Įpročiai, kurie efektyviai pagerins jūsų sveikatą

Moteris paplūdimyje / Fotolia nuotr.
Moteris paplūdimyje / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2015-12-26 21:00
AA

Visi skubame ir niekam neturime laiko. Vienintelis dalykas, priverčiantis sulėtinti tempą – tai mūsų savijauta. Kai pradeda pulti ligos, tuomet susimąstome, ką darome ne taip. Išties pagerinti savo sveikatą galime tik kasdieniais įpročiais. Kokiais?

Savo patirtimi dalinasi 10 sveikos gyvensenos ekspertų komanda, rašo Healthista.com.

Shomitas Mitteris, hipnoterapeutas

1. Būkite pozityvūs

Ar galite dienos pabaigoje atsakyti į šiuos tris klausimus pozityviai:

Ką aš šiandien padariau gero savo kūnui – ar sveikai maitinausi, pakankamai mankštinausi? Ką aš padariau savo protui? Ar ką nors perskaičiau? Ką aš padariau savo sielai? Ar meditavau, juokiausi su savo draugais?

Skirkite laiko savo laimingoms akimirkos ir dienotvarkėje turėkite laiko ne tik savo darbams, bet ir linksmybėms. Laimė – tai įprotis, kuris gaunamas iš praktikos.

2. Skaitykite apie tikrą gyvenimą

Neskaitykite savipagalbos knygų – rinkitės biografijas. Būkite smalsūs – domėkitės ką žmonės, kuriais žavitės, nuveikė iš tikrujų. Gaukite jausmų iš savo gyvenimo. Jūsų giliausi sprendimai priklauso nuo to, kaip pripažinsite savo gyvenimą.

Taip pat skaitykite: 5 žingsnių programa išmokys atsiriboti nuo negatyvių dalykų

3. Parodykite užuojautą

Išlikite atviraširdžiais. Neleiskite surambėti savo širdžiai vien todėl, kad bijote būti įskaudinti. Priimkite viską kaip džiaugsmą arba galimybę kažko išmokti.

Niekas negali įskaudinti žmogaus, kuris nuoširdžiai spinduliuoja meilę. Iš tikrųjų visatoje nėra nieko iš esmės piktavališko. Tik pratimai mūsų sielai, kuriuos mes kartais neteisingai suvokiame kaip skausmą.

Berenice Wurz-Smith, Hatha jogos mokytoja

4. Gerkite vandenį su actu

Pirmas dalykas, kurį reikia padaryti ryte, tai išgerti stiklinę šilto vandens su šlakeliu ekologiško obuolių acto. Tai suaktyvins virškinimo sistemą, padės kontroliuoti alkį, potraukį saldumynams, apsaugos nuo akmenų susidarymo ir šlapimo takų infekcijų.

5. Skaitmeninė dieta

Bent valandą per dieną pabūkite be išmaniųjų technologijų ir kitų elektroninių prietaisų. Vietoj to, kad kištumėte nosį į TV, verčiau skaitykite knygą, mėgaukitės tyla, medituokite, džiaukitės gamta. Pradėkite, jeigu tai labai sudėtinga, nuo 10 minučių. Kuo toliau, tuo labiau pajausite, kaip šis įprotis keičia jūsų savijautą – išvalote savo mintis nuo susikaupusių šiukšlių ir atsipalaiduojate.

6. Pasivaikščiokite

Judėti – būtina, kadangi daugelis mūsų visa dieną prasėdi prie darbo stalo, o grįžę ir toliau sėdi priešais kompiuterį ar televizorių. Vaikščiokite bent valandą kasdien ir kai galite lipkite laiptais, o ne kelkitės liftu, išnaudokite pietų pertraukas ir pan.

Taip pat skaitykite: 7 emociškai stiprių žmonių būdo bruožai

7. Pusryčiaukite kaip karaliai

Pusryčiaukite kaip karaliai, pietaukite kaip princai ir vakarienaukite kaip beturčiai tam, kad pagerintumėte virškinimą, sureguliuotumėte energijos lygius ir geriau miegotumėte.

