Suomijos „The Rasmus“ ir Australijos atstovas Sheldonas Riley / L.Balandžio nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-05-12 21:56
AA

Europą apėmusi muzikinė karštinė įgauna pagreitį. Gegužės 12-osios vakarą po antrojo „Eurovizijos“ pusfinalio paaiškėjo dar dešimt šalių, su kuriomis Monika Liu šeštadienį varžysis konkurso finale. Ketvirtadienį dėl kelialapio į kovą stojo 18 šalių, tačiau tik dešimt iš jų sulaukė išsvajotojo šanso.

Ketvirtadienį „Eurovizija“ ir vėl kvietė televizijos žiūrovus visame pasaulyje palaikyti savo favoritus šių metų konkurse. Turino „PalaOlimpico“ arenoje vyko antrasis „Eurovizijos“ pusfinalis, kuriame varžėsi net 18 atlikėjų.

Dėl galimybės savo dainą sudainuoti „Eurovizijos“ finale antrajame pusfinalyje varžėsi: Suomija, Izraelis, Serbija, Azerbaidžanas, Sakartvelas, Malta, San Marinas, Australija, Kipras, Airija, Šiaurės Makedonija, Estija, Rumunija, Lenkija, Juodkalnija, Belgija, Švedija ir Čekija.

Į šeštadienį Turine vyksiantį didįjį finalą komisijos ir žiūrovų sprendimų pateko dešimt šalių. Tiek žiuri, tiek žiūrovų balsai sudarė po lygią dalį galutinio balo. Didžiajame „Eurovizijos“ finale pasirodys:

  • Belgija
  • Čekija
  • Azerbaidžanas
  • Lenkija
  • Suomija
  • Estija
  • Australija
  • Švedija
  • Rumunija
  • Serbija

Lietuvos atstovė Monika Liu su daina „Sentimentai“ savo kelialapį į „Eurovizijos“ finalą iškovojo gegužės 10-ąją, pirmojo pusfinalio metu. Kartu su ja po pirmojo pusfinalio į finalą iškeliavo ir Šveicarija, Armėnija, Islandija, Portugalija, Norvegija, Graikija, Ukraina, Moldova bei Nyderlandai.

Dar penkios šalys į finalą patenka be kovos, nes yra pagrindinės konkurso finansinės rėmėjos. Tai – Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Vokietija, Italija ir Ispanija. Dėl karo Ukrainoje iš konkurso šiemet buvo pašalinta Rusija.

 

Antrąjį „Eurovizijos“ konkurso pusfinalį atidarė muzikos legendos iš Suomijos – grupė „The Rasmus“. Turine rokeriai atliko dainą „Jezebel“, parašytą ir prodiusuotą su garsiu JAV dainų autoriumi Desmondu Childu. Pasak grupės vokalisto Lauri Ylöneno, daina „Jezebel“ yra skirta stiprioms, nepriklausomoms moterims, kurios drąsiai eina savo keliu.

Beveik 30 metų gyvuojantys „The Rasmus“ tarptautiniu mastu yra viena sėkmingiausių Suomijos grupių, tad nieko keisto, kad į „Euroviziją“ pirmąkart žengusių muzikantų pasirodymas buvo itin laukiamas – scenoje jie užkūrė tikrą, rokeriška dvasia alsuojantį vakarėlį.

Suomijos atstovai grupė „The Rasmus“ / Luko Balandžio nuotr.

Burtai lėmė, kad antrasis numeris atiteko Izraelio atstovui Michaelui Benui Davidui. Dar prieš mėnesį šio atlikėjo dalyvavimas „Eurovizijoje“ buvo pakibęs ant plauko – Izraelio transliuotojas skelbė, kad dėl Užsienio reikalų ministerijos protestų dainininkas į konkursą gali ir neišvykti.

Vis dėlto tiek atlikėjo, tiek konkurso gerbėjų viltys išsipildė – M.B.Davidas į Turiną atvyko ir didžiojoje scenoje atliko savo dainą „I.M“, kuri dar gerokai prieš pasirodymą pradėta vadinti savęs priėmimo himnu.

