Įpročiai, kurie didina nuovargį. Gal metas jų atsisakyti?

Pavargusi mergina / Vida Press nuotr.
Pavargusi mergina / Vida Press nuotr.
2017-11-02 12:00
AA

Būna, net atsibudus ryte ir, regis, neblogai išsimiegojus, energijos nė lašo. O prieš akis – ilga, pilna darbų ir rūpesčių diena. Specialistai teigia, kad nuovargį sukelti gali tam tikri įpročiai, apie kuriuos net nesusimąstome.

Nesikeliate iškart, kai prabundate. Ne, nereikia šokti iš lovos vos tik pramerkus akis, tačiau gulėti 20–30 minučių nėra naudinga. Amerikiečių mokslininkai ištyrė, kad jei žmogus nesikelia nuskambėjus žadintuvui ar išsimiegojęs be jo, smegenys gauna signalą miegoti toliau. Dėl šios priežasties energijos lygis krenta, ir žmogus visą dieną gali jaustis nedarbingas.

Specialistai teigia, kad nuovargį sukelti gali tam tikri įpročiai, apie kuriuos net nesusimąstome.

Rytais negeriate vandens. Per naktį organizmas netenka nemažai vandens, todėl rytą būtina papildyti jo vandens atsargas. Pirmas dalykas, kurį turite padaryti atsikėlę – išgerti didelę stiklinę švaraus vandens. Gryno arba su citrinų sultimis. Gurkšnokite vandenį reikėtų ir visą dieną: kai organizme trūksta skysčių, žmogus jaučiasi pavargęs ir irzlus.

Prieš miegą prausiatės po karštu dušu. Dažnai sakoma, kad karštas dušas ar vonia atpalaiduoja raumenis ir padeda įveikti stresą. Tačiau mokslininkai išsiaiškino: kuo giliau žmogus grimzta į miegą, tuo žemiau krenta jo kūno temperatūra. Logiška, kad maudantis po karštu dušu prieš miegą, kūno temperatūra pakyla, tad prireikia daugiau laiko organizmui atvėsti ir užmigti. Todėl norėdama greičiau užmigti ir geriau pailsėti, vakare prauskitės drungnu vandeniu, o rytą naudokite kontrastinį dušą – jis ir suteiks energijos visai dienai, ir stiprins imunitetą, grūdins.

TAIP PAT SKAITYKITE: 5 natūralios naminės priemonės imunitetui stiprinti

Moteris prausiasi duše / Vida Press nuotr.

Į sporto salę einate po darbo. Vakarinės treniruotės veikia lygiai taip pat kaip ir karštas dušas prieš miegą. Mankštindamasi rytais būsite kur kas energingesnė. Jei neturite galimybių lankyti sporto salės, atlikite keletą veiksmingų fizinių ir kvėpavimo pratimų namie.

Per mažai laiko praleidžiate gryname ore. Žmogus energijos gauna ir iš saulės, ir iš vitamino D, kuris gaminasi, kai organizmą veikia saulės spinduliai. Tyrimai parodė, kad žmonės, kuriems trūksta vitamino D, labai dažnai kenčia nuo lėtinio nuovargio sindromo. Net jei nėra saulės, pasivaikščiojimas gryname ore labai naudingas. Pasistenkite įterpti jį tarp savo kasdienių darbų.

Įrodyta, kad skanų maistą organizmas pasisavina net 40 proc. geriau nei tą, kuris valgomas nejaučiant malonumo.

Keliatės be muzikos. Ištirta, kad ritminga muzika, kuri pradeda skambėti žmogui atsikėlus, gerina nuotaiką, suteikia žvalumo visai dienai. Rinkitės ne lyrines melodijas, o tas, kurios tarsi uždega šokiui, ir, jei turite laiko, šokite.

Miegate nenusiėmusi sportinės apyrankės. Šis daikčiukas išties naudingas – motyvuoja daugiau vaikščioti, bėgioti ir kitaip aktyviai gyventi. Tačiau jei naudojame jį siekdami stebėti miego kokybę, jo fazes, galite prabusti pavargę. Netgi jei išsimiegate kuo puikiausiai, o apyrankė rodo, kad miegas nebuvo visavertis, imame dėl to nerimauti, manyti, kad pritrūks jėgų ir energijos dienos darbams. Tokios mintys juk formuoja tikrovę – ką galvojame, taip ir jaučiamės.

Kaip padidinti energijos kiekį?

Miegoti ne daugiau negu 8 val. Amerikiečių mokslininkai ištyrė, kad žmonės, kurie miega daugiau negu 8 val., gerokai dažniau serga depresija, ir gyvena jie vidutiniškai keturiais metais trumpiau.

Kuo daugiau būti šviesoje. Be šviesos nevyksta fotosintezė, be jos deguonis lėčiau įsiskverbia į žmogaus kraują, jo mažiau patenka į ląsteles. Kai trūksta saulės, uždekite visame bute šviesą (ne tik tame kambaryje, kur esate), neužtemdykite storomis užuolaidomis langų.

Valgyti tik tai, kas jums skanu. Įrodyta, kad skanų maistą organizmas pasisavina net 40 proc. geriau nei tą, kuris valgomas nejaučiant malonumo. Ir tai, beje, virsta gryna energija, o ne riebalais. Rytą valgykite šiltus pusryčius – įvairių košių, skrebučių su sveikais aptepais, virtų ar keptų ir pan. – tai visai dienai energijos teikiantis maistas. Sudėtiniai angliavandeniai (o jų ir yra įvairiuose grūdiniuose produktuose) skirtingai nei paprastieji (kepiniai iš miltų, cukrus) daug lėčiau skaidosi, todėl organizmas nuolat gauna energijos.

Vartoti tonizuojančių maisto papildų, vitaminų. Bičių produktai (pienelis, pikis, žiedadulkės) – tai nepakeičiamas, natūralus mineralų, vitaminų bei veikliųjų medžiagų kompleksas. Ne tik teikia energijos, bet ir stiprina imunitetą, nervų sistemą, gerina širdies veiklą, didina lytinę potenciją.

Dėmesio! Prieš vartodama bičių produktus pasitikrinkite, ar nesate jiems alergiška.

Ginkmedžio ekstraktas – gerina kraujotaką, stimuliuoja protinę veiklą, ypač tinka sergantiesiems astma bei depresija.

Ženšenis – nuo seniausių laikų žinomas vaistinis augalas, teikiantis daug gyvybinių jėgų. Ženšenio preparatai ar arbata tonizuoja, gerina atmintį, dėmesio koncentraciją, didina organizmo atsparumą infekcijoms.

Paulinija – tai Amazonės regiono augalas, kuris pasižymi tonizuojamomis savybėmis, panašiomis kaip kofeinas. Iš paulinijos ekstrakto gaminami maisto papildai, specialūs energiniai gėrimai.

Vingrūnė – tai seniausias žinomas augalas, melsvai žalias jūrų dumblis, natūralus enzimų, aminorūgščių, mineralų bei vitaminų šaltinis. Maisto papildai su vingrūne ypač tinka persirgus sunkiomis ligomis, laikantis dietos.

TAIP PAT SKAITYKITE: Skauda galvą? Juokitės!