Tegu pusryčiai ir pietūs būna pagrindiniai jūsų valgiai, taip pat įtaukite ir vaisius bei daržoves, o meskite laukan cukrų ir gazuotus gėrimus.

8. Praktikuokite jogą namuose

Skirkite laiko jogai namuose. Kai kurios asanos yra visiškai paprastos, padedančios nuraminti kūną, sielą ir mintis bei nervų sistemą.

Cate McKenzie, gyvenimo trenerė, psichoseksologijos terapeutė

9. Pradėkite dieną nuo meditacijos

Paskaitykite ryte ką nors pozityvaus ir įkvepiančio. Geras rytas tas, kai jūs puikiai nusiteikę, skiriate laiko kvėpavimo pratimams, meditacijai, mankštai.

10. Susijunkite su savimi ir kitais

Šypsena – tai raktas, kuris padeda atrakinti ir šalčiausias širdis.

Jūs jausitės geriau, o ir aplinkiniams suteiksite džiaugsmo.

Kartokite sau, kad esate nuostabūs ir nepakartojami.

11. Natūralus gydymas

Leiskite sau pabūti gamtoje, pasivaikščioti basi, venkite mobiliųjų telefonų, kitų išmanių įrenginių – tiesiog ištrūkite iš elektromagnetinių laukų.

Gerkite daug vandens – kartais, kai mes pykstame ar baiminamės, iš tikrųjų dėl to kalta dehidratacija.

12. Pasimatymai su savimi

Paprasta – vonia, SPA, apsipirkimas, darbai sode, laikas gamtoje – visa tai padeda mums pasijausti geriau. Darykite tai sau ir, svarbiausia, laikykitės reguliarumo. Kuo daugiau sau skirsite dėmesio, tuo labiau jausitės laimingi.

13. Pagerinkite nuotaiką

Atraskite: kasdienį maistą pakeiskite kokiu nors neragautu, įdomesniu. Paklauskite savo kūno, ko jis labiausiai trokšta ir stebėkite, kaip jį veikia skirtingi maisto produktai. Mankštinimasis yra didžiausias antidepresantas, tačiau darykite tai pačiu jūsų kūnui priimtiniausiu būdu.

Mieke Kreeftenberg, jogos terapeutė

14. Maudykitės po šaltu dušu

Kiekvieną rytą šaltas dušas ar vonia suteikia jums daugiau energijos, stiprina imunitetą, suaktyvina kraujotaką, padeda numesti svorio, kadangi padidina rudųjų riebalų, o sumažina nesveikų baltųjų kiekį, padeda atsigauti raumenims.

Taip pat skaitykite: Jūsų temperamentas: ypatybės ir suderinamumas, renkantis antrąją pusę

15. Suraskite vietos savo mintyse 

Praktikuokite savo mintyse įvairias meditacijas. Kelios minutės jų kiekvieną dieną per 8 savaites sumažina streso lygį ir padeda gerai savijautai.

16. Giliai įkvėpkite

Išbandykite kvėpavimo pratimus, tarkime, Ujjayi. Tai atpalaiduojantis, suteikiantis jėgų, nuraminantis kvėpavimo būdas.

Meditacija / Vida Press nuotr.

17. Užsiimkite joga

Praktikuokite klasikinę jogą – 12 pozų kiekvieną rytą. Tai suteikia gyvybingumo, stiprybės ir energijos. Joga suaktyvina kraujotaką, padeda išlaikyti balansą, stiprina raumenis ir visą kūną.  Tai ne tik fizinė veikla, ji moko kvėpavimo, vidinės stiprybės, susikaupimo, sukuria vidinį karštį, virstantį energija.

18. Pradėkite rytą nuo stiklinės vandens su citrina

Pradėkite rytą šilto vandens stikline su citrinos sultimis. Tai itin naudinga mūsų sveikatai – gerina virškinimą, valo organizmą, stiprina imunitetą, subalansuoja pH, valo odą, atgaivina kvėpavimą

Aarti Shah, McTimoney chiropraktikė

19. Praktikuokite sveiką gyvenimo būdą

Gyvybingam gyvenimui reikia mankštos, poilsio, geros mitybos, pozityvių minčių ir užsiimti dvasinėmis ir meditacinėmis praktikomis.