Kaip teigė pats dainininkas, kūrinį „I.M“ įkvėpė jo vaikystė. Michaelas vaikystėje patyrė patyčias dėl to, kad dainavo itin aukštu balsu. Visgi, rodos, nemalonios praeities patirtys atlikėjo nepalaužė, o tik įkvėpė kūrinį, nutiesusį kelią į didžiąją „Eurovizijos“ sceną. 

Izraelio atstovas Michaelas Benas Davidas / Luko Balandžio nuotr.

Trečioji antrojo „Eurovizijos“ pusfinalio scenoje pasirodė Serbijos atstovė Konstrakta. Šiemet balkanų šalis į konkursą išsiuntė jiems gana neįprastą dainą  – „In Corpore Sano“ (liet. „Sveikas kūnas“).

Originali atlikėjos Konstraktos daina ir pasirodymas, kuriame ji, apsivilkusi seselės uniformą, plaunasi rankas, pakerėjo tiek Serbijos komisiją, tiek žiūrovus, o dabar dainininkė stengėsi pavergti ir visus europiečius. Rodos, sužavėti pavyko – pasirodymo metu auditorijoje aidėjo plojimai.

Konstrakta, kurios tikrasis vardas Ana Đurić, yra kilusi iš Serbijos sostinės Belgrado. Ankstyvaisiais karjeros metais ji buvo grupės „Zemlja Gruva“ narė, kurioje tobulino savo, kaip vokalistės, įgūdžius. Prieš trejus metus ji žengė solo atlikėjos keliu.

„In Corpore Sano“ – trečiasis „Konstraktos“ singlas nuo debiuto 2019 metais.

Serbijos atstovė Konstrakta / Luko Balandžio nuotr.

Iškart po Serbijos atstovės pasirodymo į sceną žengė Azerbaidžano atlikėjas Nadiras Rustamli. N.Rustamli šalies transliuotojas atrinko dar vasario mėnesį po pergalės „Azerbaidžano balse“. Tiesa, atlikėjo eurovizinė daina paaiškėjo tik kovą – antrajame „Eurovizijos“ pusfinalyje skambėjo kūrinys „Fade To Black“.

„Fade to Black“ – tai emocinga baladė, nagrinėjanti sunkumų įveikimo temą. Turino „PalaOlimpico“ arenoje N.Rustamli pasirodymas virto efektingu spektakliu – jame atlikėjas ir šokėjas, įkūnijantis dainininko negatyvumą, kartu šoko ant laiptų.

Įdomu tai, kad Azerbaidžanas yra sąlyginai vėlai į „Eurovizijos“ šeimą prisijungusi šalis. Ši valstybė debiutavo 2008 metais su Elnuro ir Samiro atliktu kūriniu „Day After Day“. Duetas užėmė aštuntą vietą ir davė pradžią šalies sėkmei konkurse. 2011 metais Ell ir Nikki iškovojo pergalę su kūriniu „Running Scared“. Šia proga Azerbaidžanas išleido specialų pašto ženklą.

Azerbaidžano atstovas Nadiras Rustamli / Luko Balandžio nuotr.

Iš Azerbaidžano atstovo sceną perimė linksmoji Sakartvelo grupė „Circus Mircus“ su daina „Lock Me In“.

Grupė „Circus Mircus“ susibūrė prieš dvejus metus ir jau spėjo pristatyti vienuolika kūrinių – visi jie stebina originalumu, ne išimtis ir daina „Lock Me In“. Kaip teigė patys atlikėjai, jiems svarbu nepaisyti jokių ribų nei kūryboje, nei scenoje, o tuo ištikimiausi „Eurovizijos“ gerbėjai tikrai įsitikino.

Paslaptingieji „Circus Mircus“ nariai – Damoclesas Stavriadis, Igoris Von Lichtensteinas, Bavoncas Gevorkyanas ir Iago Waitmanas, kruopščiai slepia savo tapatybes, o ir kalbama, kad net šie vardai tėra pseudonimai. Vis dėlto beveik nėra abejonių, kad vienas iš grupės narių – 2016 metais Sakartvelui atstovavęs Nika Kocharovas.

