Iš Lietuvos į Libaną sugrįžęs plastikos chirurgas išgyveno košmarą: „Galvojau, kad prasidėjo karas“

Ghassanas Saidas / LNK nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2020-11-24 15:34
Šimtai žuvusiųjų, tūkstančiai sužeistųjų, šimtai tūkstančiai namų netekusių žmonių – tai, kas įvyko Libano sostinėje Beirute, primena pasaulio pabaigą. Apie išgyvenimus grįžus namo pasakoja ne vienerius metus Lietuvoje dirbęs ir gyvenimą kūręs libanietiškų ir braziliškų šaknų turintis plastikos chirurgas Ghassanas Saidas, pastaraisiais metais persikraustęs atgal į savo gimtąjį Libaną.

Kalbėdamas apie tragedija tapusį sprogimą, vyras yra atviras. „Neatrodė, kad tai paprastas sprogimas, pirma mintis, kad prasidėjo karas, ir visa tai atsitiko labai šalia manęs, šalia mano pastato“, – LNK laidoje „Bus visko“ pasakoja Ghassanas Saidas.

Pamanęs, kad prasidėjo karas, Ghassanas nuskubėjo savo braziliško paso – ketino bėgti iš šalies, jei iš tikrųjų būtų prasidėję karo veiksmai. Išgirdęs, jog tai ne karas, kurio Libane gyvenantys žmonės – taip pat yra matę – vyras išskubėjo į ligoninę padėti nuo sprogimo nukentėjusiems žmonėms. Ligoninėje situacija buvo itin dramatiška. 

„Per pusvalandį atvykau į ligoninę, ir pasipylė daug žmonių, vaikų, kraujuojančių, be pirštų arba be kojų, dirbome iki 6 ryto, tą dieną mums buvo labai sunku psichologiškai ir fiziškai, ypač išgyventi matant šeimas, kurios ateina su mažais verkiančiais vaikais“, – sako G.Saidas.

Ghassanas Saidas / LNK nuotr.
Ghassanas Saidas / LNK nuotr.

Tokie sukrečiantys įvykiai žmonėms palieka ne tik randus ant kūno, bet ir jų galvose. Vyras atviras: po sprogimo draugą be galvos išvydęs jo bičiulis iki šiol išgyvena skaudžias psichologines pasekmes.  O iš jų išsivaduoti sunkiausia. Chirurgas sako, kad teko ne tik gydyti kūno žaizdas, bet ir ieškoti būdų, kaip padėti žmonėms išsigelbėti nuo košmarų.

Libanas šiuo metu išgyvena sunkų laikotarpį. Žmonės ne tik turėjo atsisveikinti su savo artimaisiais, išmokti priimti sprogimo žaizdas, – nelaimė supurtė visą šalies ekonomiką. Žmonės, kurie turėjo pasidėję pinigus bankuose, juos beveik prarado. Turimi pinigai nuvertėjo apie 70 proc., o ir to, ką turi – išsiimti negali.

„Važiavau į banką, ėjau prie langelio, ir man atsakė, kad galiu išsiimti tik 150 dolerių. Po to įvedė apribojimus išsigryninti 200 dolerių per mėnesį. O dabar jau nebegali išsigryninti dolerių, tik vietnę valiutą. Nebeįmanoma naudotis kreditinėmis kortelėmis, aš dažnai atvažiuoju į Lietuvą, man reikia nusipirkti internetu bilietus, užsisakyti viešbutį – to aš nebegaliu padaryti“.

Ghassanas Saidas / LNK nuotr.
Ghassanas Saidas / LNK nuotr.

Po sprogimo šaliai ėmė trūkti ne tik medicininių priemonių, šiandien jaučiamas bet kokių prekių deficitas. Paprastų maisto produktų kainos esą taip pat išaugo net 7 kartus.  Dėl sudėtingos ekonomines situacijos nusikaltimų prasme anksčiau buvusi rami šalis šiandien  pasikeitė. Praradę namus ir darbus kai kurie žmones neturi kaip išmaitinti savo šeimų, todėl padaugėjo vagysčių, iš vertingų pastatų vagiamos jose buvusios istorinės detalės. Situacijos negelbėja ir koronavirusas, į kurį buvo sureaguota pavėluotai. Apimti chaoso žmonės galvojo kaip išgyventi, todėl bet kokios apsaugos nuo koronaviruso priemones buvo ignoruojamos. Susirgimų skaičius, pasak Saido, muša rekordus. 

Visas pasakojimas iš Libano su plastikos chirurgu Ghassanu Saidu – šį antradienio vakarą, 20 val., per LNK , laidoje „Bus visko“.

Temos:
Aktualu Libanas

Naujausi straipsniai