20. Maitinkite savo kūną

Būtina rūpintis savo kūnu, galiausiai tai vieninteliai „namai“, kuriuose jūs gyvensite iki gyvenimo pabaigos. Kiekvieną dieną žiūrėkite, kaip sėdite, vaikštote, stovite ir stenkitės atkreipti dėmesį į savo laikyseną, pataisykite ją. Kuo daugiau erdvės mes sukuriame tarp šonkaulių ir klubų, tuo labiau natūraliai atveriame krūtinę ir leidžiame sau laisvai kvėpuoti.

21. Priimkite savo netobulumą

Tobulybės siekimas nuveda mus į pražūtį. Priimdami savo netobulumą ir stengdamiesi pagerinti tai, ką turime, būsime kur kas labiau patenkinti ir besidžiaugiantys gyvenimu. Sakykite sau kasdien, kad jūs esate pakankamai pasiekę. Kasdien vakare parašykite bent kelis gerus dalykus dėl kurių gerai jaučiatės. Duokite sau laiko puoselėti įgimtas dovanas ir talentus. Mes visi jų turime, tik reikia atrasti.

Taip pat skaitykite: Vandens dieta: geriam ir lieknėjam!

22. Subalansuokite savo gyvenimą

Balansas – tai raktas į gyvybingą gyvenimą. Kelios ydos nėra problema, kol jos nenusveria jūsų dorybių. Mėgaukitės tuo, kas jums teikia malonumą, tačiau siekite tai su sveikais įpročiais. „Kalti“ malonumai ne visada yra tokie, dėl kurių reikėtų save keikti – stenkitės patirti malonumą.

23. Ilsėkitės

Eikite laiku miegoti – poilsis būtinas, kad atgautumėte jėgas ir būtumėte energingi. Nereikia poilsio vertinti kaip „nieko nedarymo“ ar tingulio. Tai neteisinga mąstysena. Dauguma žmonių patiria didžiulį tempą, dėl kurio pritrūksta poilsio miegui. Eikite miegoti ir kelkitės tuo pačiu metu ir skirkite laiko poilsiui bei mankštai ar jogai.

Ameet Bhakta laikysenos specialistė

24. Vaikščiokite basi

Jūsų pėdos – jūsų kūno pamatai.

Vaikščiokite basi namuose ar bet kur, kur tik galite tam, kad subalansuotumėte savo kūną, stiprybę, laikyseną, kraujo apytaką. Jeigu labai šalta, galite nešioti storas kojines – mūsų pėdos niekada nebuvo sutvertos batams.

25. Atsistokite

Sėdėjimas – naujasis rūkymas. Tai padidina spaudimo jėgą jūsų nugarai bent 50 proc. palyginti su stovėjimu.

Sėdėjimas atsiliepia susilpnėjusiais raumenimis, iškrypusia nugara, didina nugaros skausmo, diabeto, širdies ligų ir net mirties riziką.

Atsistokite bent jau kas pusvalandį ir leiskite pailsėti savo nugarai, be to, tuo metu pagerėja limfos, kraujo pritekėjimas, deguonies perdavimas.

26. Šokite, darykite tempimo pratimus ir bėgiokite

Mums reikia įvairių judesių, kad išliktume funkcionalūs ir sveiki. Tai naudinga mūsų kaulams, sąnariams, raumenims, o štai judėjimo trūkumas atsakingas už chroniškus skausmus ir įvairias ligas.

Sportuoti 3 kartus per savaitę yra per mažai. Stenkitės kasdien sportuoti bent 20 minučių.

Vaikščiokite vietoj to, kad važiuotumėte autobusu, lipkite laiptais, o ne kelkitės liftu ir pan. Šokite, bėkite, eikite, darykite tempimo pratimus.

Taip pat skaitykite: 10 gyvenimo pamokų, kurias išmoksite bėgiodami

Meditacija / Vida Press nuotr.