Sakartvelo atstovai „Circus Mircus“ / Luko Balandžio nuotr.

Šeštoji scenoje – Maltos atstovė Emma Muscat. Italijoje E.Muscat viešėjo ne pirmą kartą – prieš ketverius metus dainininkė susdalyvavo populiarioje italų talentų laidoje „Amici di Maria De Filippi“. Visgi šįkart čia sugrįžo su kur kas didesne misija – „Eurovizijos“ scenoje ji atliko dainą „I Am What I Am“. 

Įdomu tai, kad pergalę nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje Maltos atstovė išpešė su kitu kūriniu – kelialapį į Turiną jai iškovojo daina „Out Of Sight“. Vis dėlto praėjus vos kelioms savaitėms po pergalės dainininkė pareiškė, jog Turine turi skambėti kitas kūrinys. Dar prieš pusfinalio pasirodymą atlikėja vylėsi, kad būtent daina „I Am What I Am“ gali parvežti „Eurovizijos“ nugalėtojų titulą į Maltą. 

Maltos atstovė Emma Muscat / Luko Balandžio nuotr.

San Marino viltimi šių metų „Eurovizijoje“ tapo skandalingas Italijos atlikėjas Achille‘as Lauro.

San Marino atrankoje A.Lauro triumfavo praėjus vos porai savaičių nuo Italijos Sanremo festivalio, kurio laimėtojai tradiciškai pelno kelialapį į „Euroviziją“. Nors Italijoje atlikėjui nugalėti nepavyko – šios šalies atrankoje laimėjo atlikėjai Mahmoodas ir Blanco, Achille'as į Turiną vis vien išvyko, tapęs San Marino atstovu.

Turine A.Lauro atliko dainą Stripper“, kurios pavadinimas lietuviškai reiškia striptizo šokėją. Šį provokuojantį kūrinį pats atlikėjas priskiria pankroko žanrui, tad ir antrojo pusfinalio scenoje, be jokios abejonės, netrūko maišto. Dainininkas arenoje pasirodė vilkėdamas ekstravagantišką, perregimą kostiumą, o scenoje bučiavosi su muzikantu.

San Marinui kol kas nėra pavykę laimėti „Eurovizijos“ dainų konkurso. Aukščiausia pasiekta vieta finale – 19-oji.

San Marino atstovas Achille'as Lauro / „Scanpix“ nuotr.

Aštuntuoju numeriu Turino scenoje pasirodė Australijos pasirinkimas – dainininkas Sheldonas Riley. Atlikėjas Turine atliko dainą „Not the Same“.

Sheldonas Riley, Australijoje išgarsėjęs įspūdingais pasirodymais laidose „The Voice“, „The X-Factor Australia“ ir „America's Got Talent“, įžengęs į „Eurovizijos“ antrojo pusfinalio sceną žiūrovus pakerėjo ne tik savo balade, bet ir išskirtiniu įvaizdžiu. Dainininkas į Turino į sceną žengė su 40 kilogramų sveriančia suknia, o jo veidą dengė krištolinė kaukė.

Australija „Eurovizijos“ dainų konkurse dalyvavo šešis kartus. Pirmą kartą šalis pasirodė 2015 metais, kai jai atstovavo dainininkas Guy Sebastianas, didžiajame finale su daina „Tonight Again“ užėmęs penktą vietą.

2016 m. „Eurovizijos“ dainų konkurse australų dainininkė Dami Im su daina „Sound of Silence“  užėmė antrą vietą. Kol kas tai geriausias šalies rezultatas. 

Australijos atstovas Sheldonas Riley / Luko Balandžio nuotr.

Devintoji žiūrovų teigiamų reakcijų tikėjosi Kipro atstovė Andromache. Akylesniems popmuzikos gerbėjams ši Europoje sparčiai populiarėjanti atlikėja jau gali būti pažįstama. Mergina gimė Vokietijoje, o užaugo Graikijoje. Muzika visada buvo didelė jos gyvenimo dalis – atlikėjos šeima pasižymi muzikiniais ir šokių gabumais.

Andromache išgarsėjo sudalyvavusi projekte „Graikijos balsas“, o netrukus pasirašė ir sutartį su įrašų kompanija „Panik Records“. Tuo metu didžiausią karjeros proveržį jai atnešė hitas „Na Soun Psema“.

Kiprui atlikėja atstovauja su daina „Ela“. Tai greito tempo kūrinys, kuriame skamba graikiški instrumentai ir ne tik anglų, bet ir graikų kalba. Dainos žodžiai iliustruoja gydomąją meilės prigimtį, o pats pasirodymas išsiskyrė įdomia scenografija: Andromache ir dvi šokėjos jo metu stovėjo ant didžiulės kriauklės.

Kipro atstovė Andromache / Luko Balandžio nuotr.

Po Kipro atstovės atėjo eilė Airijai, kuriai šiemet atstovauja atlikėja Brooke – į pusfinalio sceną ji žengė dešimta. Kritikų pripažinta dainininkė ir dainų autorė jau kurį laiką yra žinoma tiek Airijoje, tiek Jungtinėje Karalystėje, o išgarsėjo 2020 m. televizijos šou „The Voice UK“, kur ją iki pat finalo globojo „Grammy“ laureatė Meghan Trainor. Minėtame projekte Brooke užėmė trečią vietą.

Brooke „Eurovizijos“ gerbėjų širdis vylėsi užkariauti su daina „That’s Rich“. Pati atlikėja mano, kad didžiausią įtaką šiam jos kūriniui padarė aštuntojo dešimtmečio legendos „Blondie“, nes dainą parašė perskaičiusi Debbie Harry autobiografiją. „That’s Rich“ pasakoja apie buvusį mylimąjį – jo savimeilę, kaltinimus ir veidmainystę. Kartu su Brooke scenoje pasirodo ir šokėjos.

Airijos atstovė Brooke / Luko Balandžio nuotr.

Vienuolikta ketvirtadienio vakarą pasirodė Šiaurės Makedonijos deleguota Andrea su kūriniu „Circles“. Jaunystėje gyvendama Niujorke, atlikėja susidomėjo ją supusia gospelo, soulo ir ritmenbliuzo muzika.

Šeimai grįžus atgal į Šiaurės Makedoniją, Andrea įstojo į Skopjės muzikos menų fakultetą, kur patobulino savo dainų kūrimo įgūdžius ir išmoko groti gitara bei pianinu. Nuo 2020 m. pabaigos atlikėja Andrea ėmė aktyviai įrašinėti dainas – per pusmetį į pasaulį paleido daugiau nei pusę tuzino singlų.

Emocingame kūrinyje „Circles“ Šiaurės Makedonijos atstovė dainuoja apie situaciją, kai santykiai tarp mylimųjų griūva, nesutarimus tikimasi išspręsti, bet to padaryti niekaip nepavyksta. Kalbėdama apie dainos žinutę, Andrea teigia, kad kai kurios gyvenimo situacijos reikalauja sunkaus darbo ir ilgo proceso, bet kai vienaip ar kitaip tai įveikiame, jaučiamės laimingesni.

Šiaurės Makedonijos atstovė Andrea / Luko Balandžio nuotr.

Dvyliktas į sceną žengė Estijos atstovas Stefanas. Didysis šio atlikėjo proveržis įvyko 2018 m., kai jis, kaip dueto „VAJÉ“ narys, su daina „Laura (Walk With Me)“ užėmė trečią vietą Estijos „Eurovizijos“ atrankoje „Eesti Laul“. 2019 m. ten pat jis dar kartą iškovojo trečią vietą, o 2020 m. vėl pateko į finalą. 2020 m. jis taip pat dalyvavo šou „Kaukės“, kur slėpėsi po avino kostiumu. O populiarus žurnalas „Kroonika“ Stefaną išrinko seksualiausiu šalies metų vyru.

Esto šansus „Eurovizijoje“ su kūriniu „Hope“ lažybininkai jau kurį laiką vertino geriausiai iš visų Baltijos šalių (jau nekalbant apie tai, kad latviams į konkurso finalą patekti nepavyko). Dainos žinutę atskleidžia pats pavadinimas – joje pasakojama apie tai, kaip išsaugoti viltį sunkiomis aplinkybėmis. Šis kūrinys itin aktualus ir šiais laikais, vykstant karui Ukrainoje.