 

27. Darykite pokyčius kiekvieną dieną 

Jūs turite savo kūną mankštinti kiekvieną dieną pačiais įvairiausiais būdais, kad liktumėte sveiki.

Venkite vienodumo bet kurioje situacijoje, ar tai būtų sportas, ar darbas, ar santykiai su artimaisiais žmonėmis. 

28. Ištiesinkite savo kūną

Laikysena yra vienas svarbiausių dalykų jūsų gyvenime – jeigu jaučiate skausmus, atlikite laikyseną koreguojančius pratimus. Pasirodo net 98 proc. žmonių savijauta pagerėja būtent po tokių pratimų.

Taip pat skaitykite: Socialinė fobija ir laimės hormonas: neįtikėtinos sąsajos

Emily Reed, jogos mokytoja

29. Atraskite ramybę

Meditacija yra neįkainojama priemonė, kuri padeda daugeliui žmonių atgauti sielos ir minčių ramybę. Tam reikia bent 5 minučių.

Stebėkite savo kvėpavimą, jauskite kaip oras išeina ir įeina į jūsų kūną. Pokyčiai prasidės tada, kai medituosite reguliariai.

30. Sportuokite kiekvieną dieną

Joga, pilatesas, šokiai, bėgimas, tenisas, futbolas... Visa tai išvalo sielą, suteikia stiprybės kūnui. Sportuokite ne per daug ir ne per mažai – per dieną tam skirkite bent 20 minučių.

31. Garsiai juokitės

Darykite tai kiekvieną dieną. Net jei tai netikra – veikia, tiesiog išbandykite. Šypsena ir juokas visada padeda pašalinti negatyvias mintis.

Kiekvieną kartą kai užplūsta prasta savijauta, nerimaujate, tiesiog šypsokitės ir pajausite, kad jūsų vidinė būsena kinta.

32. Skirkite laiko tiems, kuriuos mylite

Draugams, antrajai pusei, šeimai. Paskambinkite, o ne laukite, kol tai padarys kiti. Tai maistas mūsų sielai – būti su kažkuo artimu ir vienas kitu rūpintis.

Juokas, kaip minėjome, puikus dalykas. Sujunkite juoką ir bendravimą.

33. Nusišypsokite ir pasisveikinkite

Tai veikia stebuklingai – jūs siunčiate gerąją energiją kitiems žmonėms ir tuo pačiu gaunate ją atgalios. Paprasti ir maži dalykai gali labai daug ką pakeisti, o svarbiausia, jausitės kur kas labiau susijungę su kitais.

Adrianas and Corinne Kowal, Evolve Wellness Centre įkūrėjai

34. Turėkite rytinius įpročius

Kūrybingumas, gyvybingumas ir produktyvumas gimsta ryte – po gerų 8 valandų miego, didelės stiklinės vandens ir kelių minučių meditacijos kartu su mankšta, joga ar aerobika. Žinoma, nepamirškite ir pusryčių.

35. Pabūkite vienumoje

Dažnas mūsų esame užsiėmę ir mėgstame socializuotis visuomenėje, tačiau sveika pabūti visiškai vieniems, atitrūkti nuo technologijų. Mėgaukitės natūralia aplinka ir gamta, kuri mus supa.

Taip pat skaitykite: 7 dalykai, kurie jus ištinka nustojus mylėtis

36. Turėkite laiko seksui

Net labai įtemptoje dienotvarkėje turi būti laiko intymiems santykiams. Dažniausiai sekso atsisakoma ne tik dėl nuovargio, bet ir dėl vaizduotės stokos. Sustiprinkite savo ryšį šiuo maloniu būdu, kuris stimuliuoja mūsų kūnus ir mintis.

Meditacija / Vida Press nuotr.

37. Atkreipkite dėmesį, kodėl išsimušate iš vėžių

Reguliariai atkreipkite dėmesį, dėl ko išsibalansuoja jūsų mityba, dvasinė, finansinė, emocinė, fizinė, psichinė būsena. Kas tam turi įtakos? Būkite atviri  sau, kad atrastumėte būdą, kaip susigrąžinti tai, ką praradote ir gyventumėte harmoningai.

38. Nežiūrėkite į gyvenimą pernelyg rimtai

Kai prarandame ryšį su savo vidumi ir pasineriame į karjerą, pinigus, darbą, partnerį, tuomet dažnai prarandame ir kitokį požiūrį į mus supanti pasaulį, ypač, iš holistinės perspektyvos. Nepriimkite visko per daug rimtai, atraskite būdą, kaip išlaisvinti savo viduje tūnantį vaiką.

Simon Berkowitz, hipnozės, gyvenimo būdo terapeutė

39. Atraskite savo tikruosius tikslus

Tada, kai jaučiamės labiausiai gyvybingi, kai kiekviena ląstelė dilgčioja, kai kiekviena kūno dalelė dega, darosi aišku, kad esame teisingame kelyje. Iš mūsų pačių vidaus atkeliauja kūrybingumas ir pačios geriausios idėjos, ir tai yra visada šalia, pasiruošę mums padėti eiti į priekį.

40. Susigrąžinkite savo galią rinktis

Mūsų gyvenimai šiandien yra tokie dėl to, kokius sprendimus priėmėme ar priimame. Kam sakome „taip“ ar „ne“ dabar, kuria mūsų ateitį apie kurią kalbame. Atitinkamų sprendimų priėmimas ir yra vienintelis kelias sukurti tokią ateitį, kokios trokštame.

41. Išmokite pasakyti „NE“

Mokėkite atsisakyti to, kas jums nepriimtina. Tarti „ne“ situacijai, žmogui ar tam, kas jus vargina ir verčia elgtis ir jaustis taip, kai jums nepriimtina.

42. Geriems ir teisingiems dalykams visada „TAIP“

Tai, kad troškimai virstų realybe, o mes nenutoltume nuo tikslo, reikia išmokti rizikuoti ir pasakyti „TAIP“. Išeiti iš savo komforto zonos, išmėginti ką nors naujo, nepatirto – juk visa tai veda mums pirmyn.

43. Padėkite sau ir kitiems

Kiekvienas mūsų gali padaryti ką nors ypatingo ir kūrybingo ir tai vyksta kiekvieną akimirką. Galime išspręsti bet kokią situaciją, jeigu žinome, kur einame. Kai išmokstame klausyti, nutinka kai kas magiško.

Tracy Friend knygų autorė, gyvenimo būdo mokytoja

44. Pradėkite dieną muzika ir afirmacijomis

Klausykite pozityvių meditacijų, kai prabundate. Muzika kartu su pozityviomis afirmacijomis padės dieną pradėti kur kas labiau susikoncentravus, taip pat padės atsipalaiduoti ir ramiai siekti savo tikslų.

45. Susidarykite prioritetų sąrašą ir darykite tai, kas labiausiai patinka

Darykite viską su meile – vietoj to, kad ryte prabudę mąstytumėte, kiek daug darbų laukia, padarykite tai, kas pradžiugintų jūsų sielą ir kūną, padėtų pasijausti geriau. Tai gali būti bet kas – mankšta, šokiai, bėgimas... Svarbiausia, kad tai suteiktų energijos.

46. Parašykite sau laišką

Laišką apie tai, ką jums labiausiai patinka veikti. Paminėkite žmones, vietas, veiklas, kurios jums teikia džiaugsmą ir stenkitės tą džiaugsmą patirti bent kartą per savaitę.

Taip pat skaitykite: Kaip išvaikyti pavydo šmėklas santykiuose

47. Pasitikėkite savo protu

Ir įsiklausykite, ką jis nors jums pasakyti. Paklauskite savęs, ko jūs iš tikrųjų norite, kurlink einate? Nuostabu tai, kad visi atsakymai yra mūsų viduje, tad belieka išmokti išgirsti savo vidinį balsą.

48. Pagirkite save

Pagalvokite apie tai, ką pasiekėte. Tai gali būti dienos pasiekimai, mėnesio, o gal metų ir viso gyvenimo. Tikrai yra kuo didžiuotis kiekvienam, tad įvertinkite save ir niekada nepamirškite. Tai padeda mums tęsti savo gyvenimo kelionę.