Estijos atstovas Stefan / Luko Balandžio nuotr.

Tryliktas savo kūrinį „Llámame“ žiūrovams dovanojo Rumunijos atstovas WRS. Savo meninę karjerą vaikinas pradėjo kaip šokėjas, scenoje yra pasirodęs su Rumunijos popmuzikos žvaigždėmis, šokęs televizijos projektuose.

2015 m. jis trumpam prisijungė prie vaikinų grupės „SHOT“, o paskui persikėlė į Londoną, kur tobulinosi kaip dainų autorius ir solo atlikėjas. Iš viso rumunų atlikėjas yra išleidęs 10 singlų, 3 kūrinius, kuriuos dainuoja ne vienas, o šiuo metu dirba prie būsimo debiutinio EP albumo.

Dainoje „Llámame“ WRS kalba apie buvimą savimi, apie uždraustą meilę, kuriai aplinkiniai nepritaria. Nepaisant nepritarimo, atlikėjas dainuoja, kad vis tiek nori tęsti santykius ir yra pasirengęs susidoroti su pasekmėmis. Pasirodymą papildė išraiškingi šokiai.

Rumunijos atstovas WRS / Luko Balandžio nuotr.

Pusfinalio programai artėjant į pabaigą, keturioliktas pasirodė Lenkijai atstovaujantis Krystianas Ochmanas, scenoje prisistatantis tiesiog Ochmanu. Atlikėjas gimė Masačusetse, JAV, tačiau nuo paauglystės gyvena Lenkijoje: iš pradžių Katovicuose, kur studijavo Karolio Szymanowskio muzikos akademijoje, o dabar – Varšuvoje. Po pergalės projekte „Lenkijos balsas“ Ochmanas įrašė debiutinį singlą „Światłocienie“ ir sulaukė didžiulės sėkmės, o netrukus išleido ir debiutinį albumą.

Trimitu ir fortepijonu mokantis groti Krystianas nėra vienintelis muzikantas šeimoje, mat jo senelis – žinomas lenkų tenoras Wiesławas Ochmanas.

Į „Eurovizijos“ pusfinalio sceną Ochmanas žengė su daina „River“. Joje atlikėjas maišo įvairių muzikinių stilių elementus, pademonstruoja ir vokalines galimybes – tai, ko išmoko studijuodamas klasikinį vokalą. Kūrinyje atsiskleidžia ir tikėjimo motyvas – daugelyje pasaulio religijų upė, kuri ir minima dainoje, turi gilią, atsinaujinimo ir atgimimo reikšmę.

Lenkijos atstovas Krystianas Ochmanas / Luko Balandžio nuotr.

Penkiolikta pusfinalio dalyvė – Juodkalnijos deleguota Vladana su daina „Breathe“. Atlikėja yra viena populiariausių šalies menininkių, turinti ne tik muzikinį išsilavinimą, bet ir baigusi žurnalistikos studijas.

Pastarąjį diplomą Vladana panaudojo 2015 m. pradėjusi leisti internetinį mados žurnalą Čiviluk – moteris yra ne tik jo įkūrėja, vyriausioji redaktorė, bet ir rengia interviu su dizaineriais, muzikantais, politikos veikėjais.

Muziką itin jautriai dainai „Breathe“ kūrė ne tik Vladana, bet ir kompozitorius Darko Dimitrovas, prisidėjęs prie daugiau nei dešimties eurovizinių kūrinių, o žodžius parašė pati atlikėja. Anot Vladanos, dainą įkvėpė sunkus šeimyninis išgyvenimas, kurį ji patyrė 2021 m., tad kūrinys – labai asmeniškas ir skausmingas.

Juodkalnijos atstovė Vladana / Luko Balandžio nuotr.

Belgijos atstovas Jérémie Makiese į antrojo pusfinalio sceną lipo šešioliktas. Atlikėjas turi įspūdingą balsą, o tai įrodė ir laimėdamas projektą „Belgijos balsas“. J.Makiese talentą dainuoti balades dar vaikystėje pastebėjo jo tėvai, abu kilę iš muzikinės aplinkos. Tad jis dainavo vietiniame bažnyčios chore, taip atrasdamas meilę gospelo muzikai, o mokykloje pradėjo lankyti profesionalias vokalo pamokas.

Tiesa, šiandien belgo muzikinė karjera vystosi lygiagrečiai su jo siekiais tapti profesionaliu futbolininku. Talentingas ne tik dainininkas, bet ir vartininkas neseniai pasirašė sutartį su „Excelsior Virton FC“ klubu. Ateityje ambicinga žvaigždė nori sekti abiem savo gyvenimo aistromis. O kai norisi pailsėti nuo minių futbolo stadionuose ir koncertų arenose, Jérémie domisi geologija.

Belgijos atstovas „Eurovizijai“ pasirinko kūrinį „Miss You“. Kaip pasakojo atlikėjas, ši daina yra apie svarbius sprendimus, kuriuos priimame savo gyvenime, ir apie drąsą bei stiprybę su jais susidoroti. Scenoje kartu su atlikėju pasirodė ir keturi šokėjai.

Belgijos atstovas Jérémie Makiese / Luko Balandžio nuotr.

Burtai lėmė, kad priešpaskutinė pusfinalio scenoje dainavo Švedijos išrinkta Cornelia Jakobs – atlikėja, dainų autorė ir „Melodifestivalen“ laimėtoja. C.Jakobs iš pradžių garsėjo kaip merginų grupės „Love Generation“, kuri 2010 m. vasarą išleido debiutinį albumą, narė. Deja, grupės karjera nesivystė taip sparčiai, kaip norėjosi, todėl 2018 m. Cornelia pradėjo solinę karjerą ir iki šiol intensyviai leidžia singlus, koncertuoja minioms visoje šalyje ir dirba prie savo pirmojo albumo.

Cornelia savo šaliai atstovauja su kūriniu „Hold Me Closer“. Daina pasakoja apie emocinę sumaištį, kylančią išgyvenant sunkų išsiskyrimą, apie norą kuo ilgiau išlaikyti savo antrąją pusę, nors ir aišku, kad santykiai artėja prie pabaigos.

C.Jakobs tėvas yra garsi Švedijos roko žvaigždė, o močiutė – kompozitorė. Todėl muzika visada buvo svarbi šios Švedijos žvaigždės gyvenimo dalis. Atlikėja yra laikoma viena iš šių metų „Eurovizijos“ favoričių. Beje, ji neseniai viešėjo Lietuvoje, susibičiuliavo ir su mūsų šalies atstove Monika Liu.

Švedijos atstovė Cornelia Jakobs / Luko Balandžio nuotr.

Konkursinę antrojo pusfinalio programą baigė Čekijai atstovaujanti grupė „We Are Domi“. 2016 m. ji prasidėjo kaip trumpalaikis projektas Lidso muzikos koledže, o netrukus tapo nuolatine Dominikos, Benjamino ir Caspero kūrybine veikla. Po studijų persikraustę į Prahą, trys draugai dar labiau ištobulino savo skambesį ir stilių, o jų muzika apibūdinama kaip alternatyvus elektropopas su indie prieskoniais. Iki šiol muzikantai yra išleidę šešis singlus, kurių kiekvieną sieja grupei būdingas žanrų mišinys ir aistra popmuzikai.

Čekijai atstovaujanti grupė „We Are Domi“ / Luko Balandžio nuotr.

„Eurovizijos“ scenoje skambėjo „We Are Domi“ daina „Lights Off“, kurioje kalbama apie tai, kaip gyventi toliau po išsiskyrimo. Kūrinį parašė grupės nariai kartu su Osle gyvenančiu prodiuseriu Einar Eriksen Kvaløy ir angle dainų autore Abi F Jones.

Fotogalerija:

66-osios „Eurovizijos“ antrojo pusfinalio dalyviai (111 nuotr.)
+105

Pirmojo „Eurovizijos“ pusfinalio dalyvių kūrinius klausykite čia: